FIBA dommere
Information
Oversigt over FIBA dommere
FIBA DOMMERE I KRONOLOGISK RÆKKEFØLGE
Dato | Turnering | Hjemmehold | Udehold | Sted | Hvem |
---|---|---|---|---|---|
26.02.20 | ELW | UMMC Ekateringburg | Cukurova Basketbol | Ekateringburg, Rusland | Rune Larsen |
20.02.20 | ELW | Arka Gdynia | LDLC Asvel | Gdynia, Polen | Thomas Frydendal |
19.02.20 | ELW | USK Praha | Reyer Venezia | Prag, Tjekkiet | Andrada Csender |
06-09.02.20 | Olympic Qualifiyng tournament Women | Bourges, Frankrig | Maj Forsberg | ||
29.01.20 | ECM | Landstede Zwolle | Ventpils | Zwolle, Holland | Jesper Brixen |
28.01.20 | ECM | Valencia SAD | Enisey Krasnoyarsk | Valencia, Spanien | Rune Larsen |
28.01.20 | ELW | LDLC Asvel | Lattes Montpellier | Lyon, Frankrig | Andrada Csender |
23.01.20 | ELW | Citylift Girona | Arka Gdynia | Girona, Spanien | Andrada Csender |
22.02.20 | ECM | Ventspils | Egis Körmend | Ventspils, Letland | Rune Larsen |
15.01.20 | ELW | Tango Bourges | TTT Riga | Bourges, Frankrig | Andrada Csender |
08.01.20 | ELW | Familia Schio | Dynamo Kursk | Schio, Italien | Andrada Csender |
08.01.20 | ECM | Zorg Leiden | Enisey Krasnoyarsk | Leiden, Holland | Thomas Frydendal |
19.12.19 | ECM | ENEA Gorzow | Enisey Krasnoyarsk | Gorzow, Polen | Rune Larsen |
18.12.19 | ELW | UMMC Ekaterinburg | Castors Braine | Ekateringburg, Rusland | Andrada Csender |
11.12.19 | ELW | Tango Bourges | Nadezha Orenburg | Bourges, Frankrig | Andrada Csender |
04.12.19 | ECM | CCC Polkowice | A3 Umeå | Polkowice, Polen | Edon Morina |
04.12.19 | ECM | KP Brno | Neve David Ramla | Brno, Tjekkiet | Rune Larsen |
04.12.19 | ECM | Orman Genclik | Kaysari Basketbol | Ankara, Tyrkiet | Andrada Csender |
27.11.19 | ELW | Lattes Montpellier | LDLC Asvel | Lattes, Frankrig | Andrada Csender |
27.11.19 | ELW | TTT Riga | UMMC Ekateringburg | Riga, Letland | Jonas Bille |
27.11.19 | ECM | Landstede Zwolle | Ironi Ness | Zwolle, Holland | Geert Sørensen |
20.11.19 | ECM | Donar Groningen | Pinar Izmir | Groningen, Holland | Jesper Brixen |
17.11.19 | Eurobasket Women | Esland | Rusland | Talinn, Estland | Andrada Csender |
14.11.19 | Eurobasket Women | Poland | Great Britain | Walbryzh, Polen | Andrada Csender |
13.11.19 | ECM | Zorg Leiden | Sporting Lisboa | Leiden, Holland | Thomas Frydendal |
06.11.19 | ELW | USK Praha | UMMC Ekateringburg | Prag, Tjekkiet | Andrada Csender |
31.10.19 | ELW | Nadezha Orenburg | Castors Braine | Orenburg, Rusland | Andrada Csender |
31.10.19 | ECM | A3 Umeå | CCC Polkowice | Umeå, Sverige | Rune Larsen |
30.10.19 | ECM | Landstede Zwolle | Kapfenberg Bulls | Zwolle, Holland | Jesper Brixen |
24.10.19 | ECM | Basket Namur | CEKK Cegled | Namur, Belgien | Geert Sørensen |
23.10.19 | ELW | Castors Braine | TTT Riga | Charleroi, Belgien | Geert Sørensen |
23.10.19 | ELW | Arka Gdynia | Lattes Montpellier | Gdynia, Polen | Andrada Csende |
22.10.19 | ECM | Donar Groningen | Phoenix Basket | Groningen, Holland | Rune Larsen |
16.10.19 | ELW | TTT Riga | ZVVZ USK Praha | Riga, Letland | Andrada Csender |
16.10.19 | ELW | Dynamo Kursk | Lyon Asvel | Kursk, Rusland | Rune Larsen |
02.10.19 | ELW QR | Montpellier | Olympiacos | Montpellier, Frankrig | Rune Larsen |
20.09.19 | BCL QR | Bakken Bears | Kevranos | Aarhus, DK | Jesper Brixen |
22-30.08.19 | European Championship U16 Women Div.A | Skopje, Nordmakedonien | Andrada Csender | ||
8-17.08.19 | European Championship U16 Men Div.B | Podgorica, Montenegro | Jonas Bille & Rune Larsen | ||
03-11.08.19 | European Championship U20 Women Div.B | Prishtina, Kosovo | Andrada Csender | ||
27.07-04.08.19 | European Championship U18 Men Div.A | Portaria, Grækenland | Jesper Brixen | ||
26.07-04.08.19 | European Championship U18 Men Div.B | Oradea, Rumænien | Rune Larsen | ||
20-28.07.19 | World Championships U19 Women | Bangkok, Thailand | Andrada Csender | ||
12-21.07.19 | European Championship U20 Men Div.B | Matosinhos, Portugal | Rune Larsen | ||
27.06-07.07.19 | Eurobasket Women | Letland + Serbien | Maj Forsberg & Andrada Csender | ||
12-14.04.19 | Euroleague Women Final Four | Sopron | ZVVZ USK Praha, Dynamo Kursk, Ekaterinburg | Sopron, Ungarn | Andrada Monika Csender |
21.03.19 | Eurocup Women ½-final | Spar Citylift Girona | Montpellier | Girona, Spanien | Andrada Monika Csender |
14.03.19 | Euro Cup Women 1/4-final | Spar Citylift Girona | Lyon Asvel | Girona, Spanien | Rune Larsen |
21.02.19 | Euro Basket Men Qualifier | Island | Portugal | Reykjavik | Rune Larsen |
20.02.2019 | Euroleague Women | CCC Polkowice | ZVVZ USK Prag | Polkowice, Polen | Andrada Monika Csender |
13.02.2019 | Euroleague Women | Fenerbache SC | TTT Riga | Istanbul, Tyrkiet | Andrada Monika Csender |
06.02.2019 | Euroleague Women | UMMC Ekatarinburg | Tango Bourges | Ekatarinburg, Rusland | Andrada Monika Csender |
23.01.2019 | Euroleague Women | Dynamo Kursk | Olympiacos | Kursk, Rusland | Rune Larsen |
09.01.2019 | Euroleague Women | ZVVZ USK Prag | Nadezha Orenburg | Prag, Tjekkiet | Andrada Monika Csender |
09.01.2019 | Euro Cup Men, 2nd round | Donar Groningen | Pallacanestro Varese | Groningen, Holland | Rune Larsen |
03.01.2019 | Euro Cup Women Playoff | MBA Moscow | Botas Spor Kulübü | Moskva, Rusland | Rune Larsen |
12.12.2018 | Euro Cup Women | Wisla Krakow | Besiktas | Krakow, Polen | Geert Sørensen |
12.12.2018 | Euro Cup Men | Donar Groningen | Dinamo Sassari | Groningen, Holland | Jesper Brixen |
29.11.2018 | Euro Basket Men Qualifier | Great Britain | Østrig | Manchester, England | Rune Larsen |
29.11.2018 | Euro Basket Men Qualifier | Island | Belgien | Reykjakvik, Island | Jesper Brixen |
21.11.2018 | Euro Basket Women Qualifiers | Island | Bosnien-Herzegovina | Reykjakvik, Island | Rune Larsen |
17.11.2018 | Euro Basket Women Qualifiers | Litauen | Rusland | Kedainiai, Litauen | Jonas Bille |
17.11.2018 | Euro Basket Women Qualifiers | Island | Slovakiet | Reykjakvik, Island | Geert Sørensen |
08.11.2018 | Euro Cup Women | Södertälje | Investinthewest Gorzow | Södertälje, Sverige | Rune Larsen |
07.11.2018 | Euro Cup Women | A3 Umeaa | Cukorova Basketball | Umeå, Sverige | Rune Larsen |
01.11.2018 | Euro Cup Women | Niki Lefkada | MBA Moscow | Lefkada, Grækenland | Jonas Bille |
31.10.2018 | Euro Cup Men | New Heroes Den Bosch | Avtodor Saratov | Den Bosch, Holland | Geert Sørensen |
31.10.2018 | Euro League Women | Perfumerias Salamanca | Fenerbache SC | Salamanca, Spanien | Rune Larsen |
24.10.2018 | Euro League Women | ESBVA-Lille | Ekatarinburg | Villeneuva d´Ascq, Frankrig | Rune Larsen |
24.10.2018 | Euro cup men | Istanbul BBSK | Spirou Basket | Istanbul, Tyrkiet | Jesper Brixen |
24.10.2018 | Euro cup men | S.Oliver Würzburg | Sakarya Byuyksehir | Würzburg, Tyskland | Geert Sørensen |
11.10.2018 | Euroleauge Women Qualifier | Nadezha Orenburg | Cukurova Basketball | Orenburg, Rusland | Rune Larsen |
29.09.2018 | BCL Qualifier | Bakken Bears | Antwerp Giants | Aarhus, Danmark | Jesper Brixen |
26.09.2018 | Eurocup Men Qualifier | Rosa Radom | Kataja Basket | Radom, Polen | Geert Sørensen |
22.09.2018 | BCL Qualifier | Bakken Bears | Leicester Riders | Aarhus, Danmark | Jesper Brixen |
28.07-05.08 | EM for U18 Men A | Liepaja, Ventpils, Riga - Letland | Geert Sørensen | ||
27.07-05.08 | EM for U18 Men B | Skopje, Makedonien | Rune Larsen | ||
07.-15.07 | EM for U20 Women B | Oradea, Rumænien | Rune Larsen | ||
26.06-01.07 | EM for Small Nations Senior Women | Cork, Irland | Rune Larsen | ||
14.03.18 | Euro Cup Men 1/8-finale | UBT Cluj-Napoca | Donar Groningen | Cluj, Rumænien | Geert Sørensen |
14.03.18 | Euro Cup Men 1/8-finale | UBT Cluj-Napoca | Donar Groningen | Cluj, Rumænien | Rune Larsen |
10.02.18 | Euro Basket Women Qualifiers | Finland | Rumænien | Helsinki, Finland | Rune Larsen |
24.01.18 | Euro League Women | CCC Polkowice | Castors Braine | Polkowice, Polen | Rune Larsen |
24.01.18 | Eurocup Men 2nd Round | Kataja Basket | Nizhny Novgorod | Joensuu, Finland | Geert Sørensen |
17.01.18 | Eurocup Men 2nd Round | Kataja Basket | Istanbul BBSK | Joensuu, Finland | Jesper Brixen |
17.01.18 | Euroleague Women | Dynamo Kursk | Tango Bourges Basket | Kursk, Rusland | Rune Larsen |
10.01.18 | Eurocup Men 2nd round | Donar Groningen | Keravnos BC | Groningen, Holland | Rune Larsen |
06.12.17 | Euroleague Women | CCC Polkowice | Dynamo Kursk | Polkowice, Polen | Geert Sørensen |
06.12.17 | Euroleague Women | CCC Polkowice | Dynamo Kursk | Polkowice, Polen | Rune Larsen |
06.12.17 | Eurocup Men | Donar Groningen | Telenet Giants Antwerp | Groningen, Holland | Jesper Brixen |
30.11.17 | Eurocup Women | Basket 90 Gdynia | AGÜ Spor | Gdynia, Polen | Jonas Bille |
29.11.17 | Eurocup Women | Carolo Basket | PEAC-Pecs | Charleville-Mezeres, Frankrig | Rune Larsen |
23.11.17 | Eurocup Women | Rutronik Stars Keltern | Carolo Basket | Keltern, Tyskland | Geert Sørensen |
23.11.17 | Euro Cup Women | GDESSA Barreiro | Virturs Erene | Lisbon, Portugal | Rune Larsen |
11.11.17 | Euro Basket Women Qualifiers | Great Britain | Israel | Manchester, England | Rune Larsen |
11.11.17 | Euro Basket Women Qualifiers | Island | Montenegro | Reykjavik, Island | Jonas Bille |
01.11.17 | Euro League Women | ESBVA-Lille | Sopron | Villeneuva d´Ascq, Frankrig | Rune Larsen |
24.10.17 | Euro Cup Men | Kapfenberg Bulls | Mornar Bar | Kapfenberg, Østrig | Rune Larsen |
19.10.17 | Eurocup Women | Gorzow | TTT Riga | Gorzow, Polen | Jonas Bille |
18.10.17 | Euroleague Women | Wisla Can Pack | Nadezha | Krakow, Polen | Rune Larsen |
12.10.17 | Euro cup Women | MBA Moscow | Artego Bydgoszcz | Moskva, Rusland | Rune Larsen |
11.10.17 | Euroleague Women | Dynamo Kursk | Castors Braine | Kursk, Rusland | Rune Larsen |
26.09.17 | Champions League | Bakken Bears | Groningen | Århus, Danmark | Jesper Brixen |
21.09.17 | Euro cup Men | Borås Basket | Körmend | Borås, Sverige | Rune Larsen |
19.09.17 | Euro cup Men | KR Reykjavik | Belfius Mons-Hainaut | Reykjavik, Island | Jesper Brixen |
13.-19.08.17 | EM U16 Herrer B | Sofia, Bulgarien | Rune Larsen | ||
12.08.17 | VM-kvalifikation Senior Herrer | Slovakiet | Armenien | Bratislava, Slovakiet | Rune Larsen |
04-12.08.17 | EM U16 Damer A | Bourges, Frankrig | Jonas Bille | ||
26.07-03.08.17 | EM U18 Herrer B | Tallinn, Estland | Rune Larsen | ||
16.-25.06.17 | Eurobasket Women | Prag, Tjekkiet | Maj Kazuko Forsberg | ||
01.02.17 | ELW | Wisla Can-Pack | CMB Cargo Györ | Krakow, Polen | Rune Larsen |
25.01.17 | Champions League Men | Bakken Bears | Banvit | Aarhus, Danmark | Jesper Brixen |
25.01.17 | ELW | UMMC Ekatarinburg | Hatay BB | Ekatarinburg, Rusland | Rune Larsen |
04.01.17 | Eurocup Men | Södertälje Kings | BC Mures | Södertälje, Sverige | Geert Sørensen |
03.01.17 | Champions Leauge Men | Bakken Bears | Helios Suns | Aarhus, Danmark | Jesper Brixen |
15.12.16 | ECW | Udominate | Luleå BBK | Umeå, Sverige | Rune Larsen |
14.12.16 | Eurocup Men | Donar Groningen | BC Enisey | Groningen, Holland | Geert Sørensen |
13.12.16 | Champions League Men | Bakken Bears | Aris Thessaloniki | Århus, DK | Jesper Brixen |
07.12.16 | ECW | Nantes Reze | Virtus Eirene Ragusa | Nantes, Frankrig | Rune Larsen |
01.12.16 | ECW | TTT Riga | Galatasaray | Riga, Letland | Rune Larsen |
23.11.16 | Champions League Men | Bakken Bears | Ironi Nahariya | Århus, DK | Jesper Brixen |
23.11.16 | Eurocup Men | BCM Gravelines | Limburg Utd | Dunkirk, Frankrig | Rune Larsen |
23.11.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Island | Portugal | Reykjavik, Island | Geert Sørensen |
22.11.16 | Eurocup Men | Nanterre 92 | Antwerp Giants | Nanterre, Frankrig | Rune Larsen |
19.11.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Finland | Spanien | Helsinki, Finland | Rune Larsen |
15.11.16 | Champions League Men | Bakken Bears | Fraport Skyliners | Århus, DK | Jesper Brixen |
09.11.16 | ECW | Elfic Friebourg | Basket Landes | Friebourg, Schweitz | Rune Larsen |
03.11.16 | ECW | Luleå BBK | Carolo Basket | Luleå, Sverige | Rune Larsen |
02.11.16 | ECW | Udominate | TSV 1880 Wasserburg | Umeå, Sverige | Rune Larsen |
26.10.16 | ELW | Wisla Can-Pack | Dynamo Kursk | Krakow, Polen | Rune Larsen |
26.10.16 | ECW | Namur | Virtus Eirene Ragusa | Namur, Belgien | Geert Sørensen |
06.10.16 | BCL Qualification | Bakken Bears | BC Tartu | Aarhus, DK | Geert Sørensen |
05.10.16 | ECW Qualification | Basket 90 Gdynia | Basket 90 Gdynia | Gdynia, Polen | Rune Larsen |
11.-20.08.16 | EM U16 Herrer B | Sofia, Bulgarien | Rune Larsen | ||
29.07-07.08.16 | EM U18 Herrer B | Skopje, Makedonien | Rune Larsen | ||
23.-31.07.16 | EM U18 Damer B | Sarajevo, Bosnien | Jonas Bille | ||
24.02.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Island | Ungarn | Reykjavik, Island | Rune Larsen |
24.02.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Schweitz | Grækenland | Friebourg, Schweitz | Bo Bundgaard |
24.02.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Luxembourg | Ukraine | Oberanven, Luxembourg | Jesper Brixen |
20.02.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Great Britain | Albania | Manchester, England | Rune Larsen |
20.02.16 | Eurobasket Women Qualifiers | Tyskland | Luxembourg | Nordlingen, Tyskland | Jonas Bille |
20.01.16 | Euro Cup Men Round 2 | Borås Basket | Oostende | Borås, Sverige | Rune Larsen |
06.01.16 | Euro Cup Men Round 2 | Borås Basket | Türk Telekom | Borås, Sverige | Rune Larsen |
16.12.15 | Euro Cup Women | Orange Blizzards | Valosun KP Brno | Zwolle, Holland | Rune Larsen |
10.12.15 | Euro Cup Women | Luleå BBK | Dunav 8806 | Luleå, Sverige | Rune Larsen |
03.12.15 | Euro Cup Women | Tsmoki-Minsk | Chevakata | Minsk, Hviderusland | Bo Bundgaard |
02.12.15 | Euro Cup Men | Kataja Basket | Tsmoki-Minsk | Joensuu, Finland | Rune Larsen |
12.11.15 | Euro Cup Women | TTT Riga | WBC Dynamo Moskva | Riga, Letland | Rune Larsen |
04.11.15 | Euro Cup Women | Elfic Fribourg | Basketball Nymburk | Friebourg, Schweitz | Rune Larsen |
29.10-15 | Euro Cup Women | Luleå BBK | Energia Ivanova | Luleå, Sverige | Rune Larsen |
13.08-23.03.15 | EM U16 Damer B | Makedonien | Ohrid, Makedonien | Jonas Bille | |
23.07-02.08.15 | EM U18 Herrer B | Østrig | Güssing/Oberwart, Østrig | Rune Larsen | |
11.06-28-06.15 | Eurobasket Women | Ungarn/Rumænien | Budapest, Ungarn | Maj Forsberg | |
01.06-06.06.15 | European championship of Small Nations | Island | Montenegro, Luxembourg, Malta, Andorra og Monaco. | Reykjavik | Rune Larsen |
12.11.14 | Euroleague Women | Wisla CP Krakow | Dynamo Kursk | Krakow, POL | Rune Larsen |
20.11.14 | Eurocup Women | BC Horizont | Spartak Noginsk | Minsk, BLR | Rune Larsen |
04.12.14 | Eurocup Women | Tsomki-Minsk | IUBGD Istanbul | Minsk, BLR | Rune Larsen |
09.12.14 | Eurochallenge Men | KTP Kataja | Mons Hainut | Jooeunsu, FIN | Bo Bundgaard |
16.12.14 | Eurochallenge Men | Tsmoki-Minsk | BC Enisey | Minsk, BLR | Bo Bundgaard |
17.12.14 | Eurocup Women | ESBVA-LM | Uni Györ | Lille, FRA | Rune Larsen |
15.01.15 | Eurocup Women Round 2 | Udominate | UE Sopron | Umeå, SVE | Rune Larsen |
22.01.15 | Eurocup Women Round 2 | Castors Braine | Carolo | Braine, BEL | Rune Larsen |
20.08-30.08.14 | EM U16 Herrer A | Letland | Riga | Bo Bundgaard | |
24.07-03.08.14 | EM U18 Herrer B | Bulgarien | Sofia | Rune Larsen | |
03.07-13.07.14 | EM U20 Damer A | Italien | Udine | Maj Forsberg | |
18.06.14 | Eurobasket 2015 Women | Finland | Montenegro | Helsinki | Jesper Brixen |
11.06.14 | Eurobasket 2015 Women | Sverige | Rusland | Luleå | Jesper Brixen |
08.06.14 | Eurobasket 2015 Women | Letland | Portugal | Riga | Rune Larsen |
28.11.13 | EuroCup Women | Tsmoski-Minsk | Dynamo Kursk | Minsk | Rune Larsen |
20.11.13 | EuroCup Men | TEHO Sport | Okapi Aalstar | Kotka | Bo Bundgaard |
20.11.13 | EuroLeague Women | Kibirkstis-Vici | Perfumerias Avenida | Vilnius | Jesper Brixen |
14.11.13 | EuroCup Women | Norrköping Dolphins | Dunav 8806 | Norrköping | Rune Larsen |
01.08.13 - 11.08.13 | U16 B-EM Damer | Portugal | Matosinhos | Jesper Brixen | |
18.07.13 - 28.07.13 | U18 B-EM Herrer | Ungarn | Strumica | Rune Larsen | |
04.07.13 - 14.07.13 | U20 A-EM Damer | Tyrkiet | Samsun | Maj Forsberg | |
27.05.13 - 01.06.13 | European championship of Small Nations | Luxemburg | Luxemburg | Rune Larsen | |
22.01.13 | EuroCup Men | BK Ventspils | Pinar Karsiyaka | Ventspils | Jesper Brixen |
11.12.12 | EuroCup Men | BK Ventspils | Pinar Karsiyaka | Ventspils | Rune Larsen |
28.11.12 | EuroCup Women | VS Praha | Basket Landes | Prag | Bo Bundgaard |
28.11.12 | EuroLeague Women | CCC Polkowice | CCC Polkowice | Polkowice | Rune Larsen |
06.11.12 | Eurochallenge Men | Joensuun Kataja | CSU Asesoft Ploiesti | Joensuun | Geert Sørensen |
08.09.12 | Eurobasket 2013 Men | ||||
Island | Montenegro | Reykjavik | Geert Sørensen | ||
02.09.12 | Eurobasket 2013 Men | Island | Slovakiet | Reykjavik | Bo Bundgaard |
21.08.12 | Eurobasket 2013 Men | Sverige | Aserbadjan | Borås | Jesper Brixen |
14.08.12 | Eurobasket 2013 Men | Island | Serbien | Reykjavik | Rune Larsen |
26.07.12 - 05.08.12 | U18 B-EM Damer | Makedonien | Strumica | Rune Larsen | |
19.07.12 - 29.07.12 | U16 B-EM Herrer | Rumænien | Bukarest | Bo Bundgaard | |
12.07.12 - 22.07.12 | U20 A-EM Herrer | Slovenien | Ljubljana | Geert Sørensen | |
12.07.12- 22.07.12 | U20 B-VM Herre | Bulgarien | Sofia | Maj Forsberg |
Turneringskontakter:
Turneringskoordinator
Tlf.: +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@basket.dk
Grand Prix koordinator vest samt general turneringsplanlægning. Bindeled til Disciplinærudvalget, Appeludvalget og Ordens & Amatørudvalget ved disciplinærsager/anker af afgørelser i DBBF.
Turneringskoordinator
Tlf.: +45 43 26 24 21
E-mail: Stephan@basket.dk
Grand Prix koordinator øst samt generel turneringsplanlægning. Varetager spillerlicensering og internationale klubskifter.
Turneringschef