Info om spillere
Overblik over licenser og kontrakter
Dobbeltlicens
Gældende for Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og 1. division damer.
Samlet oversigt over licensreglerne finder du i Danmarks Basketball Forbund’s Love og Reglementer. Licens og (herunder klubskifter og forlængelse af licens) søges af klubberne selv i Klubportalen.
Vær opmærksom på at en spiller højst må være fyldt 22 år i det år sæsonen starter. JF. Det fælles turneringsreglement §35 Dobbelticens. – Der kan dog gives dobbeltlicens til damespillere uanset alder, hvis man er spilleberettiget i en licenskrævende række. Der kan max.anvendes 4 Dobbeltlicensspillere pr.kamp i en ikke-ligakamp(sekundær hold), ellers skal almindelige regler om op/nedrykning mellem 1.-2. hold mm. følges.
For at ansøge om Dobbeltlicenser skal i ansøge via denne formular
Flg.spillere har i 2022-2023 dobbeltlicens jvf. Basketligaens interne Dobbeltlicens regel
Title | Årgang | Primær klub | Senkundær klub | Deltager i Pokalturnering | Gyldig fra |
---|---|---|---|---|---|
Frederik Drejer Erichsen | 2006 | Bakken Bears | Bears Academy | Bakken Bears | 15-09-2023 |
Andreas Rosenkrantz Holst | 2005 | Bears Academy | Bakken Bears | Bears Academy | 15-09-2023 |
Marcus Vinther | 2002 | Bears Academy | Bakken Bears | Bakken Bears | 15-09-2023 |
Magnus Høj Madsen | 2003 | Bears Academy | Bakken Bears | Bears Academy | 15-09-2023 |
Silas Oriane | 2004 | Bears Academy | Bakken Bears | Bears Academy | 15-09-2023 |
Malthe Brahe Bjerregaard | 2003 | Bears Academy | Bakken Bears | Bears Academy | 19-10-2023 |
Title | Årgang | Primær klub | Senkundær klub | Deltager i Pokalturnering | Gyldig fra |
---|---|---|---|---|---|
Dario Denjalic | 2007 | Horsens I.C | Horsens 2 | 13-03-2024 | |
Tobias Nihøj | 2004 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk | 23-01-2024 |
Oliver Allersted | 2006 | Holbæk-Stenhus | Hørsholm | Hørsholm | 19-01-2024 |
Lau Christoffersen | 2003 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev | 30-12-2023 |
Vanessa Smollerup | 2003 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-11-2023 |
Isabell Palmqvist | 2004 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-11-2023 |
Ismail Latif | 2003 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev 2 | 10-11-2023 |
Sofie Storm Methling | 2003 | Åbyhøj | BMI | Åbyhøj | 07-11-2023 |
Kristian Stampe | 2005 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev 2 | 17-10-2023 |
Silas Braikia | 2007 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev 2 | 16-10-2023 |
Agnete Hylsberg Jacobsen | 2004 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Sareen Aharounian | 2005 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Ester Lysholm | 2005 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Abdi Ismail | 2002 | BMS Herlev' | BMS Herlev 2 | BMS Herlev | 27-09-2023 |
Astrid Weber | 2004 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-09-2023 |
Jessica Elliot | 2002 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-09-2023 |
Noah Meyer | 2004 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev 2 | 20-09-2023 |
Gustav Seehausen | 2002 | BMS Herlev | BMS Herlev 2 | BMS Herlev | 20-09-2023 |
Lauritz Tanderup Hansen | 2003 | Horsens I.C | Horsens 2 | Horsens I.C | 17-09-2023 |
Mikkel Brøchner | 2003 | Horsens I.C | Horsens 2 | Horsens I.C | 17-09-2023 |
Mads Daugaard | 2005 | Horsens I.C | Horsens 2 | Horsens I.C | 17-09-2023 |
Tarik Edhemovic | 2004 | Horsens I.C | Horsens 2 | Horsens I.C | 17-09-2023 |
Kenan Rastoder | 2002 | Horsens I.C | Horsens 2 | Horsens I.C | 17-09-2023 |
Willas Møller | 2006 | BC Copenhagen | Falcon | Falcon | 16-09-2023 |
Stevan Novovic | 2006 | BC Copenhagen | Falcon | Falcon | 16-09-2023 |
Bilal Raymond Moeglin Pedersen | 2006 | BC Copenhagen | Falcon | BC Copenhagen | 16-09-2023 |
Edward Suinat | 2004 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Johan Van Meurs | 2005 | Værløse | Falcon | Falcon | 16-09-2023 |
Frederik Jellum | 2005 | Værløse | Falcon | Værløse | 16-09-2023 |
Ida Laulund | 2004 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Simone Maria Papathanasiou | 2005 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Madison Vennekilde | 2006 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Liva Speidel Hjorth | 2005 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Cille Grundtvig Petersen | 2005 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Alma Melina Gandrup | 2005 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Mads Gravesen | 2006 | Randers Cimbria | Randers 2 | Randers Cimbria | 15-09-2023 |
William Jelle | 2004 | Svendborg Rabbits | Odense | Odense | 09-09-2023 |
Mikkel Hartig | 2000 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Lucas Juhl Andersson | 2004 | Team Fog Næstved | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Oscar Vanner | 2002 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Simon Bruun Reesen | 2005 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Sebastian Spang Dyhrberg | 2005 | Team Fog Næstved | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
William Dalsdorf | 2005 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Rasmus Uldall Blæsild | 2004 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
August Hemming | 2003 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Khaled Sebastian Kane Pedersen | 2003 | Team Fog Næstved | Næstved 2 | Team Fog Næstved | 01-09-2023 |
Barbara Hillingsø | 2006 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Amalie Bessermann | 2002 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Asta Klara Gørtz Jacobsen | 2002 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Marie Hallund | 2004 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Josefine Sandberg | 2004 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Amalie Josefine Pedersen | 2003 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Oliver Klit Kristoffersen | 2004 | Team Fog Næstved | Næstved 2 | Team Fog Næstved | 01-09-2023 |
Elisa Maria Poulsen-Hansen Mehyar | 2004 | SISU | SISU 2 | SISU | 16-08-2023 |
Mathias Holm Stubkjær | 2003 | Holbæk-Stenhus | Holbæk | Holbæk-Stenhus | 01-09-2023 |
Julie Joost Holdflod Møller | 2006 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-09-2023 |
Katrine Brahe Bjerregaard | 2006 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
William Samuel Schmidt Højby | 2002 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Caroline Tindahl Wich | 1996 | Aabyhøj | Aabyhøj 2 | Aabyhøj | 14-02-2023 |
Magnus Langager Larsen | 2003 | Horsens IC | Horsens IC 2 | Horsens IC | 17-09-2023 |
Olivia Chappel | 2005 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-11-2023 |
Ida Dittmann | 2005 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-11-2023 |
Ida-Marie Nielsen | 2004 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-09-2023 |
Sofia Korte | 2004 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-09-2023 |
Karoline Nielsen | 2004 | BK Amager | BK Amager 2 | BK Amager | 20-11-2023 |
Jens Bomholt | 2004 | Randers Cimbria | Randers 2 | Randers Cimbria | 15-09-2023 |
Gustav Halbye | 2003 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Thomas James Brodie | 2004 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Hassan Ali Abdi Yusuf | 2003 | Bears Academy | Skovbakken Bears | Skovbakken Bears | 16-11-2023 |
Oliver Barker | 2004 | Randers Cimbria | Randers 2 | Randers Cimbria | 15-09-2023 |
Peter Bachmann Mens | 2002 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Kyrosh Dolatshahi Piroz | 2002 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Mikkel Bach | 2001 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Hannibal Offenberg | 2003 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Noah Baker | 2003 | Værløse | Værløse 2 | Værløse | 16-09-2023 |
Matilde Roan | 2000 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Emma Liva Vendelbo | 1998 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Lukas Meyer Christensen | 2006 | Team Fog Næstved | Næstved 2 | Team Fog Næstved | 14-09-2023 |
Sophie Kjems-Krognos | 1994 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Tine Randrup-Thomsen | 1994 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Ida Mark Krogh | 1991 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Sophie Wich | 1993 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Matilde Marie Madsen | 2000 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Camilla Lind Christiansen | 2001 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Emma Lysholm Sander | 2001 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Mathilde Boje Sørensen | 2005 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Tiril Frogner | 2004 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Katrine Lind Petersen | 2000 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Emma Schwendson-Dirks | 2000 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Freya Brahe Jensen | 2006 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Laura Lind Petersen | 2006 | Åbyhøj | Åbyhøj 2 | Åbyhøj | 11-10-2023 |
Josefine Haabegaard | 1999 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Ingrid Schiott | 2006 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Olivia Bank Lutterodt | 2005 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Xenia Thormann | 2004 | Falcon | Falcon 2 | Falcon | 15-09-2023 |
Rim Taha | 2004 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Iben Chastine Bendix | 2002 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Clara Haugaard Knudsen | 2003 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Emilie Ravn | 2000 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Emma Viktoria Frimodt-Møller Egeblad | 2000 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 02-09-2022 |
Helene Dalsgaard | 1999 | Sisu | Sisu 2 | Sisu | 16-08-2023 |
Akademilicens
Dispensationer
Iht. “Fælles turneringsreglement” og propositioner for “Øvrige turneringer” tildeles en række spillere, hold og klubber særlige dispensationer.
Her er gældende dispensationsregler i DBBF:
“§6 Individuel dispensation for aldersgrænser
Det er muligt at søge dispensation for spillere som er max.1 år for gamle(max.2 spillere/kamp):
Hvis man ikke har hold i nærmeste øvre aldersgruppe
Dokumentation skal forefindes.
Hvis spillerne går i Klasse/skole sammen
Dette gælder kun hold omfattet af børnereglerne
Øvrige dispensationsmuligheder
Kræver begrundelse og dokumentation
Med dispensation kan man ikke deltage i:
– Final Four
– Slutspil
– Pokalturneringen for ungdom
En spiller som gives dispensation må kun deltage i én årgang i Landsdækkende- og Mesterrækker, medmindre der foretages et teknisk klubskifte(Medfører 21 dages karantæne fra alle kampe).
Turneringsudvalget kan til enhver tid fastsætte undtagelser for ovenstående.
U19-spillere kan uden dispensation deltage på klubbens U19-hold OG seniorhold i samme klub inden for samme sæson og dermed have mulighed for deltagelse i kampen om Danmarksmesterskabet i TO aldersgrupper.
Spillere yngre end U19-spillere kan søge dispensation.”
BEMÆRK: Der kan for sæsonen 2022-23 først søges dispensationer efter den 30.06.
Anvend dette skema for spillere mm.
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION – 101
Anvend dette skema for haller og udstyr i haller
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION – 102
Vi gør opmærksom på at der maks. kan bruges 2 dipensationsspillere pr. kamp og at alle dispensationer(pr.spiller) opkræves ud fra gældende afgifter og retningslinjer.
Turneringsudvalget, Børn&Ungeudvalget, Eliteudvalget og Breddeudvalget har den 18.juni.2018 om forbedring af GP-turneringen vedtaget flg. dispensationsmulighed kun gældende for GP-turneringen:
Der kan for GP-hold søges dispensation for op til 5 spillere, som samtidigt deltager i Mesterrække i samme årgang.
Dispensationsspillere skal være marginalspillere fra mesterrækkeholdet. DBBF kan til enhver tid tilbagetrække en given dispensation, såfremt det vurderes at dispensationerne er givet på et fejlagtigt sportsligt grundlag. Dispensationsspillere kan ikke deltage i afslutningsstævner, slutspil mm.
For sæsonen 2022-2023 har DBBF´s turneringsudvalg udstedt flg. dispensationer.
Følgende forhold medfører i mildere dispensationsbehandlinger og er vedtaget af DBBF´s TU pr.190520:
Damespillere – U15D, – U17D – U19D
Geografiske områder uden for
Storkøbenhavn(Hørsholm/Roskilde/Køge bugt)
Århus (randers/Silkeborg/Horsens)
Spillesteder:
B3B Basket har fået dispensation for sæsonen 2022-23 til, at benytte Tagensbo skole til kampe til og med 2.div.
Lundehus Basketball har fået dispensation til i sæsonen 2022-23, at benytte TK ungdomsgård til U13 drenge mesterrække trods manglende 3.pointslinje.
Hold:
Spillere:
Title | Klub og holdnavn | Født | Type | Udstedt |
---|---|---|---|---|
Caleb Burkhardt | Skovbakken Bears | 08-03-2007 | 3xDM | 15-09-2023 |
Anton Katholm | Skovbakken Bears | 10-02-2007 | 3xDM | 15-09-2023 |
Valdemar Frilund | Svendborg HU19 | 03-08-2004 | C | |
Elena Faleberg | Falcon U13 Piger | 03-10-2011 | Mester til GP | 19-09-2023 |
Lily Babette Budtz | Falcon U13 Piger | 27-06-2011 | Mester til GP | 19-09-2023 |
Leona Gomez | Falcon U13 Piger | 01-08-2011 | Mester til GP | 19-09-2023 |
Lola Engell | Falcon U13 Piger | 19-10-2011 | Mester til GP | 19-09-2023 |
Philippa Eben Overby | Falcon U13 Piger | 05-04-2011 | Mester til GP | 19-09-2023 |
William Halberg | Svendborg U15 Drenge | 12-08-2008 | B | 20-09-2023 |
Ellie Gilsgaard | Jonstrup U11 Piger | 12-04-2012 | A | 20-09-2023 |
Laura Waser | Jonstrup U11 Piger | 06-08-2012 | A | 20-09-2023 |
Aisha Aksoy | Jonstrup U11 Piger | 01-07-2012 | A | 20-09-2023 |
Zoe Ejstrup | Jonstrup U11 Piger | 25-03-2012 | 3xDM | 20-09-2023 |
Laurits Bomholt Aaboe | Århus Bears | 14-07-2008 | 3xDM | 20-09-2023 |
Emil Torp Asmussen | Århus Bears | 21-02-2007 | 3xDM | 20-09-2023 |
Theodor Kirkegaard Kattenhøj | Århus Bears | 13-05-2007 | 3xDM | 20-09-2023 |
Oskar Fossum Skaaning | Århus Bears | 08-11-2008 | 3xDM | 20-09-2023 |
Niels Anton Kjærup Jellesen | Brønderslev U15 Drenge | 12-09-2008 | A | 21-09-2023 |
Magnus Lundgaard Møller Pedersen | AGF HU17 | 01-03-2006 | C | 21-09-2023 |
Sofie Petersen | Roskilde U15 Piger | 08-06-2008 | A | 22-09-2023 |
Layan Alnaboulsi | Roskilde U15 Piger | 23-03-2008 | A | 22-09-2023 |
Dina Leo | Roskilde U15 Piger | 07-06-2008 | A | 22-09-2023 |
Camilla Madsen | Roskilde U15 Piger | 17-08-2008 | A | 22-09-2023 |
Uros Beler | Hvidovre HU19 | 02-09-2004 | A | 22-09-2023 |
Tobias Kirkeby Gottlieb | AJAX HU19 | 10-03-2004 | A | 22-09-2023 |
Asbjørn Dalgaard | Frem Skørping U15 Drenge | 13-02-2008 | A | 22-09-2023 |
Anders Overgaard | Frem Skørping U15 Drenge | 14-06-2008 | A | 22-09-2023 |
Malte Madsen | Frem Skørping U15 Drenge | 16-05-2008 | A | 22-09-2023 |
Felix Berg | Frem Skørping U15 Drenge | 31-05-2008 | A | 22-09-2023 |
Zakarias Ahlers Andersen | Kolding U15 Drenge | 31-07-2008 | A | 22-09-2023 |
Esper Carlsen | Frem Skørping U15 Drenge | 21-06-2008 | A | 22-09-2023 |
Gustav Jensen | Frem Skørping U15 Drenge | 21-06-2008 | A | 22-09-2023 |
Sebastian Asmark | Skødstrup U15 Drenge | 28-01-2008 | A | 22-09-2023 |
Rigmor Kreiser Præstegaard | SISU U15 Piger | 01-12-2009 | A | 22-09-2023 |
Nora Sofie Thorup | SISU U15 Piger | 13-06-2009 | A | 22-09-2023 |
Laura Palfelt Ryhede | SISU U15 Piger | 05-02-2010 | A | 22-09-2023 |
Diana Henriquez | SISU U15 Piger | 09-01-2009 | A | 22-09-2023 |
Sophia Bryce-Smith | SISU U15 Piger | 18-01-2009 | Mester til GP | 22-09-2023 |
Emilia Karalic | Horsens U15 Piger | 24-02-2008 | A | 23-09-2023 |
Brigita Cyziute | Horsens U15 Piger | 10-03-2008 | A | 23-09-2023 |
Lærke Nielsen | Horsens U15 Piger | 01-09-2008 | A | 23-09-2023 |
William Dons | Roskilde HU17 | 21-04-2006 | A | 23-09-2023 |
Emil Dobsa | Hørsholm U15 Drenge - 2 | 24-10-2010 | Mester til GP | 25-09-2023 |
Viktor Madsen | Hørsholm U15 Drenge - 2 | 12-06-2010 | Mester til GP | 25-09-2023 |
Jonas Svarrer | Hørsholm U15 Drenge - 2 | 28-10-2010 | Mester til GP | 25-09-2023 |
Nicholas Metum | Hørsholm U15 Drenge - 2 | 23-07-2010 | Mester til GP | 25-09-2023 |
Frederik Hædersdal | Hørsholm U15 Drenge - 2 | 08-02-2010 | Mester til GP | 25-09-2023 |
Viggo Svare | Hornbæk U13 Drenge | 14-06-2009 | C | 26-09-2023 |
Eleanor Till Reumert | SISU U15 Piger - 2 | 18-08-2010 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Wilma Rose Høvring from Grumbckow | SISU U15 Piger - 2 | 27-09-2010 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Ella Blok Hellesøe | SISU U15 Piger - 2 | 25-03-2010 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Celine Marie Ørskov | SISU U15 Piger - 2 | 11-08-2010 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Astrid Rønde | SISU U15 Piger - 2 | 25-08-2010 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Anna Luisa Bech | Horsens U15 Piger | 22-05-2009 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Sofie Christensen | Horsens U15 Piger | 08-08-2009 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Karla Vange Løvstad | Horsens U15 Piger | 22-09-2009 | Mester til GP | 27-09-2023 |
Elva Kaufmann Nielsen | Næstved U15 Piger | 12-07-2008 | A | 27-09-2023 |
Victoria Jensen | Næstved U15 Piger | 18-06-2008 | A | 27-09-2023 |
Ingrid Parkhøi | Næstved U15 Piger | 21-05-2008 | A | 27-09-2023 |
Alma Nielsen | Næstved U13 Piger | 25-09-2010 | B | 27-09-2023 |
Carmen Norman Olesen | Næstved HU19-2 | 06-02-2006 | A | 27-09-2023 |
Sander Kharazmi | SISU 2- U15 Drenge | 05-04-2010 | Mester til GP | 28-09-2010 |
Hugo Hede-Nielsen | Birkerød U15 Drenge | 05-01-2010 | Mester til GP | 30-09-2023 |
Renas Demirkan | Birkerød U15 Drenge | 12-01-2010 | Mester til GP | 30-09-2023 |
Oskar Johan Duckert | Birkerød U15 Drenge | 12-01-2010 | Mester til GP | 30-09-2023 |
Molly Borg | Hillerød U13 Piger | 19-02-2010 | A | 02-10-2023 |
Ursula Fremming | SISU 1 - U13 Piger | 25-04-2011 | Mester til GP | 04-10-2023 |
Nika Fogh Berg | SISU 1 - U13 Piger | 11-01-2011 | Mester til GP | 04-10-2023 |
Teresa Tackie | SISU 1 - U13 Piger | 28-02-2011 | Mester til GP | 04-10-2023 |
Solveig Alsig | BMS Herlev U13 Piger | 18-06-2012 | Mester til GP | 04-10-2023 |
Clara Friis Blæsbjerg | BMS Herlev U13 Piger | 25-11-2011 | Mester til GP | 04-10-2023 |
Sabrina Jasmin Thomsen | Hadsten U13 Piger | 04-09-2009 | A | 06-10-2023 |
Lykke Faurschou | BK Amager U13 Piger | 14-03-2012 | Mester til GP | 06-10-2023 |
Carolina Elshave | BK Amager U13 Piger | 19-01-2012 | Mester til GP | 06-10-2023 |
Aura Viola Gunnarson | BK Amager U13 Piger | 27-07-2012 | Mester til GP | 06-10-2023 |
Agnes Witt | BK Amager U13 Piger | 05-09-2012 | Mester til GP | 06-10-2023 |
Anthony Van Bercke | HBBF U13 Drenge | 21-05-2010 | B | 07-10-2023 |
Magnus Thaarup | Vejen U15 Drenge | 29-12-2009 | Mester til GP | 07-10-2023 |
Asger Fredslund Fallesen | Vejen U15 Drenge | 24-06-2010 | Mester til GP | 07-10-2023 |
Daniil Tkachenko | SISU 2 - U13 Drenge | 29-06-2012 | Mester til GP | 08-10-2023 |
William Leisner | SISU 2 - U13 Drenge | 07-11-2011 | Mester til GP | 08-10-2023 |
Peter Khvedchenya | SISU 2 - U13 Drenge | 16-11-2012 | Mester til GP | 08-10-2023 |
Noël Olesen | SISU 2 - U13 Drenge | 09-08-2012 | Mester til GP | 08-10-2023 |
Albert Rømer | SISU 2 - U13 Drenge | 14-02-2012 | Mester til GP | 08-10-2023 |
Esben Andersen Korf | HBBF 2 - U15 Drenge | 05-06-2010 | Mester til GP | 18-10-2023 |
Vitus Nabil Korsbæk | HBBF 2 - U15 Drenge | 06-09-2010 | Mester til GP | 18-10-2023 |
Elliot Keller-Lauritzen | Hadsten U15 Drenge | 30-05-2009 | Mester til GP | 22-10-2023 |
Emil Kruse | Hadsten U15 Drenge | 22-08-2009 | Mester til GP | 22-10-2023 |
Alfred Nørgaard | Hadsten U15 Drenge | 17-05-2010 | Mester til GP | 22-10-2023 |
Xander Sørensen | Hadsten U15 Drenge | 07-04-2009 | Mester til GP | 22-10-2023 |
Eske Byalmer | Hadsten U15 Drenge | 31-12-2008 | Mester til GP | 22-10-2023 |
Emil Bjørn Christensen | Roskilde U15 Drenge GP | 01-06-2008 | C | 24-10-2024 |
Emma Lilja Januze | SISU U13 Piger | 10-09-2012 | Mester til GP | 30-10-2023 |
Rosalina Storstein-Nørgaard | SISU U13 Piger | 16-08-2012 | Mester til GP | 30-10-2023 |
Siri Elise Hvidberg | SISU U13 Piger | 24-09-2012 | Mester til GP | 30-10-2023 |
Ella Kronborg | SISU U13 Piger | 10-05-2012 | Mester til GP | 30-10-2023 |
Clara Brønd Fredsted | SISU U13 Piger | 13-05-2012 | Mester til GP | 30-10-2023 |
Victor Vacker | Vejen U15 Drenge | 22-12-2009 | Mester til GP | 07-11-2023 |
Sylvester Hørlyck Jensen | Vejen U15 Drenge | 10-01-2010 | Mester til GP | 07-11-2023 |
Nikita Aleksieienko | Gladsaxe HU17 | 28-09-2006 | C | 07-11-2023 |
Bohdan Slobodianiuk | B3B HU17 | 06-04-2006 | A | 07-11-2023 |
Amir Chourak | B3B HU17 | 02-02-2006 | A | 07-11-2023 |
Alexander Hvid | Lystrup U13 Dremge | 28-07-2012 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Rasmus Brunvold | Lystrup U13 Dremge | 12-02-2012 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Adam Mortensen | Lystrup U13 Dremge | 26-07-2011 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Lauge Gustafsson-Sherson | Lystrup U13 Dremge | 01-06-2011 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Rasmus Sørensen | Lystrup U13 Dremge | 25-08-2012 | Mester til GP | 12-02-2024 |
Elliot Burgess | Hillerød/Værløse U15 Drenge | 14-08-2009 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Hector Jensen | Hillerød/Værløse U15 Drenge | 13-05-2009 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Villads Dofoz | Hillerød/Værløse U15 Drenge | 07-03-2009 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Simon Bastlund | Hillerød/Værløse U15 Drenge | 17-07-2009 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Rasmus Jessen | Hillerød/Værløse U15 Drenge | 02-08-2009 | Mester til GP | 13-11-2023 |
Olivia Slot | Horsens U15 Piger | 11-07-2009 | Mester til GP | 14-11-2023 |
Karla Vester | Horsens U15 Piger | 22-05-2010 | Mester til GP | 14-11-2023 |
Storm Frovst | Værløse U15 Drenge | 16-12-2010 | Mester til GP | 17-11-2023 |
William True Johannesen | Værløse U15 Drenge | 14-08-2010 | Mester til GP | 17-11-2023 |
Viktor Bastholm Skjold | Værløse U15 Drenge | 09-03-2010 | Mester til GP | 17-11-2023 |
Albert Sandberg-Schaal | Værløse U15 Drenge | 12-03-2010 | Mester til GP | 17-11-2023 |
Daniel Øster Dalsgaard | Attila U13 Drenge | 04-08-2010 | A | 24-11-2023 |
Aksel Clausen Enemark | Attila U13 Drenge | 21-08-2010 | A | 24-11-2023 |
Gry Dørup Lindberg | Falcon U15 Piger | 21-01-2009 | Mester til GP | 21-12-2023 |
Selma Granhoff Asmussen | Falcon U15 Piger | 31-07-2009 | Mester til GP | 21-12-2023 |
Roxy Vishart | Falcon U15 Piger | 21-09-2009 | Mester til GP | 21-12-2023 |
Freja Tewabecj Nyander Bjerregaard | Falcon U15 Piger | 15-10-2009 | Mester til GP | 21-12-2023 |
Asta Puge | Hørsholm U11 Piger | 19-04-2012 | C | 03-01-2024 |
Selma Christiansen | SISU U13 Piger | 26-09-2011 | Mester til GP | 03-01-2024 |
Filippa Hoffmann | SISU U13 Piger | 13-12-2011 | Mester til GP | 03-01-2024 |
Otto Sangill Riis Johansen | Birkerød U13 Drenge | 02-11-2011 | Mester til GP | 05-01-2024 |
Oscar Van Duers | Espergærde U13 Drenge | 05-07-2010 | C | 07-01-2024 |
Liva Høyer | BK Amager KU17 | 18-06-2006 | A | 11-01-2024 |
Tobias Hovmand | Jonstrup HU17 | 15-09-2006 | A | 25-01-2024 |
Alina Larsen | Glostrup U11 Piger | 13-04-2012 | A | 12-02-2024 |
Vega Salminen | Glostrup U11 Piger | 02-05-2012 | A | 12-02-2024 |
Noah Gammelgaard | Tåstrup GF | 23-03-2006 | A | 12-02-2024 |
Silas Braikia | BMS Herlev | 15-02-2007 | 3xDM | 01-10-2023 |
Amar Cama | Fredericia HU17 | 16-05-2006 | A | 26-01-2024 |
Emma Rørbye | Falcon U15 Piger | 13-07-2009 | Mester til GP | 21-12-2023 |
Vilda Thyrsted | Roskilde Basketball U11 Pige GP | 27-08-2010 | C | 23-09-2023 |
Luka Churchill | Skovbakken Bears 3 DM | 03/05/2007 | DM | 15-09-2023 |
Bertil Mortensen Hald Petersen | Glostrup U15 Drenge GP fra Mester | 06/07/2009 | Mester | 30/09/2022 |
Carl Ulrich Møller | Skovbakken Bears 3 DM | 05/03/2007 | DM | 15-09-2023 |
Elliott Maximus Jean Holm | Skovbakken Bears 3 DM | 30/11/2007 | DM | 15-09-2023 |
Albert Boe-Hansen | Værløse U15 Drenge | 11-04-2009 | Mester til GP | 17-11-2023 |
Dispensation for spillertøj & teknisk udstyr
* Kan ikke benyttes i evt. Final four, slutspil, afslutningsstævne eller pokalturnering.
** Kan ikke benyttes i afslutningsstævne.
*** Der må maks. være 2 af 4 dispensationsspillere på banen ad gangen
#Aldersdispensation, flere spillere af disse kan anvendes på nævnte hold
**** Der må kun anvendes 2 spillere per kamp, og de kan ikke deltage i Final Four, Slutspil eller Pokalfinaler.
## Dispensation gælder kun grundspil i U17 DL, kan ikke deltage i pokalturneringen for U17 D
***** Kan benyttes til slutspil
Klubskifte
Overblik
Klubskifte for licenskrævende rækker
Såfremt en spiller ønsker at flytte sin spillerlicens i licenskrævende rækker, kan dette ske i perioden 1. september til 28. februar
Klubskifte kan ske i et ubegrænset antal gange i denne periode og medfører 21 dages karantæne ved hvert klubskifte. Når et klubskifte udløser karantæne, er den første dag i karantæneperioden dagen for modtagelse af ansøgningen såfremt denne modtages inden kl. 12.00. Modtages den efter 12.00 beregnes første dag af karantænen fra den følgende dag.
Klubskifte for ikke-licens krævende rækker
Klubskifte for spillere fra et lavere rangerende hold til et divisions- eller mesterrækkehold tillades med 21 dages karantæne indtil 28.februar
Klubskifte mellem andre hold i øvrige turneringer tillades i hele sæsonen med 21 dages karantæne.
Den modtagende klub skal skriftligt meddele den afgivende klub om klubskiftet. Skulle den afgivende klub have indsigelser med hensyn til klubskiftet, skal dette meddeles DBBF senest 14 dage efter at meddelelsen om klubskiftet er modtaget af klubben.
Spillerlicenser §30 stk. 3,4 og 5 omhandler: klubskifte for spillere i Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og damer. Disse klubskifte fremgår af klubbernes spillerlicenser, registreret under klubbernes egne sider på resultater.basket.dk. Klubberne skal søge om klubskifte på licensspillere på klubportalen.
Spilleberettigelse §42 omhandler: Klubskifte for spillere i ikke licenskrævende rækker, både senior(2.division og ned) og alle ungdomsrækker. Til disse klubskifte skal klubben indsende en udfyldt klubskifteblanket. Herefter vil klubskiftet blive registret hos DBBF og fremgå på skemaet nedenfor:
Title | Type | Årgang | Afgivende klub | Modtagende klub | Spilleberettiget fra |
---|---|---|---|---|---|
Danel Hvidbjerg Asaraf | 2005 | BK Amager | Hvidovre | 17-03-2024 | |
Mathilde Skovgaard | 2012 | Espergærde | Hørsholm | 15-03-2024 | |
Bertram Iversen | 2007 | Odense | BGI | 12-03-2024 | |
Laura Hovgaard | 2008 | Skive | Lemvig | 06-03-2024 | |
Sebastian Cestor | 1999 | Vejen | Aalborg Basket 2005 | 07-03-2024 | |
Isaak Kaya-Mortensen | 2008 | ALBA | Hvidovre | 07-03-2024 | |
Eldar Sarac | 2006 | Horsens | Fredericia | 07-03-2024 | |
Vytautas Bepirstis | 1990 | Bjerringbro | Aalestrup | 01-03-2024 | |
Ditlev Ulrik Bie | 2011 | Gladsaxe | Lundehus | 18-10-2023 | |
Mynte Pilgaard Ostenfeldt | 2009 | Stevnsgade | Falcon | 22-10-2023 | |
Mikka Oxholm Krøyer | 2009 | Gladsaxe | SISU | 25-10-2023 | |
Riyana Nagarkoti | 2009 | Gladsaxe | SISU | 25-10-2023 | |
Frej Foged Iversen | 2009 | Falcon | HBBF | 02-11-2023 | |
Jasper Theisen | 2008 | SISU | Hjemly | 04-11-2023 | |
Maxim Shinkarev | 2003 | BMS Herlev | BK Amager | 04-11-2023 | |
Frida Skøtt Wåhlin | 2009 | Gladsaxe | SISU | 05-11-2023 | |
Freja Milland Phoyoo Creutzfeldt | 2009 | Gladsaxe | SISU | 05-11-2023 | |
Ella Zorde Nielsen | 2009 | Gladsaxe | SISU | 05-11-2023 | |
Karla Høyer Nørby | 2006 | Hørsholm | Stenhus | 10-11-2023 | |
Odin Jørgensen | 2003 | Gladsaxe | Virum | 14-11-2023 | |
Maximilian Adam Hilverdink | 2008 | SISU | Brønshøj | 15-11-2023 | |
Jasmin Øzcan | 2010 | Gladsaxe | SISU | 17-11-2023 | |
Andreas Rømer | 2007 | Sæby | Aalborg | 21-11-2023 | |
Leah Fish | 2008 | Gladsaxe | SISU | 28-11-2023 | |
Emin Curovic | 2010 | Jonstrup | Falcon | 29-11-2023 | |
Ida-Sofie Pilsgaard | 2011 | Gladsaxe | SISU | 30-11-2023 | |
Liva Black | 2007 | BMS Herlev 2 KU17 | BMS Herlev 1 KU17 | 30-11-2023 | |
Katrine Pabst-Karlsson | 2008 | BMS Herlev 2 KU17 | BMS Herlev 1 KU17 | 30-11-2023 | |
Rosa Nasery | 2007 | BMS Herlev 2 KU17 | BMS Herlev 1 KU17 | 30-11-2023 | |
Fraja Skeel Frandsen | 2008 | BMS Herlev 2 KU17 | BMS Herlev 1 KU17 | 30-11-2023 | |
Anna Pape Liboriussen | 2006 | SISU | Falcon | 21-12-2023 | |
Dojana Albaali | 1999 | Bjerringbro | Viby | 26-12-2023 | |
Tobias Iversen | 2003 | Vejen | Kolding | 29-12-2023 | |
Thorbjørn Just Tronhus | 2005 | Viby | Horsens | 01-01-2024 | |
Martin Larsen | 1988 | Vejen | Kolding | 02-01-2024 | |
Mads Rathsach | 2007 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Dion Seifi | 2006 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
August Lorenzen | 2007 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Bastian Uth | 2008 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Mikkel Vilholm | 2007 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Malthe Thingholm Aggül | 2005 | Viby | Horsens | 06-01-2024 | |
Harun Etem Öztek | 2006 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Zander Johnsen | 2011 | BK Amager | Falcon | 06-01-2024 | |
Aksel Steensig | 2007 | Hillerød | Værløse | 06-01-2024 | |
Kalle Bjørnholt | 2007 | Hillerød | Værløse | 07-01-2024 | |
Augusta Witten Agger | 2011 | Espergærde | Hørsholm | 08-01-2024 | |
Frederik Fruelund | 2009 | SISU | Falcon | 11-01-2024 | |
Emil Ferklov | 2005 | BMS Herlev | Solrød | 12-01-2024 | |
Mads-Emil Elneff | 2008 | Hillerød | Værløse | 12-01-2024 | |
Anna Halvgaard | 2011 | Espergærde | Hørsholm | 12-01-2024 | |
Matthis Baltzersen | 2010 | Gladsaxe | SISU | 13-01-2024 | |
Lukas Simic | 2007 | Hillerød | Værløse | 19-01-2024 | |
Aman Siddique | 2005 | Hvidovre | BK Amager | 20-01-2024 | |
Iris Hyldtoft | 2011 | Espergærde | Hørsholm | 25-01-2024 | |
Martin Munkholm | 2000 | CBS | Falcon | 25-01-2024 | |
William Bang | 2006 | SISU | Gladsaxe | 01-02-2024 | |
Marcus Trebbien Jensen | 2004 | Roskilde | Glostrup | 02-02-2024 | |
Emil Granau | 2007 | B3B | Falcon | 09-02-2024 | |
Niclas Hjæresen | 2006 | BMS Herlev HU17 | BMS Herlev HU19 | 13-02-2024 | |
Amar Cama | A | 2006 | Horsens | Fredericia | 16-02-2024 |
Nichlas Lindberg | 2005 | Hørsholm | Virum | 21-02-2024 | |
Filippa Hav | 2010 | Hvidovre | Falcon | 22-02-2024 | |
Rosa Lützhøft | 2011 | Birkerød | Hørsholm | 23-02-2024 | |
Bjørnstjerne Uthaug | 2007 | AJAX | HBBF | 24-02-2024 | |
Benjamin Mudzelet | 2011 | Aalborg Basket 2005 | Aalborg Basketball Klub | 27-02-2024 | |
Eliot Jasari | 2010 | Rødovre | Hvidovre | 25-02-2024 | |
Lens Faycol Aboudou | 1990 | BK Amager | Hvidovre | 25-02-2024 | |
Frede Rosholm | 2009 | Birkerød | Virum | 24-02-2024 | |
Julius Weis Majlund | 2005 | BMS Herlev | Virum | 18-10-2023 | |
Maja Heesch Michan | 2002 | SISU | Værløse | 26-12-2023 |
*Har spilletilladelse, dette fremgår ikke tydeligt af licensdatabasen.
**Kan kun deltage i 3.division eller i lavere rækker.
Udlændinge og kontraktspillere
Licensansøgning for udlændinge, kontraktspillere og spillere der spillede udenfor DK sidste sæson eller som ungdomsspillere.
Spillerlicens skal søges via nedenstående, men for alle disse spillertyper gælder at der kræves ekstra dokumentation for at kunne opnå licens.
Der er mange regler at holde styr på, så for at gøre det så let som muligt har vi lavet formularer for de forskellige spillertyper hvor der tydeligt står hvilken dokumentation der er nødvendig.
Du skal gøre følgende for at få jeres spiller spilleberettiget
- Find den relevante formular og udfyld med information og korrekte dokumenter
- Ansøg om licens via klubportalen
- Betal evt. afgifter
Info i forbindelse med Covid-19
– https://politi.dk/en/coronavirus-in-denmark/travelling-in-or-out-of-denmark/is-my-country-open-or-banned
– https://nyidanmark.dk/da/Nyheder/2020/06/SIRI-Biometrics-second-extension-of-deadline
OBS!
Vær opmærksom på at du ikke kan gå tilbage og rette i denne formular, så sørg for at have alle nødvendige dokumenter klar.
Når en kontrakt indsendes til DBBF, accepteres betingelserne om at DBBF indhenter LOC (Letter of Clearance) uanset om spilleren ankommer og spiller i DK efterfølgende. Dette betyder at klubben opkræves omkostninger for LOC.
# | Udlænding /Dansker? | Kontraktspiller | Direkte fra college | Sidste spillested | Formular |
---|---|---|---|---|---|
1 | Udlænding | Ja | Ja | Udlandet | Ansøg her |
2 | Udlænding | Ja | Nej | Udlandet | Ansøg her |
3 | Udlænding | Ja | Nej | Danmark | Ansøg her |
4 | Udlænding | Nej | Ja/Nej | Udlandet | Ansøg her |
5 | Udlænding | Nej | Nej | Danmark | Ansøg via e-mail |
6 | Dansker | Ja | Ja | Udlandet | Ansøg her |
7 | Dansker | Ja | Nej | Danmark | Ansøg her |
8 | Dansker | Ja | Nej | Udlandet | Ansøg her |
9 | Dansker | Nej | Ja | Udlandet | Ansøg her |
10 | Dansker | Nej | Nej | Udlandet | Ansøg her |
15 | Upload af Arbejds-opholdstilladelse | Ja | Ja | Alle udlændinge | Upload her |
16 |
Ansøgning om U18 Special Case. Dansker fra udlandet som ønsker at spille i BL/KBL/1.Division |
Nej | Nej | Udlandet | Ansøg her |
Obs vær opmærksom på at der kan være følgende udgifter i forbindelse med oprettelse af en spiller.
Bemærk følgende er vejledende priser, se respektive hjemmesider for yderligere info.
Type | Cirka priser 2022-23 |
---|---|
Letter of clearance fee til afgivende land | Ca.1950 kr |
Udlænding afgift til FIBA | 3.000 kr |
Forhåndsudtalelser express | 1.000 kr |
Gebyr til ansøgning af arbejds opholdstilladelse og biometri | Ca.4.295 kr. - pr.01.07 2021 |
Lovpligtig arbejdsgiverulykkesforsikring for kontraktansatte | Ca.9.000 kr - et beløb som efter sæsonafslutning reguleres |
Hvis I skal have udenlandske spillere til jeres klub, finder I relevant information her (jf. DBBF's Turneringsreglement §30).
Links fra hjemmesiden Ny i Danmark:
- Specialregler for sportsfolk
- Oversigt over gebyrer (gebyrerne indeksreguleres)
For så vidt angår fritagelsesbestemmelsen ved prøvetræning – altså når der ikke er indgået en kontrakt, se udlændingebekendtgørelsen paragraf 33 stk. 2 nr. 6.
Behandlingstid
Se nyidanmark for sagsbehandlingstid ofte melem 4-6 uger, hvilket vil sige at sagen gerne skal være færdigbehandlet i løbet af den periode. Udlændingeservice er dog ofte meget pressede – særligt i august og september måned – og kan have svært ved at nå disse mål, så regn med mere tid.
Vær omhyggelig
Læs ansøgningsskemaet grundigt igennem, inden I indsender det. Udlændingeservice har rigtigt mange sager, og sagsbehandlingen kan virke bureaukratisk. Hvis der er den mindste fejl i ansøgningen starter de 30 dages behandlingstid forfra.
Udfyld alle felter
Ligesom det er en god idé at udfylde alle felter, også selvom man må udfylde med et N/A eller blot en streg. På den måde tager man bedre stilling til skemaets indhold, og vi undgår, at eksempelvis arbejdsgiveren kommer til at overse vigtige oplysninger, som vi så efterfølgende skal indhente med en længere sagsbehandlingstid til følge.
Uddannelseserstatning
På Rigsdagen 2009 blev det vedtaget at klubber kan registrere ungdomsspillere hos DBBF fra deres 1. år som U16 spiller. Sidste frist for at få registreret spillere for sæsonen er den 1. december.
§ 39
Stk. 1. Klubber kan registrere deres ungdomsspillere hos DBBF fra deres 1. år som juniorspiller (U16). Spillerne kan registreres indtil de overgår til senior. En spiller kan derfor maksimalt registreres i fire sæsoner.
Stk. 2. Registreringen foregår via skema der er tilgængeligt på forbundets hjemmeside hvor de relevante ungdomsspillere fra pågældende årgang anføres med navn og fødselsdato.
Spillerne kan registreres ved indsendelse af skema fra 1. september til 1. december hvert år. Spilleren kan kun registreres en gang pr. sæson og registreringen gælder for hele sæsonen.
Stk. 3. Såfremt en registreret spiller skrives i protokollen for et ligahold til en ligakamp eller pokalkamp er moderklubberne berettiget til uddannelses erstatning svarende til de år spilleren har været i moderklubberne. Såfremt spilleren har været i flere klubber deles beløbet i forhold til antallet af sæsoner spilleren har været i hver klub.
Stk. 4. Uddannelsesafgiften er ved reglens indførelse 2.000 kr. pr. sæson for herrer og 1.000 kr. pr. sæson for damer, men fastsættes løbende af bestyrelsen.
Stk. 5. Såfremt moderklubberne er berettiget til uddannelseserstatning skal denne skriftligt kontakte DBBF og den klub hvor spilleren spiller inden 6 mdr. efter spillerens første ligakamp og gøre krav på beløbet. DBBF skal derefter verificere kravet og spillerens nye klub skal derefter overføre det skyldige beløb indenfor tre uger med kopi til DBBF.
Såfremt spilleren ikke anføres i protokol i en ligakamp i spillerens 5 første seniorsæsoner, bortfalder alle rettigheder til uddannelseserstatning for moderklubben.
Såfremt en spiller flytter til en ligaklub som ungdomsspiller, vil moderklubberne stadigvæk være berettiget til uddannelseserstatning såfremt spilleren senere spiller på klubbens ligahold.
Stk.6. Ved beregning af tilskud tages der udgangspunkt i spillerens fysiske alder og ikke hvilken række han har spillet i.
Stk.7. Ved tvivlstilfælde påhviler det altid moderklubberne at dokumentere eventuelle krav.
Klik på skemaet for at foretage din registrering.
Afgiften for at registrere spillere er kr. 100,- pr. skema.
Sidste frist for at søge er den 1. december hvert år og
skemaet skal være DBBF i hænde senest den dag.
Nedenstående er en oversigt over udbetalinger jvf. DBBF´s lovgivning om uddannelseserstatning pr.sæson
Sæson | Udbetalinger |
---|---|
2011/12 | 8.000,00 |
2012/13 | 6.000,00 |
2013/14 | 4.000,00 |
2014/15 | 12.000,00 |
2015/16 | 8.000,00 |
2016/17 | 15.000,00 |
2017/18 | 28.000,00 |
§ 9 Alliancer
Deltagende klubber | Niveau | Alliancenavn |
---|---|---|
Godkendte alliancer 2022-2023 | ||
Hørsholm, ALBA | U17 Drenge | NSBU |
Hørsholm, Høbas | Høbas, 1. division, U17 piger Hørsholm 79ers 2. division Kvinder Hørsholm 79ers | Hørsholm 79ers/Høbas |
Hillerød, Værløse 1 | U15 Drenge | Hillerød/Værløse 1 |
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College | Basketligaen | Holbæk-Stenhus |
AJAX, Gladsaxe | 1.Division for Herrer | AJAX/Gladsaxe |
Falcon, AJAX København Sportsgymnasium, Ajax København | Kvindebasketligaen | AKS Falcon |
Godkendte Allinancer 2021/2022 | ||
Stevnsgade, Brønshøj | U17 Damer | Copenhagen Future |
Hillerød, Værløse | U13 Herrer | Hillerød/Værløse |
AJAX Københavns Sportsgymnasium, Falcon | 1.Division Herrer | AKS Falcon |
Falcon, AJAX København Sportsgymnasium, AJAX København | Dameliga | AKS Falcon |
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College | 1. Division Herrer | Holbæk/Stenhus |
B3B, Birkerød | 2. Division Herrer | B3B&Birkerød |
Godkendte Allicancer 2020/2021 | ||
Sæby Basketball Club, Skovbakken Bears | U15 Herrer og U17 Herrer A | Sæby Gators SK U17 |
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College | 1. Division Herrer | Holbæk/Stenhus |
Brønshøj, Stevnsgade | U17 Damer Landsdækkende | Copenhagen Future |
Stevnsgade, Brønshøj | U19 Herrer Landsdækkende | Copenhagen Future |
Ringsted, Næstved | U19 Herrer Landsdækkende | Fusion |
Godkendte Alliancer 2019/2020 | ||
Harlev, Hadsten | U13 GP, U15 GP, U17A | Team Harlev |
Stevnsgade Basketball, Brønshøj Dragons | U15 DMØ,U17DA, U17 HL | Copenhagen Future |
Holbæk Basketball Klub, Stenhus Basketball College | 1. Division Herrer | EBS Holbæk/Stenhus |
Viby IF Basketball, Åbyhøj IF Basketball | 1. Division Damer | Viby/Aabyhøj |
BMI Bloodhounds, TMG | U19HA | Aarhus Syd |
Godkendte Alliancer 2018/2019 | ||
TMG, BMI Bloodhounds | U17 Herrer A | Aarhus Syd |
Ringsted, Slagelse | U17 Herrer Landsdækkende | RS Fusion |
Ringsted, Slagelse | U19 Herrer A | RS Fusion |
Hadsten, Harlev | U17 Herrer Landsdækkende | Hadsten Hawks |
Hadsten, Harlev | U17 Herrer GP | Team Harlev |
Aabyhøj, Viby | U17 Damer Landsdækkende | Aabyhøj/Viby |
Stenhus, Holbæk | 1. division Herre | EBS Holbæk/Stenhus |
Stevnsgade, Brønshøj | U17 Herrer landsdækkende | Copenhagen Future |
Hadsten, Harlev | U15 Herrer GP | Team Harlev |
Hadsten, Harlev | U15 Herrer Mester | Hadsten Hawks |
Falcon, Hvidovre | U17 Pige Mester | Falcon U17 Pige Mester |
Godkendte alliancer 2017/18 | ||
Aabyhøj, AUS | 1.DDV | AUS/Aabyhøj |
Aabyhøj, Viby | U16DMØ | Aabyhøj/Viby |
Stevnsgade, Brønshøj | U16HMØ | Stevnsgade/Brønshøj |
Falcon, Hvidovre | U16DMØ | Falcon |
Gældende for alle rækker
§ 9 Alliancer
To eller flere klubber kan indgå en allianceaftale, som indebærer, at et eller flere hold i klubberne i de af DBBF udskrevne turneringer betragtes som ét hold.
Formålet med alliancer er primært følgende:
1. Etablering af eliteoverbygning på to eller flere eksisterende klubber
2. Etablering af fælles hold hos to eller flere mindre klubber med få medlemmer i årgangene
Samarbejdsaftalen skal udformes skriftligt og indsendes til DBBF til godkendelse. Aftalen gælder for en eller flere perioder svarende til licensordningens § 30, og varigheden skal fremgå af aftalen.
Allianceaftaler skal være indsendt senest ved tilmeldingsfristens udløb. Aftalen skal vedlægges en begrundelse for behovet for alliancen. Turneringsudvalget kan vælge at afvise en alliance såfremt den vurderes ikke at opfylde formålene.
I DM-turneringen, herunder basketligaen og dameligaen, kan en aftale kun give ret til ét damehold og ét herrehold i landsdækkende rækker. I ungdomsrækker kan en allianceaftale kun give ret til et hold i mesterrækker og i pokalturneringen.
Aftalens enkeltklubber hæfter solidarisk over for DBBF for et allianceholds forpligtelser, ligesom aftalens enkeltklubber hæfter solidarisk for et allianceholds sportslige og organisatoriske forhold.
Den enkelte klub kan kun indgå én allianceaftale pr. licensperiode for en ungdomsrække.
En allianceaftale skal indeholde bestemmelser om, hvilke hold/rækker aftalen omfatter, ligesom aftalen vedrørende faste rækker skal definere, hvilken placering i den afsluttede turnering, der opgives til fordel for fælles hold. For ungdomshold kan aftaler indgås ved tilmeldingsfristens udløb. Uanset en allianceaftale forbliver spillerne medlemmer af egne klubber og kan rykke op og ned efter de almindelige regler herom.
En klub kan uddelegere retten til at repræsentere sig i turneringer til et eller flere aktie-/anparts selskaber. Men licensen tilhører dog fortsat klubben, ligesom klubben til enhver tid hæfter for enhver økonomisk forpligtelse, genereret af aktie-/anpartsselskabet. Der skal foreligge en samarbejdsaftale mellem klubben og aktie-/anpartsselskabet/-erne, som skal godkendes af DBBFs bestyrelse.
En klubs ejerandel i et eventuelt driftsselskab eller lignende er ikke alene afgørende for, hvorvidt selskabet kan anses som en del af klubben.
Ethvert selskab, der har til formål at drive et hold eller dele heraf, anses i klubsammenhæng som en del af klubben. Såfremt en betalingsstandsning, tvangsakkord eller konkurs indledes vil dette medføre, at klublicensen vil blive inddraget.