Kampe & Resultater »    Klubber »     Dokumenter »      Kalender »      Kontakt »
Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Regler » Spillere og trænere » Dispensationer
Støt vores sponsorer:

Dispensationer

Iht. "Fælles turneringsreglement" og propositioner for "Øvrige turneringer" tildeles en række spillere (og hold) særlige dispensationer.

Her finder du retningslinjerne og ansøgningsskema for dispensation. Dette sendes udfyldt til DBBF's administration på info@basket.dk.
Vi gør opmærksom på at der maks. kan bruges 2 dipensationsspillere pr. kamp og at alle dispensationer(pr.spiller) opkræves ud fra gældende afgifter og retningslinjer.

For sæsonen 2016-2017 har DBBF´s turneringsudvalg udstedt flg. dispensationer.
 

 Spiller  Klub og Holdnavn  Født  Type  Udstedt
Daniel Schouw Jensen BK Amager - langærmet bluse under spilletrøje 1993 speciel 24.08.2016
Anna Fried Nielsen Stenhus U19 Damer Landsdækkende* 1996 C 30.05.2016
Asgar Hansen Birkerød U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 06.09.2016
Kasper Spiegelhaur Birkerød U19 Herrer Landsdækkende*  1997 C 06.09.2016
Athene Nørregaard BMS Herlev U17 Damer Landsdækkende* 1999 C 13.09.2016
Alexander Hoffmann Bech EBAA U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 14.09.2016
Lasse Bramer Schmidt EBAA U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 14.09.2016
Magnus Steen Jespersen EBAA U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 14.09.2016
Mads Daugaard Topp Virum Vipers U14 Herrer* 2002 B 14.09.2016
Sarah Elkjær Birkerød Basketball U16 Damer GP* 1999 A 14.09.2016
Ida Seidler Birkerød Basketball U16 Damer GP* 1999 A 14.09.2016
Aleksandar Jovanikic Birkerød Basketball U14 Herrer GP* 2002 B 14.09.2016
Alexander Winther Nielsen Birkerød Basketball U16 Herrer Mester* 2000 A 14.09.2016
Simon Riazi Birkerød Basketball U16 Herrer Mester* 2000 A 14.09.2016
Mathias Linder SISU U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 14.09.2016
Maja Kriegel Skovrup VBBK U14 Damer GP* 2001 C 16.09.2016
Frederikke Ferraris BMS Herlev U12 Piger Mester 2004 B 19.09.2016
Katrine Yde Fomsgaard BMS Herlev U12 Piger Mester 2004 B 19.09.2016
Sarah Kamille Nielsen BMS Herlev U12 Piger Mester 2004 B 19.09.2016
Sofie Ljungcrantz EOS Lund U19 Damer Landsdækkende* 1997 C 19.09.2016
Nicholas Karl Knopp EVN2 U17 Herrer A-række & Landsdækkende* 1999 C 19.09.2016
Daniel Jover Nielsen EVN2 U17 Herrer A-række & Landsdækkende* 1999 C 19.09.2016
Laurits William Denerbes EVN3 U17 Herrer A-række 1999 C 19.09.2016
Rasmus Byndt Brauner Bjerregaard EVN3 U17 Herrer A-række 1999 C 19.09.2016
Ida Bordin Hansen BK Amager Dameligaen# 2000 C 19.09.2016
Mathilde Roan Gustavsen BK Amager Dameligaen# 2000 C 19.09.2016
Virum U14 H-1 Virum U14 H-2 Virum tilladels 2 hold i samme række**     20.09.2016
Dojana Albaali BGI Akademiet U17 A-række 1999 C 21.09.2016
Sami Emad Eddin Alhamwi BGI Akademiet U17 A-række 1999 C 21.09.2016
Camilla Lind Christiansen Aabyhøj DL# 2001 C 21.09.2016
Andrea Bach Larsen Aabyhøj DL# 2001 C 21.09.2016
Malene Lind Pedersen Aabyhøj DL# 2001 C 21.09.2016
Noah Sundberg Ziegler* BMS Herlev U14 Mester 2002 B 23.09.2016
Alberte Scott Jacobsen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Cecilie Bakke Laursen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Isabell Dinesen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Karen Laurberg Andersen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Feline Løvstad Wadskjær Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Celina Fagerdal Rasmussen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Arendse Harbo Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Amalie Frank Fammé Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Thea Schrøder Svendsen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Ida Søgaard Andersen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Mette Emilie Rud Lundgaard Hansen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Martine Strange Stelzner Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Sophia Jo Smith Rasmussen Aabyhøj 1DDV# 2002 C 23.09.2016
Oliver Ibrahim Glostrup Basket U14GP 2002 B 23.09.2016
Anders Storgaard Bærntzen* SISU U19 mester 1997 C 23.09.2016
Tami Jacobsson Værløse 1DDØ# 2001 C 23.09.2016
Frida Boje Formann Værløse 1DDØ# 2001 C 23.09.2016
Ryan Shultis CIS U14 GP (runde 1+2) 2002   23.09.2016
Casey Shultis CIS U14 GP (runde 1+2) 2002   23.09.2016
Maximillian Markgren Holliday CIS 17 U17H 1999   23.09.2016
Jesse Drame CIS 17 U17H  1999   23.09.2016
Line Langkilde Næstved U16 GP 2000 C 23.09.2016
Kasper Libak Solrød Comets U17 H A 1999   24.09.2016
Josephine Åberg BK Amager U14GP 2001   27.09.2016
Kirsa Madsen Horsens IC U14 Piger * 2001 C 28.09.2016
Jannik Hansen Horsens IC U16 Mester* 2000 C 28.09.2016
Emilie Keller BK Amager - Godkendt knæbind i 1DDØ og DL 1992 special 28.09.2016
Maria Roost Dinesen BK Amager - Godkendt knæbind i 1DDØ og DL 1990 special 28.09.2016
Caroline Gotschalk Olsen BK Amager - U14 GP 2001 C 30.09.2016
Shabbaz Mahmood BK Amager - U19 Herrer A 1996 C 30.09.2016
Muhamed Osmann Stevnsgade - U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 30.09.2016
Marcus Torp Aalborg - U14 Herrer GP 2002 C 03.10.2016
Mads Ulrik Bitsch Bech Aalborg - U16 Herrer Mester & GP* 2000 C 04.10.2016
Aleksandar Jevric Stevnsgade - U19 Herrer Landsdækkende* 1997 C 04.10.2016
Daniel Hansen Solrød U14 H GP*** 2001 C 06.10.2016
Frej Nielsen Solrød U14 H GP*** 2002 C 06.10.2016
Mathias Nielsen Solrød U14 H GP*** 2001 C 06.10.2016
Micklas Møller Berndt Solrød U14 H GP*** 2002 C 07.10.2016
Mariyah Henley Aabyhøj - Må bære kompressionstrøje til kampe i Danmark 1994 Speciel 07.10.2016
Jens Lørup Kling Andersen  Virum U17 H A 1999   10.10.2016
Johan Christopper Jespersen  Virum U17 H A 1999   10.10.2016
Oskar Hartmann  Virum U17 H A 1999   10.10.2016
Phillip Michael Christensen  Virum U17 H A 1999   10.10.2016
Viktor Grebennikov  Virum U17 H A  1999   10.10.2016
Viktor Skøtt Lenstrup  Virum U17 H A 1999   10.10.2016
Liv Hansen Virum Dameliga # 2002   13.10.2016
Bonell Colas Randers Cimbria BL - anvendelse af tights 1982   14.10.2016
Charlie Burgess Randers Cimbria BL - anvendelse af tights 1984   14.10.2016
Kevin Francisco Mørk Odense BK - Deltage i U16 H GP 1999   14.10.2016
Alexander Rechnagel Odense BK - Deltage i U16 H GP 1999   14.10.2016
Jeppe Funk Andersen Fredensborg BK - Deltage i U14 GP*** 2002   14.10.2016
Emile Bønnelycke  Fredensborg BK - Deltage i U14 GP*** 2001   14.10.2016
Anders Jensen  Fredensborg BK - Deltage i U14 GP*** 2002   14.10.2016
Jonathan Binau  Brønshøj - Deltage i U14 H Mester øst* 2002   14.10.2016
Viktor Blæsbjerg  Holstebro - Deltage i U16 H GP 2000   14.10.2016
Kenneth Arances  Holstebro - Deltage i U16 H GP 1999   14.10.2016
Jonathan Kwabena Maako Adou Værløse U17 HL- lange kompressionsbukser 2001   14.10.2016
Jonathan Riis Holm BK Vejen U17 H A 1999   17.10.2016
Mads Olesen BK Vejen U17 H A 1999   17.10.2016
Peter Reus BK Vejen U17 H A 1999   17.10.2016
Kristian Holm Vinther BMI U14 Mester Vest* 2002   19.10.2016
Hjørring (klub) Musik under kamp     20.10.2016
Stevnsgade (klub) Midterlinje (manglende 15 cm forlængelse) ikke BL og DL     20.10.2016
Nikoline Østergaard Virum GoDream - kan spille med long sleeves 1992   21.10.2016
Emilie Schirmer Virum GoDream - kan spille med long sleeves 1990   21.10.2016
Sofie Schirmer Virum GoDream - kan spille med long sleeves 1997   21.10.2016
Valerie Driscoll Virum GoDream - kan spille med long sleeves 1992   21.10.2016
Gillian Abshire Virum GoDream - kan spille med long sleeves og leggings 1993   21.10.2016
Baru Adjehi SISU BL - kan spille med leggins 1991   21.10.2016
Victoria Walsted Lykou Virum U14 D GP*** 2002 C 31.10.2016
Katharina Karll Virum U14 D GP*** 2002 C 31.10.2016
Veronica Gomard Virum U14 D GP*** 2002 C 31.10.2016
Isabella Christensen Virum U14 D GP*** 2002 C 31.10.2016
Emilie Fogelstrøm BK Amager - lange ærmer under spilletrøje 1992   08.11.2016
Rasmus Nordmand Lystrup Lions U14H 2002 A 13.12.2016
Kamil Makowski Glostrup U17H A 1999 C 13.12.2016
Khalid Absiye B71, Holstebro Basket U16 GP 1999 A 19.12.2016
Gabriel Iffe Lundberg Horsens IC, kan spille med kompressionstrøje 1994   28.12.2016
Suzan Sisman Aabyhøj DL 2001   03.01.2016
Lucia Flensborg Aabyhøj DL 2001   03.01.2016
Josefine Thale Vincents BK Amager - Godkendt knæbind i 1DDØ og DL -kun intil 01.03.17 1992   19.01.2017
Quddus Tosin Bello Randers Cimbria - Godkendt til at spille med leggings 1992   19.01.2017
Jakob Kjall Værløse U17 HL* 1999   08.02.2017
Anna Walter Virum Basket - Deltage i U14 GP*** 2001 C 01.03.2017
Alexander Shain Møller SISU - BL+2DH 1998 §30,6 14.03.2017
Leonardo Carlino Hørsholm - BL 2000 §30,6 15.03.2017
Marco Felipe Santos Hørsholm - BL 1999 §30,6 15.03.2017
Marcus Tajik Nielsen Hørsholm - BL 2000 §30,6 15.03.2017
Josefine Dahl Collemorten Birkerød Basketball - Deltager i U12 GP*** 2004 A 21.03.2017
Folmer Løvstad Wadskjær
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Daniel Nygaard Hansen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Emil Schrøder Svendsen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Daniel Lilhauge
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Patrick Holst Hansen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Mathias Stentoft
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Mikkel Eggertsen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Markus Pedersen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Louie Gravesen
Viby IF - 2DH 1999 §30,6 24.03.2017
Villads Heltborg Terp              Birkerød Basketball - U12H 2004 B 10.04.2017
Valdemar Bjørn Lindestrøm Birkerød Basketball - U12H 2004 B 10.04.2017
Jakob Frydenberg Birkerød Basketball - U14H 2002 B 12.04.2017
 

* Kan ikke benyttes i evt. Final four, slutspil eller pokalfinale.

** Der må ikke flyttes spillere imellem de 2 hold.

*** Der må maks. være 2 af 4 dispensationsspillere på banen ad gangen
#Aldersdispensation, flere spillere af disse kan anvendes på nævnte hold

Turneringskontakter

Rune Ressel Larsen
Sportskoordinator

Tlf. +45 4326 2421
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert Andersen
Turneringsadministrator

Tlf. +45 8611 3353
E-mail: turnadm@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420