Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Rækker » Danmarksturnering
Støt vores sponsorer:

Danmarksturnering

Oversigt for seniorrækker med slutspil. Danmarksturneringen + 2.division for damer og 3.division for herrer.

Se ligaerne hjemmeside for slutspil i Basketligaen og Dameligaen.
- Opdateret februar 2020


Her finder du information om:


Se proportionerne for Danmarksturneringerne (ligaerne og divisionerne) under Love og Reglementer.
 

Struktur for rækkerne under Basketliga og Dameliga.
Opdateret 21.02.20


DBBF´s rigsdag i 2018 besluttede efter en analyse af danmarksturneringen at ændre sammensætningen af rækkerne. 1.Division for Herrer&Damer, 2.Division Herrer. Dette medførte også yderligere ændringer i de lavere rækker.

Nedenfor er slutspil beskrevet for de forskellige seniorrækker hvor der afvikles slutspil(1.Division Herrer, 1.Division Damer, 2.Division Herrer, 2.Division Damer og 3.Division Herrer).
Slutspil 2019/20
Hvis ikke andet er angiver er der hjemmebane til førstnævnte hold.

1.Division for Herrer:
Rækken blev af klubberne på rigsdagen 2018 vedtaget til, at blive ændret til en struktur med 3 puljer(2 i øst og 1 i vest) med op til 7 hold i hver pulje. Er en pulje på 7 hold rykkes nr.7 ned ved sæsonafslutning, såfremt hold ønsker oprykning fra 2.Division.
I 2019/20 var der 6 hold i Vest-puljen og hhv. 5 og 4 hold i Østpuljen. Dermed er der ikke nedrykning i denne sæson.
Der spilles flg. slutspil, indledende regionalt.
Antal vundne kampe og nederlag afgør seedning(sejrskoefficient, f.eks. 24-1 er bedre end 23-1)
Bemærkning: SISU er taberdømt i 1 kamp og bliver automatisk lavest seeded ved pointlighed med andre, der ses bort fra SISU´s sejrskoefficient.
Der spilles bedst af 1 kamp pånær finaleserien.
ØST:
1.Runde
21.-22.Marts
Nr.8 i Øst - Nr.9 i Øst
2.Runde
28.-29.Marts
Nr.1 mod Vinder Nr.8/Nr.9 - Vinder er Hold E
Nr.2 - Nr.7 - Vinder er Hold F
Nr.3 - Nr.6 - Vinder er Hold C
Nr.4 - Nr.5 - Vinder er Hold D
VEST:
1.Runde
21.-22.Marts
Nr.3 - Nr.6
Nr.4 - Nr.5
2.Runde
28.-29.Marts
Nr.1 mod vinder Nr.4/Nr.5 -  Vinder er Hold A
Nr.2 mod vinder Nr.3/Nr.6 - Vinder er Hold B

VEST
2 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil

ØST
4 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil

Landsdækkende slutspil
2 puljer af 3 hold, 1 ude og 1 hjemmekamp, vinder af puljen går i finalen om 1.division. Rejser på tværs af storebælt i weekendtermin.
Pulje D: Hold B, D, E
Pulje E: Hold A, C, F

18.-19.April(Weekend)
Hold A(Vest nr.1/nr.4-5) mod Hold F(Øst nr.2/nr.7)
Hold E(Øst nr.1/nr.8-9) mod Hold B(Vest nr.2/nr.3-6)

21.-23.April(Midtuge)
Hold D(Øst nr.4/5) mod Hold E(Øst nr.1/nr.8-9)
Hold F(Øst nr.2/7) mod Hold C(Øst nr.3/6)

25.-26.April(Weekend)
Hold C mod Hold A
Hold B mod Hold D
Vinder af Pulje D og E går i finalen.

Finaleserie bedst af 3 kampe
Holdet med bedste sejrskoeefficient fra grundspillet(Sejre/Nederlag) har hjemmebane i kamp 1 og evt. kamp 3.
Kamp 1: 2.-3.Maj(Weekend)
Kamp 2: 5.-7.Maj(Midtuge)
Kamp 3: 9.-10.Maj(Weekend)

1.Division for Damer:
Rækken blev af klubberne på rigsdagen 2018 vedtaget til, at blive ændret til en struktur med 3 puljer(2 i øst og 1 i vest) med op til 6 hold i hver pulje. Er en pulje på 6 hold rykkes nr.6 ned ved sæsonafslutning, såfremt hold ønsker oprykning fra 2.Division.
I 2019/20 var der 6 hold i Vest-puljen og hhv. 6(7 men Værløse har trukket sit hold) og 3(+4 U19 Hold) hold i Østpuljen. Nr.6 fra grundspillet i Vest rykker ned, såfremt 1 hold ønsker oprykning fra 2.division.
Ingen nedrykning fra Øst, 3 ledige pladser.
Der spilles flg. slutspil, indledende regionalt.
Der spilles bedst af 1 kamp pånær finaleserien.
VEST (2 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil)
1.Runde
7.-8.Marts
Nr.4 - Nr.5
Nr.3 - Nr.6
2.Runde
14.-15.Marts
Nr.1 mod vinder af Nr.4/5 - Vinder er Hold E
Nr.2 mod vinder af Nr.3/6 - Vinder er Hold F
ØST (4 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil)
Seedning afhænger af 1) Sejrskoeeficient 2) indbyrdes opgør sejre, dernæst indbyrdes målscore  og 3) samlet målscore i turneringen
1.Runde
7.-8.Marts
Nr.8 - Nr.9 BEMÆRK: Udgået - da Værløse 2 har trukket sig.
2.Runde
14.-15.Marts
Nr.1 - Nr.8 - Vinder er Hold A
Nr.2 - Nr.7 - Vinder er Hold B
Nr.3 - Nr.6 - Vinder er Hold C
Nr.4 - Nr.5 - Vinder er Hold D

VEST
2 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil

ØST
4 hold kvalificerer sig til landsdækkende slutspil

Landsdækkende slutspil
2 puljer af 3 hold, 1 ude og 1 hjemmekamp, vinder af puljen går i finalen om 1.division. Rejser på tværs af storebælt i weekendtermin.
Pulje D: Hold B, C, E
Pulje E: Hold A, D, F

21.-22.Marts(Weekend)
Hold A(Øst nr.1) mod Hold F(Vest nr.2)
Hold E(Vest nr.1) mod Hold C(Øst nr.3)

24.-26.Marts(Midtuge)
Hold D(Øst nr.4) mod Hold A(Øst nr.1)
Hold C(Øst nr.3) mod Hold B(Øst nr.2)

28.-29.Marts(Weekend)
Hold F(Vest Nr.2) mod Hold D(Øst nr.4)
Hold B(Øst nr.2) mod Hold E(Vest nr.1)
Vinder af Pulje D og E går i finalen.

Finaleserie bedst af 3 kampe
Holdet med bedste sejrskoeefficient fra grundspillet(Sejre/Nederlag) har hjemmebane i kamp 1 og evt. kamp 3.
Kamp 1: 18.-19.April(Weekend)
Kamp 2: 21.-23.April(Midtuge)
Kamp 3: 25.-26.April(Weekend)

2.Division for Herrer

Rækken blev af klubberne på rigsdagen 2018 vedtaget til, at blive ændret til en struktur med op til 6 puljer(4 i øst og 2 i vest) med op til 6 hold i hver pulje.
Der er 3 puljer af 6 hold, 2 øst og 1 vest.
Der afvikles kun regionalt slutspil, Øst og Vest.
Nr.1 til 4 fra grundspillet kvalificerer sig til slutspil fra alle 3 puljer.
VEST:
Semifinaler
Bedst af 1 kamp 
28.-29.Marts
Nr.1 mod nr.4
Nr.2 mod nr.3
Finaler
Bedst af 3 kampe
Vinderne af semifinalerne, bedstplacerede hold fra grundspillet har hjemmebane i kamp 1 og evt. kamp 3.
Kamp 1 : 18.-19.April
Kamp 2 : 21.-23.April
evt.Kamp 3 : 25.-26.April

Vinderen kan rykke op i 1.division for herrer(1 plads ledig i vest), såfremt vinderen ikke ønsker oprykning tilbydes dette til efterfølgende hold, jvf. stillingen fra grundspillet.

ØST
Semifinaler
Bedst af 1 kamp
18.-19.April
Nr.1 pulje Øst 1 mod nr.2 pulje Øst 2
Nr.1 pulje Øst 2 mod nr.2 pulje Øst 1
Finale
Bedst af 1 kamp
25.-26.April
Vinderne af semifinalerne, bedstplacerede hold fra grundspillet har hjemmebane. 
Seedning afhænger af 1) Sejrskoeeficient 2) indbyrdes opgør sejre, dernæst indbyrdes målscore og 3) samlet målscore i turneringen.

Vinderen og taberen af finalen og tabere i semifinalen, samt bedstplacerede hold fra grundspillet som ikke spillede semifinale kan rykke op i 1.division for herrer(5 pladser ledige i øst). Såfremt nogle af holdene ikke ønsker oprykning tilbydes dette til efterfølgende hold jvf. stillingen fra grundspillet.

2.Division for Damer
VEST

Intet slutspil - flere kampe i grundspillet.
Nr.1 kan rykke op i 1.Division for Damer Vest, hvis dette ikke ønskes kan nr.2 rykke op.
ØST
4 hold kan rykke op i 1.Division for Damer Øst
Bedst af 1 kamp. Nr.1 til 4 fra hver pulje deltager.
1) Sejrskoeeficient 2) indbyrdes opgør sejre, dernæst indbyrdes målscore og 3) samlet målscore i turneringen.
1/4-Finaler
18.-19.April
Kamp 1: Nr.1 Pulje 1 mod Nr.4 Pulje 2
Kamp 2: Nr.2 Pulje 1 mod Nr.3 Pulje 2
Kamp 3: Nr.1 Pulje 2 mod Nr.4 Pulje 1
Kamp 4: Nr.2 Pulje 2 mod Nr.3 Pulje 1
Semifinaler
25.-26.April
Bedstplacerede hold fra grundspillet har hjemmebane.
Vinder Kamp 1 mod vinder Kamp 4
Vinder Kamp 3 mod vinder Kamp 2
Finale
2.-3.Maj
Bedstplaceede hold fra grundspillet har hjemmebane

3.Division for herrer
VEST

Nr.1-2 fra hver pulje går i slutspil
Semifinaler
28.-29.Marts
Nr.1 Pulje 1 mod Nr.2 Pulje 2
Nr.1 Pulje 2 mod Nr.2 Pulje 1
Finaler
Hold seedes ift. sejrskoeficient, dernæst målscore.
Bedstplacerede hold har hjemmebane i kamp 1 og kamp 3.
Bedst af 3 kampe.
Kamp 1: 18.-19.April
Kamp 2: 25.-26.April
Kamp 3: 2.-3.Maj

ØST
Nr.1-5 fra alle 3 puljer går i slutspil.
Bedst af 1 kamp i alle runder.
7 hold kan rykke op i 2.Division for Herrer Øst.
1/8-Finale
Bedste puljevinder sidder over.
Hold seedes ift. sejrskoeficient, dernæst målscore.
Bedstplacerede hold har hjemmebane.
28.-29.Marts
Nr.1(oversidder)
Nr.2 mod Nr.15
Nr.3 mod Nr.14
Nr.4 mod Nr.13
Nr.5 mod Nr.12
Nr.6 mod Nr.11
Nr.7 mod Nr.10
Nr.8 mod Nr.9
1/4-Finale
Bedst placerede hold fra grundspillet har hjemmebane. 
18.-19.April
Kamp 1: Nr.1 mod Vinder Nr.8/9
Kamp 2: Vinder Nr.2/15 mod Vinder Nr.7/10
Kamp 3: Vinder Nr.3/14 mod Vinder Nr.6/11
Kamp 4: Vinder Nr.4/13 mod Vinder Nr.5/12
Semifinale
Bedst placerede hold fra grundspillet har hjemmebane.
25.-26.April
Vinder kamp 1 mod Vinder kamp 4
Vinder kamp 2 mod Vinder kamp 3
Finale
Bedst placerede hold fra grundspillet har hjemmebane.
2.-3.Maj

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 21
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert
Turneringskoordinator

Tlf. +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420