Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Landshold » Nyheder » Basketlandskampe spilles i bobler

Nyheder

Landsholdene kommer ikke til at spillle på hjemmebane

Opdatering: Det internationale basketballforbund har 25. september meddelt at kvalifikationslandskampene i basketball op mod EM for herrer og damer 2021 vil vil have samme format og altså blive spillet i bobler. Det er en opdatering på FIBAs meddelelse ugen før om at bobleerne kun gjaldt for herrelandsholdene.

FIBA præciserer også, at nogle novemberkampe kan blive udskudt fra november til februar og februarkampe til juli. Denne beslutninger foretages 6. november.
Basketlandsholdene kommer ikke til at spille på hjemmebane

Coronaen påvirker alt og nu også de danske landshold i basketball. Det internationale basketballforbund FIBA har netop meddelt, at landskampe i denne sæson kommer til at foregå i såkaldte bobler, på de allerede fastlagte kampvinduer i november og februar. Det forventes ikke, at der lægges kampe i Danmark.

Informationen er så ny, at der lige nu ikke er flere detaljer, end at hver pulje med fire hold samles et sted, i stedet for at der spille hjemme- og udekampe. Her laves et sikkert, lukket miljø, hvor alle kan testes inden de ankommer og bliver testet i løbet af de dage, hvor kampene afvikles. Boblerne arrangeres i samarbejde med de lokale sundhedsmyndigheder. Der kan samles en eller to grupper á fire hold i de enkelte bobler.

-Det er ærgerligt for dansk basketball, men også forståeligt, siger direktør i basketballforbundet Rasmus Winkel. For første gang har vi to landshold, som spiller på allerhøjeste niveau i Europa, som de seneste år har givet os fantastiske oplevelser i udsolgte arenaer i Danmark og det havde vi jo gerne set fortsætte. I lyset af den aktuelle situation, er det dog helt forståeligt, at FIBA vælger at gennemføre kampene på den sikrest mulige måde. Det eneste andet reelle alternativ ville være at udsætte kampene, men der er ingen sikkerhed for at situationen er normaliseret om et år.  

De europæiske landshold går ind i det andet år af kvalifikationsturneringerne op mod EM 2021 for herrer og damer i november. De første kampe blev spillet i forrige sæson, hvor de danske basketkvinder imponerede i de første landskampe på kvalifikationsniveau i 16 år. Især et knebent nederlag til Italien på hjemmebane foran 1600 tilskuere i en pakket Gentoftehallen vakte genlyd.

Også basketherrerne præsenterede sig flot på det højeste niveau. I det europæiske kvalifikationssystem for mænd spilles der på niveauer og efter tre oprykninger siden 2016 spiller Danmark nu på højeste plan, i pulje med Litauen, Tjekkiet og Belgien. I første puljekamp i Tjekkiet (der i parentes bemærket endte over USA ved seneste VM), tabte Danmark kun med fire point, inden der blev tilskuerrekord til en basketlandskamp med 2.843 i Farum Arena i et lidt klarere nederlag til Belgien nogle dage senere.  

Med de flotte tilskuertal, havde DBBF også håbet på pakkede arenaer i 2020-21. De næste landskampe skulle have været afviklet i Gentoftehallen for kvinderne og henholdsvis Arena Næstved og Ballerup Super Arena for herrerne.  

Der var ventet mange tilskuere til kampene i Gentofte og Arena Næstved i november.  Arena Næstved har lagt gulv til mange flotte kampe for det danske basketlandshold for herrer, men opgøret mod Tjekkiet var ventet at trække endnu flere end vanligt til.  

Hjemmekampen mod Litauen i februar var dog ventet at være det helt store tilløbsstykke. Her havde DBBF håbet på meget store tilskuertal, idet basketball er tæt på religion i det lille baltiske land. Deres fans rejser med landsholdet rundt i Europa, mens der samtidig er mange litauiske tilflyttere i Danmark, Sverige og Tyskland, som kunne lokkes til landskamp i København. DBBF havde håbet på op mod 6000 fans til kampen, som nu skal afvikles et helt andet sted.  

DBBF vurderer på nuværende tidspunkt, at FIBA vil vælge traditionelle basketball-lande som værter for disse bobler, men holder sig orienteret omkring muligheden for at arrangere i Danmark, alt efter hvilke vilkår, det tilbydes.

 

Herrelandsholdets kampe (foreløbige datoer):

21. februar 2020 kl. 20:10: Tjekkiet-Danmark – 75-71
24. februar 2020 kl. 18:15: Danmark-Belgien – 72-88
26. November 2020: Litauen-Danmark
29. November 2020: Danmark-Tjekkiet
19. februar 2021: Belgien-Danmark
22. februar 2021: Danmark-Litauen

Damelandsholdets kampe (foreløbige datoer):

14. November 2019: Rumænien-Danmark - 70-55
17. November 2019: Danmark-Italien - 72-82        
12. November 2020: Tjekkiet-Danmark
15. November 2020: Rumænien-Danmark
4. Februar 2021: Italien-Danmark
7. Februar 2021: Danmark-Tjekkiet

Landsholdskontakter

Jörgen Fastberg
Sportschef

Tlf. +45 20 59 18 01
E-mail: jfa@basket.dk
Mauricio Chicola Gutierrez
Sportskoordinator

Tlf. +45 91 95 66 98
E-mail: mag@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420