Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » 2. lodtrækning ungdomspokal
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Resultat af lodtrækning til Landspokal for Ungdom

Fredag den 29. september blev der afholdt Pokallodtrækning 2. lodtrækning til Landspokalen for Ungdom. Se resultaterne af lodtrækningen her:
U19 Damer ØST 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-Hørsholm
Virum-Stenhus

U19 Damer Øst 1/2-finale deadline 22.december
Vinder af Værløse/Hørsholm mod vinder af Virum/Stenhus

U19 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U19 Herrer Øst 1/8-finale deadline 20.Oktober
Hørsholm – SISU
Stenhus - Stevnsgade
Virum – Værløse 00
Birkerød – BMS Herlev

U19 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.Oktober
Vejen – Viby IF
Horsens IC – Aalborg
Oversidder: BGI Akademiet, EBAA

U17 Damer Øst 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-SISU
Hørsholm-BMS Herlev

U17 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.december
EVN – Aabyhøj IF

U17 Herrer 1/8-finale deadline 20.Oktober
Vinder af Næstved/BK Amager mod SISU
Virum – Værløse 01
Greve - BMS Herlev
ALBA - Hørsholm

U17 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
EVN – AGF
Oversidder: Horsens IC, BGI og Svendborg

U17 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.November
BGI Akademiet – Horsens IC
Svendborg mod vinderen af EVN/AGF

U16 Damer Øst 1/8-finale deadline 20.oktober
Virum – Hørsholm 02
BK Amager – BMS Herlev
Hørsholm 01 – SISU 01
SISU 02 - Stevnsgade

U16 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U16 Herrer Øst 1/8-finale deadline 20.oktober
Hvidovre - Virum
Hørsholm 2002 - Hørsholm 2003
SISU - BMS Herlev
Birkerød mod Vinderen af Stevnsgade/Næstved

U16 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
B71 Holsterbro – Viby IF
Skovbakken Bears – Horsens IC
BMI Bloodhounds – Hadsten
Aalborg - AGF

U14 Damer Øst 1/8-finaler deadline 20.oktober
BMS Herlev – BK Amager
Stevnsgade – SISU
Oversidder: Hørsholm, Værløse.

U14 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.December
Skovbakken Bears – Aabyhøj IF

U14 Herrer Øst 1/16-finale deadline 20.oktober
Vinderen af Næstved/Virum mod BK Amager
SISU 05 mod Vinderen af Hørsholm 2004 – Værløse 04
Hvidovre - Glostrup
SISU 04 mod Vinderen af BMS Herlev/Gladsaxe

U14 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
Skovbakken Bears – Aalborg
Horsens IC – Hadsten
Oversidder: AGF, Svendborg

Deadlines for afvikling:
1/32-finale – 8.September
1/16-finale – 29.September
1/8-finale – 20.Oktober
1/4-finale – 17.November
1/2-finale – 22.December

Pokalfinalerne for ungdom afvikles lørdag den 13.Januar hos Skovbakken, Vejlby-Riiskovcentret.

Turneringskontakter

Rune Ressel Larsen
Sportskoordinator

Tlf. +45 4326 2421
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert Andersen
Turneringsadministrator

Tlf. +45 8611 3353
E-mail: turnadm@basket.dk
Sona Camara
Administrativ medarbejder

Tlf. +45 4326 2420
E-mail: soc@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420