Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Dispensationer
Støt vores sponsorer:

Dispensationer

Iht. "Fælles turneringsreglement" og propositioner for "Øvrige turneringer" tildeles en række spillere, hold og klubber særlige dispensationer.

Her finder du retningslinjerne for dispensation. - (Tidl. ansøgningsskema - anvendes ikke)

BEMÆRK: Der kan for sæsonen 2021-22 først søges dispensationer efter den 30.06. 

Anvend dette skema for spillere mm.
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION - 101

Anvend dette skema for haller og udstyr i haller
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION - 102


Vi gør opmærksom på at der maks. kan bruges 2 dipensationsspillere pr. kamp og at alle dispensationer(pr.spiller) opkræves ud fra gældende afgifter og retningslinjer.

Turneringsudvalget, Børn&Ungeudvalget, Eliteudvalget og Breddeudvalget har den 18.juni.2018 om forbedring af GP-turneringen vedtaget flg. dispensationsmulighed kun gældende for GP-turneringen:

Der kan for GP-hold søges dispensation for op til 5 spillere, som samtidigt deltager i Mesterrække i samme årgang.
Dispensationsspillere skal være marginalspillere fra mesterrækkeholdet. DBBF kan til enhver tid tilbagetrække en given dispensation, såfremt det vurderes at dispensationerne er givet på et fejlagtigt sportsligt grundlag. Dispensationsspillere kan ikke deltage i afslutningsstævner, slutspil mm.



For sæsonen 2020-2021 har DBBF´s turneringsudvalg udstedt flg. dispensationer.

Følgende forhold medfører i mildere dispensationsbehandlinger og er vedtaget af DBBF´s TU pr.190520:

  • Damespillere - U15D, - U17D - U19D
  • Geografiske områder uden for
    • Storkøbenhavn(Hørsholm/Roskilde/Køge bugt)
    • Århus (randers/Silkeborg/Horsens)

Spillesteder:

DBBF´s Turneringsudvalg har pga. 2 hallers ødelagte halgulv i Hørsholm kommune, givet dispensation til at: U17 og U19 landsdækkende kan afvikles på Rungsted Gymnasium i sæsonen 20/21 eller indtil halgulvet i de ødelagte haller er repareret.


DBBF's Turneringsudvalg har pga. ikke opdateret streger, givet dispensation til at: Serie 1 Herrer kan afvikles på Forum Faaborg i sæsonen 2021 eller indtil opstregningen er opdateret. 

 

Hold: 

Solrød: Solrød U19 Piger var tilmeldt som eneste hold i A-rækken i U19 piger. Holdet kan deltage i U17 Piger A Øst, pga. der ikke er en U19 A-række med U19-spillere. Holdet fremgår som U19 hold i stillingen. 
- Godkendt af Turneringsudvalget 150921


SISU: SISU 3, 1.Division for Kviner. Ønskede anvendelse af ulovlige spillere og at lade spillere deltage i 3 alderskategorier(U17,U19 og Senior) for at undgå at være 5-6 spillere pr.kamp.
- Afvist af Turneringsudvalget 271021

 

Spillere:

  Nr.   Spiller  Klub og Holdnavn  Født  Type  Udstedt
 1.   Brigitta Cyziute Horsens IC U15 til U13 15-03-2008 A* 10-09-2021
 2.  Emillia Karalic  Horsens IC U15 til U13 24-02-2008 A* 10-09-2021
 3.  Lærke Nielsen  Horsens IC U15 til U13 01-09-2008 A* 10-09-2021
 4.  Josephine Reumert BMS/Herlev U21 til U19  22-08-2008  C## 10-09-2021
 5.  Amanda Knappendrup Rasmussen Horsens IC U15 til U13 01-03-2008 A* 10-09-2021
 6.  Anna Grabow  Horsens IC U15 til U13 04-03-2008 A* 10-09-2021
 7.  Ibtihal Chabane  Horsens IC U15 til U13 10-04-2008 A*  10-09-2021
 8.  Alba Sinclair  Stevnsgade U21 til U19 06-03-2008 C## 10-09-2021
 9.  Frida Bilmann Pilmark  Stevnsgade U21 til U19 27-09-2008  C## 10-09-2021
10.  Sami Jbouri  Stevnsgade U17 til U15 07.01-2006 C## 10-09-2021
11.  Zakariya Essabar  Stevnsgade U17 til U15 03-09-2006 C## 10-09-2021
12.  Alexander Pajic  Nordjydsk Basket Union U21 til U19 16-01-2002 C*** 10-09-2021
13.  Steven Østergaard Andersen  Nordjydsk Basket Union U21 til U19 16-10-2002 C*** 10-09-2021
14.  Haakon Lukas Durrant  BGI-Akademiet U17 til U15 13-06-2004 A*** 13-09-2021
15.  Felix Matzan  Værløse BBK U17 til U15 13-08-2004 C*** 13-09-2021
16. Patrick Rosengaard  Nordjydsk Basket Union U15 til U13 15-08-2008 C*** 13-09-2021
17.  Aura Isabell De Gier  Falcon Basketball U15 til U13 17-03-2008 C*** 15-09-2021
18.  Oliver Nielsen  Efterskolen v/ Nyborg U19 til U17 02-08-2004 A*## 17-09-2021
19.  Christian Reffstrup  Efterskolen v/ Nyborg U19 til U17 04-04-2004 A*## 17-09-2021
20.  Bjarke Blach  Efterskolen v/ Nyborg U19 til U17 16-09-2021 A*## 17-09-2021
21.  Stephano Michail  Efterskolen v/ Nyborg U19 til U17 31-07-2004 A*## 17.09.2021
22.  Andreas Varming  BK Vejen U19 til U17 21-06-2004  A***  20-09-2021
23.  Louise Petersen  Hørsholm 79érs U19 til U17 08-04-2004 A*** 23-09-2021
24. Patrick Klausen  BKK Vejen U19 til U17 07-01-2004 A*** 23-09-2021
25. Sigrid Gajda Harbo  Viby Basketball U17 til U15 07-08-2006 A* 29-09-2021
26. Nina Ambæk  Viby Basketball U17 til U15 23-04-2005 A* 29-09-2021
27. Josephine Pedersen  BK Amager Basketball U17 til U15 05-08-2006 A* 29-09-2021
28. Liva Høyer  BK Amager Basketball U17 til U15 18-06-2006 A* 29-09-2021
29 Sara Thellefsen  Virum Basketball U19 til U17 17-05-2004 A* 01-10-2021
30. Erik Rehfeld  Greve Basketball U17 til U15 06-08-2006 A* 01-10-2021
31. Bertram Rehfelt  Greve Basketball U17 til U17 16-09-2021  A* 01-10-2021
32.  Nicolas Duarte Montero  Falcon Basketball U21 til U19 15-06-2002 A*** 01-10-2021
33. Hjalte Rolfs  Fredensborg Basketball U17 til U15  27-02-2005 A* 01-10-2021
33.  Victor Walenhin Hartz  Fredensborg Basketball U17 til U15 31-03-2005 A*  01-10-2021
34. Naja Marie Bramsen  AGF Basket U17 18-01-2006 A*  01-10-2021
34.  Klare Hansen  AGF Basket U17 03-12-2005 A*  01-10-2021
34. Dinah Gerner Løvschall  AGF Basket U17  02-09-2006 A* 01-10-2021
35. Sofia Meyer Christensen  Næstved Basketball U19 27-01-2003 C 11-10-2021
35. Fernanda Norman Olesen  Næstved Basketball U19  20-03-2003 C 11-10-2021
35. Carmen Norman Olesen  Næstved Basketball U19 06-02-2006 C 11-10-2021
36. David Holm  Vejen BKV 81 U19 til U17  16-05-2004 A*** 11-10-2021
37. Mathilde Kyst  Solrød Comets U21 til U19 (Holdet deltager i U17 A-rækken)  01-10-2002 C 29-10-2021
38.  Patricia Bindhus  Stenhus Sports College U21 til U19  10-08-2002 A* 28-10-2021
39. Cecine Tove B. Nalban  SISU U15 mester til U15 GP  04-01-2008 C*** 29-10-2021
39. Marie Vejlø  SISU U15 mester til U15 GP  20-08-2008  C*** 29-10-2021
39. Laila Garbia  SISU U15 mester til U15 GP  01-07-2008 C*** 29-10-2021
39.  Mollie Bredgaard  SISU U15 mester til U15 GP  15-01-2008 C*** 29-10-2021
40. Rikke Wollmer  BMI U19 piger til U17 drenge A-rækken  01-06-2003   03-11-2021
40. Asta Kalmar  BMI U19 piger til U17 drenge A-rækken  23-09-2003   03-11-2021
40.  Emma Lee  BMI U19 piger U17 drenge A-rækken  14-11-2003   03-11-2021
41. Marcus Krøyer  Birkerød Basket U22 til U19 A-rækken  31-08-2002 *** 03-11-2021
42. Elisa Poulsen-Hansen  BMS Herlev Basket U19 til U17 Mester  16-12-2004 *** 11-11-2021
43.  Nanna Balslev  Værløse Basketball Klub U 17 piger til U15 Mester 14-04-2006 * 17-11-2021
44. Arame Kiil-Nielsen  Glostrup Basketball Klub U15 til U13 GP  23-06-2008 * 17-11-2021
45. Olivia Gregersen  Næstved Basketball Klub U15 til U13 GP  04-10-2007  * 19-11-2021
46.  Ida Lilja Michelsen  Stevnsgade Basketball Klub U15 Mester til GP 22-05-2008  **** 19-11-2021
46. Layan Rashed  Stevnsgade Basketball Klub U15 mester til GP 06-09-2007  **** 19-11-2021
46. Margherita Cissé Stevnsgade Basketball Klub U15 mester til GP  24-09-2008 **** 19-11-2021
46.  Vera Knapstrup Trolle  Stevnsgade Basketball Klub U15 Mester til GP  10-05-2008 **** 19-11-2021 
46. Yasmin Jaberi  Stevnsgade Basketball Klub U15 Mester til GP  24-08-2007  **** 19-11-2021
47. Alma Black  BMS HerlevU13 Mester til GP  03-09-2021 **** 19-11-2021
47.  Julia Radevic  BMS Herlev U13 Mester til GP  28-08-2010 **** 19-11-2021
47. Shagun Sing  BMS Herlev U13 Mester til GP  02-04-2009  **** 19-11-2021
47. Lenya Kadir  BMS Herlev U13 Mester til GP  09-11-2009 **** 19-11-2021
47. Mina Rostrom  BMS Herlev U13 Mester til GP (B) 20-05-2008 **** 20-05-2008
48. Daniel Andersen  Sæby Basketball Klub U17 til U15 GP  11-07-2006 * 13-12-2021
49. Niels Iversen  Vejen BKV81 U19 til U17 A-rækken  11-05-2004   16.12.2021
 
Dispensation for spillertøj & teknisk udstyr 
  Nr.   Hold  Type  Årsag  Gældende  Udstedt
 1.   AKS-Falcon Tøj Spillertøj ikke helfarvet. Overholder ikke FIBA regulativ 2021/22 09-10-2021


* Kan ikke benyttes i evt. Final four, slutspil, afslutningsstævne eller pokalturnering.

** Kan ikke benyttes i afslutningsstævne.

*** Der må maks. være 2 af 4 dispensationsspillere på banen ad gangen
#Aldersdispensation, flere spillere af disse kan anvendes på nævnte hold
**** Der må kun anvendes 2 spillere per kamp, og de kan ikke deltage i Final Four, Slutspil eller Pokalfinaler.
## Dispensation gælder kun grundspil i U17 DL, kan ikke deltage i pokalturneringen for U17 D
***** Kan benyttes til slutspil

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 21
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert
Turneringskoordinator

Tlf. +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420