Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » Lodtrækning til Landspokalen for Ungdom
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Resultat af lodtrækningen til Landspokalen for ungdom

Fredag den 25. november har der udover lodtrækning til senior landspokalen også været lodtrækning til Landspokalen for ungdom. Se resultaterne af denne lodtrækning her.

(UL)=Ungdom Landsdækkende, (A)=A-række, (M)=Mesterrække og (GP)=Grand Prix
Pokalfinaler for Ungdom spilles i Vejlby Risskovhallen, med Skovbakken Bears som arrangør lørdag den 7.Januar.
U22 Herrer og U19 Damer som kun har deltagelse af øst-hold afvikles søndag den 8.januar i Københavnsområdet,
på en endnu ikke fastsat lokalitet.

U22 Herrer

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Virum – Birkerød, spilles 27.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Vinderen af Virum/Birkerød mod Copenhagen Vipers

ALBA i finalen.

U19 Damer

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

SISU(UL) - Værløse(UL)

Virum(UL) - Hørsholm(UL)

U19 Herrer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Birkerød(UL) – BMS Herlev(UL)

U19 Herrer Vest – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

EBAA (UL) - Viby(UL)

U17 Damer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

BMS Herlev(UL) - Værløse(UL)

U17 Damer Vest – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Hjemly (UL) - Aabyhøj(UL)

U17 Herrer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

BMS Herlev(UL) - Værløse(UL)

U17 Herrer Vest – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

EBAA(UL) - EVN(UL)

U16 Damer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Hørsholm(M) - BMS Herlev(M)

U16 Damer Vest

Aabyhøj i finalen.

U16 Herrer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

BMS Herlev(M) – mod vinderen af Værløse 2001(M) - SISU 2001(M)

U16 Herrer Vest – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Skovbakken Bears(M) - Horsens IC (M)

U14 Damer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

BK Amager(M)/Stevnsgade(M) mod vinderen af BMS Herlev(M)/Hørsholm(M)

U14 Damer Vest

Aabyhøj i finalen

U14 Herrer Øst – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Falcon(M) mod vinderen af Værløse 2003(M)/SISU 2003(M)

U14 Herrer Vest – Trukket 25.11

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Hadsten(M) mod vinderen af BMI Bloodhounds(M)/Horsens IC (M)

Deadlines for afvikling:
1/32-finale – 23.September
1/16-finale – 14.Oktober
1/8-finale – 4.November
1/4-finale – 25.November
1/2-finale – 16.December

Turneringskontakter

Rune Ressel Larsen
Sportskoordinator

Tlf. +45 4326 2421
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert Andersen
Turneringsadministrator

Tlf. +45 8611 3353
E-mail: turnadm@basket.dk
Sona Camara
Administrativ medarbejder

Tlf. +45 4326 2420
E-mail: soc@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420