Manageren vil arbejde indenfor den strukturelle og organisatoriske ramme defineret af forbundets Talent- og Eliteudvalg, og vil være ansvarlig for at udføre og opnå de sportslige målsætninger.
Stillingen er lønnet, og arbejdstiden skal dels lægges i selve aktiviteterne med 3x3 landsholdet, men der vil også være af sportschefen definerede opgaver mellem aktiviteterne i form af dialog og sparring med spillere, landstrænere samt klubbernes trænere og ledere.
Opgaven omfatter i første omgang 2023, men ambitionen er, at vi i september 2023 forlænger aftalen til og med EM 2025. Første opgave bliver at forberede nedenstående træning samlinger og aktiviteter, der skal i kalenderen straks.
• Evt. 29 april landstrænermøde i Brøndby kl.10-15.
• 10-11 juni Senior EM-kvalifikationskampe spilles i Constanta, Rumænien
Udover arbejdet med landsholdene forventes manageren, at facilitere den udviklingsorienterede dialog og aktive vidensdeling med trænere og ledere i de danske basketballmiljøer.
Manageren og landstrænerne referer til sportschefen og koordinator.
Overordnet har stillingen to omdrejningspunkter:
1. Skab et aktivitetsmiljø, der er inspirerende og øger interessen for, at flere vil spille 3x3.
2. Støtte foreningernes arbejde med at udvikle 3x3 i de danske basketballmiljøer, herunder aktiv vidensudveksling og løbende dialog med foreningens trænere og ledere.
Landstrænerens opgaver inkluderer blandt andet:
• Booking, planlægning og gennemførelse af landsholdsaktiviteter i nært samarbejde med DBBFs ansatte.
• Udtagelse og procedure ved udvælgelse af spillere i samarbejde med sportschefen.
• Ledelse af 3x3 landsholdene, på og uden for banen, herunder løbende dialog med spillerne i forhold til præstation, udvikling og deres fortsættelse i sporten.
• Nøgleperson i samarbejdet mellem alle involverede parter. Det er afgørende, at du har interesse for og evne til at samarbejde med klubber og trænere.
• Sparring med Talent- og Eliteudvalget og klubberne i forhold til udviklingen af dansk 3x3 basketball fremadrettet på både forbunds- og klubniveau.
Vi søger manageren, som kan:
• Tiltrække og samle landsholdsspillerne omkring 3x3-aktiviteterne.
• Coache, lede og inspirere alle landsholdsspillere til at præstere i såvel forberedelse som internationale kampe. • Arbejde professionelt indenfor rammerne, under konstant hensyntagen til den demokratiske og forretningsmæssige baggrund, som DBBF bygger på.
• Sikre stærk, tæt og løbende kommunikation med spillere og medtrænere.
• Være ambitiøs i forhold til opnåelse af international succes for dansk 3x3 basketball, og samtidig være opmærksom på spillernes behov og deres hverdag.
• Kommunikere med alle vigtige interessenter indenfor dansk basketball og holde sig up-to-date med det danske basketballmiljø.
• Holde sig ajour med international 3x3 basket og dens udvikling.
Vi forventer, at du har:
• En naturlig udadvendthed og stærke kommunikative og interpersonelle kompetencer.
• Evnerne til og ambitionen om at være foregangsperson i aktiviteter og kommunikation omkring dansk 3x3 basketball.
Ansættelsesvilkår:
• Hensigten er en aftale for perioden april – september 2023 med ambitionen for forlængelse til EM i september 2025 og opgaverne dækker ca. over 340 timer i alt over sommeren 2023.
• Ingen krav om arbejdssted
• Ansættelse snarest muligt - vi afholder ansættelsessamtaler løbende. Send venligst din ansøgning til sportschef Jörgen Fastberg: jfa@basket.dk
Ansøgningsfrist: 10/5-2023 - ansættelsessamtaler afholdes løbende |