Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » Lodtrækning til Pokalturneringen
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Lodtrækning til Pokalturneringen for seniorer og ungdom

Fredag den 19. august er der blevet trukket lod til Pokalturneringen for seniorer og ungdom, nedenfor kan du se resultatet af lodtrækningen. 
 

Resultat af lodtrækningen til Landspokalen for senior:

Herrer:


1/32-finale(1 kamp). Deadline for afvikling - 23.September
Høbas 2DH – BMS Herlev(Wolfpack) 1DH

1/16-finale(8 kampe). Deadline for afvikling – 14.Oktober.
Vinder af kamp Høbas 2DH mod BMS Herlev 1DH - Team FOG Næstved BL

Falcon 2DH – Værløse 1DH

Brønshøj 2DH – Birkerød 1DH

Copenhagen Vipers 3DH – Hørsholm 79ers BL

Slagelse 3DH – BK Amager 1DH

USG 2DH – SISU BL

ALBA 2DH – Stevnsgade BL

Broerne 2DH – Virum 1DH

Hold som indtræder i 1/8-finalerne:
BMI 1DH, EBAA 1DH, Hjorshøj-Egå IF 3DH, Randers Cimbria BL, Bakken Bears BL, Viby 2DH, Horsens IC BL, Svendborg Rabbits BL.

Damer:


1/8-finale Landsdækkende(8 kampe). Deadline for afvikling – 4.November

Broerne 2DD – USG 1DD

Værløse 1DD – Falcon 1DD

Høbas 1DD – SISU DL

Virum Go Dream DL – Aabyhøj DL

Viby 1DD– Stevnsgade DL

Falbas 2DD – Skovbakken 1DD

BK Amager – Hørsholm 79ers

Hold som indtræder i 1/4-finalerne: Lemvig DL.

Resultat af lodtrækningen til Landspokalen for ungdom:


(UL)=Ungdom Landsdækkende, (A)=A-række, (M)=Mesterrække og (GP)=Grand Prix

U22 Herrer

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Virum – Birkerød

Oversidder: Copenhagen Vipers, ALBA og Stevnsgade

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Vinderen af Virum/Birkerød mod Copenhagen Vipers

ALBA – Stevnsgade(M)

U19 Damer
1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Stenhus(UL) – Virum(UL)

Værløs(UL) – BK Amager(UL)

Oversidder: Hørsholm(UL) og SISU(UL)

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

SISU(UL) mod Vinderen af Værløse(UL)/BK Amager(UL)

Vinderen af Stenhus(UL)/Virum(UL) mod Hørsholm(UL)
U19 Herrer Øst

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

BMS Herlev(UL) – Hørsholm(UL)

Virum(A) – Værløse(UL)

Birkerød(UL) – Stevnsgade(UL)

Stenhus(UL) – SISU(UL)
U19 Herrer Vest

1/4-finale deadline for afvikling 25. november

Horsens IC(A) – Viby(UL)

BMI Bloodhounds (A) – EBAA (UL)
U17 Damer Øst

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

BMS Herlev(UL) – Hørsholm(UL)

Oversidder: Værløse(UL), Køge Bugt(UL) og Virum(UL)

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Vinder BMS Herlev(UL)/Hørsholm(UL) mod Køge Bugt(UL)

Værløse(UL) – Virum(UL)

U17 Damer Vest

1/4-finale deadline for afvikling 25.november

Aabyhøj(UL) – EVN(UL)

Oversidder: Hjemly (UL)
U17 Herrer Øst

1/16-finale deadline for afvikling 14.Oktober

SISU 2001(UL) – SISU 2002(UL)

Holbæk(A) – Værløse(UL)

Virum 2001(UL) – BK Amager(UL)

Oversidder: Stevnsgade(A), Glostrup(A), Virum 2002(A), Hørsholm(UL), BMS Herlev(UL)

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

Stevnsgade(A) mod Vinderen af Virum 2001(UL)/BK Amager(UL)

BMS Herlev(UL) mod Vinderen af SISU 2001(UL)/SISU 2002(UL)

Glostrup(A) mod Vinderen af Holbæk(A)/Værløse(UL)

Virum 2002(A) – Hørsholm(UL)
U17 Herrer Vest

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Horsens IC(UL) – EVN(UL)

Vejen(A) – EBAA(UL)


U16 Damer Øst

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

Værløse(M) – Køge Bugt(M)

BK Amager(M) – SISU(M)

Stevnsgade(M) – Hørsholm(M)

BMS Herlev(M) – Falcon(M)

U16 Damer Vest

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Skovbakken Bears(GP) – Aabyhøj(M)
U16 Herrer Øst

1/16-finale deadline for afvikling 14.Oktober

Værløse 2002(M) – Falcon(M)

ALBA(GP) – Virum(M)

Ringsted Rats(M) – Jonstrup(M)

BMS Herlev(M) – Hørsholm 2002(M)

Birkerød(M) – Hørsholm 2001(M)

BK Amager(M) – Værløse 2001(M)

SISU 2002(M) – SISU 2001(M)

Holbæk(GP) – Stevnsgade(M)
U16 Herrer Vest

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

AGF(M) – Horsens IC(M)

Oversidder: Viby (M), Skovbakken Bears( M), BMI Bloodhounds(M)

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Viby(M) – Skovbakken Bears(M)

Vinderen af AGF (M)/Horsens IC (M) mod BMI Bloodhounds(M)
U14 Damer Øst

1/16-finale deadline for afvikling 14.Oktober

Stevnsgade(M) – SISU 2004(M)

Oversidder: Værløse(GP), Virum(GP), SISU 2003, BK Amager, Hørsholm 2003, Hørsholm 2004, BMS Herlev

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

SISU 2003(M) – BMS Herlev(M)

Virum(GP) – BK Amager(M)

Vinderen af Stevnsgade(M)/SISU 2004(M) mod Hørsholm 2004(M)

Værløse(GP) – Hørsholm(M)

U14 Damer Vest

1/2-finale deadline for afvikling 16.December

Horsens IC(GP) – Aabyhøj(M)
U14 Herrer Øst

1/16-finale deadline for afvikling 14.Oktober

BK Amager 2004(GP) – Falcon(M)

Glostrup(GP) – ALBA(GP)

BMS Herlev(M) – SISU 2003(M)

Værløse 2004(GP) – Birkerød(GP)

Virum(M) – SISU 2004(M)

Brønshøj 2004(GP) - BK Amager 2003(M)

Brønshøj 2003(M) – Værløse 2003(M)

Jonstrup(GP) – Hørsholm(M)
U14 Herrer Vest

1/8-finale deadline for afvikling 4.November

AGF(GP) – Viby(M)

Skovbakken Bears(M) – Horsens IC(M)

Oversidder: Hadsten(M), BMI Bloodhounds(M)

1/4-finale deadline for afvikling 25.November

Vinderen af AGF(GP)/Viby(M) mod Hadsten(M)

BMI Bloodhounds(M) mod vinderen af Skovbakken Bears(M)/Horsens IC (M)

Deadlines for afvikling:

1/32-finale – 23.September

1/16-finale – 14.Oktober

1/8-finale – 4.November

1/4-finale – 25.November

1/2-finale – 16.December

Turneringskontakter

Rune Ressel Larsen
Sportskoordinator

Tlf. +45 4326 2421
E-mail: rla@basket.dk
Sona Camara
Turneringsansvarlig

Tlf. +45 31774896
E-mail: soc@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420