Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » 3. lodtrækning til ungdomspokalen
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Resultat af lodtrækning til Landspokalen for Ungdom

Fredag den 20. oktober blev der afholdt den 3. lodtrækning til Landspokalen for Ungdom. Se resultaterne af lodtrækningen her:

U19 Damer ØST 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-Hørsholm
Virum-Stenhus

U19 Damer Øst 1/2-finale deadline 22.december
Vinder af Værløse/Hørsholm mod vinder af Virum/Stenhus

U19 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U19 Herrer Øst 1/4-finale deadline 17.november
Værløse 00 - Stenhus
BMS Herlev - SISU

U19 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.november
BGI Akademiet - Viby IF
Aalborg - EBAA

U17 Damer Øst 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-SISU
Hørsholm-BMS Herlev

U17 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.december
EVN – Aabyhøj IF

U17 Herrer 1/4-finale deadline 17.November
Vinder af BK Amager/SISU - Vinderen af Greve/BMS Herlev
Hvis Greve og SISU vinder 1/8-finalen har Greve hjemmebane
ALBA - Værløse 01


U17 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.November
BGI Akademiet – Horsens IC
Svendborg - AGF

U16 Damer Øst 1/4-finale deadline 17.November
Hørsholm 03 - Vinderen af SISU 03/Stevnsgade
SISU 02 - BMS Herlev

U16 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U16 Herrer Øst 1/4-finale deadline 17.November
Virum - Vinderen af Birkerød/Stevnsgade(Copenhagen Future)
Hørsholm 2002 - BMS Herlev

U16 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.November
BMI Bloodhounds - Vinderen af B71 Holsterbro/Viby IF
Hvis B71 Holsterbro vinder over Viby, har de hjemmebane.
AGF - Horsens IC

U14 Damer Øst 1/4-finale deadline 17.November
BMS Herlev - Vinderen af Stevnsgade/SISU
Værløse - Hørsholm

U14 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.December
Skovbakken Bears – Aabyhøj IF

U14 Herrer Øst 1/4-finale deadline 17.November
Værløse 04 - Vinderen af Virum/BK Amager
BMS Herlev - Glostrup

U14 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.November
AGF - Hadsten
Svendborg - Skovbakken Bears

Deadlines for afvikling:
1/32-finale – 8.September
1/16-finale – 29.September
1/8-finale – 20.Oktober
1/4-finale – 17.November
1/2-finale – 22.December

Pokalfinalerne afvikles lørdag den 13. Januar hos Skovbakken, Vejlby-Riiskovcentret.

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420