Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Dispensationer
Støt vores sponsorer:

Dispensationer

Iht. "Fælles turneringsreglement" og propositioner for "Øvrige turneringer" tildeles en række spillere, hold og klubber særlige dispensationer.


Her er gældende dispensationsregler i DBBF:

"§6  Individuel dispensation for aldersgrænser

Det er muligt at søge dispensation for spillere som er max.1 år for gamle(max.2 spillere/kamp):

  1. Hvis man ikke har hold i nærmeste øvre aldersgruppe
    1. Dokumentation skal forefindes.
  2. Hvis spillerne går i Klasse/skole sammen
    1. Dette gælder kun hold omfattet af børnereglerne
  3. Øvrige dispensationsmuligheder
    1. Kræver begrundelse og dokumentation

 Med dispensation kan man ikke deltage i:

-       Final Four

-       Slutspil

-       Pokalturneringen for ungdom

En spiller som gives dispensation må kun deltage i én årgang i Landsdækkende- og Mesterrækker, medmindre der foretages et teknisk klubskifte(Medfører 21 dages karantæne fra alle kampe).

Turneringsudvalget kan til enhver tid fastsætte undtagelser for ovenstående.

U19-spillere kan uden dispensation deltage på klubbens U19-hold OG seniorhold i samme klub inden for samme sæson og dermed have mulighed for deltagelse i kampen om Danmarksmesterskabet i TO aldersgrupper.

Spillere yngre end U19-spillere kan søge dispensation."



BEMÆRK: Der kan for sæsonen 2022-23 først søges dispensationer efter den 30.06. 

Anvend dette skema for spillere mm.
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION - 101

Anvend dette skema for haller og udstyr i haller
ANSØGNINGSSKEMA TIL DISPENSATION - 102


Vi gør opmærksom på at der maks. kan bruges 2 dipensationsspillere pr. kamp og at alle dispensationer(pr.spiller) opkræves ud fra gældende afgifter og retningslinjer.

Turneringsudvalget, Børn&Ungeudvalget, Eliteudvalget og Breddeudvalget har den 18.juni.2018 om forbedring af GP-turneringen vedtaget flg. dispensationsmulighed kun gældende for GP-turneringen:

Der kan for GP-hold søges dispensation for op til 5 spillere, som samtidigt deltager i Mesterrække i samme årgang.
Dispensationsspillere skal være marginalspillere fra mesterrækkeholdet. DBBF kan til enhver tid tilbagetrække en given dispensation, såfremt det vurderes at dispensationerne er givet på et fejlagtigt sportsligt grundlag. Dispensationsspillere kan ikke deltage i afslutningsstævner, slutspil mm.



For sæsonen 2022-2023 har DBBF´s turneringsudvalg udstedt flg. dispensationer.

Følgende forhold medfører i mildere dispensationsbehandlinger og er vedtaget af DBBF´s TU pr.190520:

  • Damespillere - U15D, - U17D - U19D
  • Geografiske områder uden for
    • Storkøbenhavn(Hørsholm/Roskilde/Køge bugt)
    • Århus (randers/Silkeborg/Horsens)

Spillesteder:


B3B Basket har fået dispensation for sæsonen 2022-23 til, at benytte Tagensbo skole til kampe til og med 2.div.

Lundehus Basketball har fået dispensation til i sæsonen 2022-23, at benytte TK ungdomsgård til U13 drenge mesterrække trods manglende 3.pointslinje.

Hold: 


Spillere:

 
 Spiller Klub og Holdnavn  Født  Type  Udstedt
 Konrad Kastrup Skødstrup Pumas U11 GP 05-04-2011    B  01-09-2022
 Simon Jensen BGI Akademiet U17 Drenge 24-08-2005    A  01-09-2022
 Magnus Bonde  Harlev Basket U13 Drenge 28-04-2009    C  01-09-2022
 Noah Byskov Michelsen Harlev Basket U13 Drenge 26-03-2009    C  01-09-2022
 Vincent Gadegaard BMS Herlev U15 Drenge GP 17-08-2007    B  02-09-2022
 Zmnako Mohammedpour Alba Basket U15 Drenge Grand Prix 28-05-2007    B  02-09-2022
 Julius Vind  Åbyhøj Basketball U15 Drenge Mester 18-07-2007    A  02-09-2022
 Nanna Rønde Becker Roskilde Basketball U13 Pige GP 22-05-2009    C  02-09-2022
 Filippa Kabongo-Bentzen Roskilde Basketball U13 Pige GP 25-09-2009 -  B  02-09-2022
 Amalie Nefling-Rasmussen Roskilde Basketball U15 Pige GP 29-09-2007    A  02-09-2022
 Josefine Hansen Roskilde Basketball U11 Pige GP 22-03-2011    C  02-09-2022
 Vilda Thyrsted Roskilde Basketball U11 Pige GP 27-08-2010    C  02-09-2022
 Matti Machon Brisson Hillerød Basketball U17 Herre A 18-08-2005    A  02-09-2022
 Aleksandra Mandur Stenhus Basketball U19 Kvinde 04-08-2003    C  02-09-2022
 Sebastian Tjellesen Falcon Basketball U17 Herre A 12-02-2005    C  02-09-2022
 Arthur Agraou Falcon Basketball U17 Herre A 24-07-2005    C  02-09-2022
 Ella Hansen Roskilde Basketball U15 Pige GP 11-05-2006    A  05-09-2022
 Lara Ahmed Roskilde Basketball U15 Pige GP 15-07-2006    A  05-09-2022
 Olga Krøyer Jang-Jespersen Roskilde Basketball U15 Pige GP 24-11-2006    A  05-09-2022
 Kristian Modvig Ringsted U17 Herre A 28-09-2005    A  06-09-2022
 Frederik Dahl Rasmussen Hadsten Hawks U15 Drenge Mester 20-07-2007    A  06-09-2022
 Oscar Holst Andersen Hadsten Hawks U15 Drenge Mester 02-08-2007    B  06-09-2022
 Gustav Ankerstjerne Hadsten Hawks U15 Drenge Mester 21-03-2007    A  06-09-2022
 Andreas Grimstrup - Larsen Hadsten Hawks U15 Drenge mester 02-07-2007    A  06-09-2022
 Dina Bovbjerg Grathe Værløse U15 Pige GP fra Mester 15-08-2008 Mester  09-09-2022
 Julie Schwartz Værløse U15 Pige GP fra Mester 30-04-2009 Mester  09-09-2022
 Nida Karter Værløse U15 Pige GP fra Mester 03-08-2009 Mester  09-09-2022
 Sally Saltoft Sørensen Værløse U15 Pige GP fra Mester 11-08-2008 Mester  09-09-2022
 Zahra Malik Værløse U15 Pige GP fra Mester 12-02-2008 Mester  09-09-2022
 Rebbecca Korslund Clarke Harlev Basket U13 Pige GP 10-09-2009    A  09-09-2022
 Johannes Andersen Hadsten Hawks U15 Drenge GP 30-04-2005    C  09-09-2022
 Josephine Bech SISU U15 Pige GP fra Mester 12-06-2008 Mester     13-09-2022
 Laila Garbia SISU U15 Pige GP fra Mester 01-07-2008 Mester  13-09-2022
 Maria Vejleø Hartling SISU U15 Pige GP fra Mester 07-08-2008 Mester  13-09-2022
 Wilma Kirkeby SISU U15 Pige GP fra Mester 23-02-2008 Mester  13-09-2022
 Victor Hartz Fredensborg U17 Herre A 31-03-2005    A  14-09-2022
 Sylvester Tor Andersen Lave Vejen U19 Herre liga 25-02-2003    A  16-09-2022
 Chili Marie Wich Skovbakken Bears U15 Pige GP 03-06-2007    A  19-09-2022
 Lea Rolighed Skovbakken Bears U15 Pige GP 04-09-2007    A  19-09-2022
 Nikoline Sofia Christensen Skovbakken Bears U13 Pige GP 08-05-2009    C  19-09-2022
 Lea Emilia Vilhelmsdottur Enomoto Skovbakken Bears U13 Pige GP 25-09-2009    C  19-09-2022
 Hannah Gunder Strøm Krogager AGF U15 Pige GP 28-08-2007    A  23-09-2022
 Bjørk Boysen Popp AGF U15 Pige GP 28-08-2007    A  23-09-2022
 Oscar Irgens  Roskilde U9 Drenge GP 28-05-2010    C  23-09-2022
 Mikkel Berner Roskilde U13 Drenge GP 30-04-2009    C  25-09-2022
 Vilhelm Madelung Næstved U19 Herre A 30-05-2003    A  27-09-2022
 Sofia Meyer Christensen Næstved U19 Herre A 27-01-2003    A  27-09-2022
 Fernanda Normann Olesen Næstved U19 Herre A 20-02-2003    A   27-09-2022
 Marcus Wøldike Ravn Brønshøj U15 Drenge GP fra Mester 22-11-2009  Mester  27-09-2022
 Otto Willems Brønshøj U15 Drenge GP fra Mester 23-01-2009  Mester  27-09-2022
 August Ørsted Jordy Brønshøj U15 Drenge GP fra Mester 18-05-2009  Mester  27-09-2022
 Sebastian Bulow Odder Hoops U13 Drenge GP  12-03-2009    B  27-09-2022
 Jacob Blessing Elmquist Jensen Odder Hoops U13 Drenge GP 08-07-2009    B  27-09-2022
 Cille Kloster Horsens U15 Piger 19-01-2007    A  28-09-2022
 Albert Sinisgalli Roskilde U15 Drenge GP fra Mester 19-04-2009  Mester   30-09-2022
 Bertram Riberholt Roskilde U15 Drenge GP fra Mester 10-08-2009   Mester  30-09-2022
 Erik Bagger Roskilde U15 Drenge GP fra Mester 30-01-2009  Mester  30-09-2022
 Frederik Lundø Roskilde U15 Drenge GP fra Mester 20-05-2009  Mester  30-09-2022
 Noah Johannes Sivebæk Roskilde U15 Drenge GP fra Mester 18-07-2009  Mester  30-09-2022
 Anders Rohde Toft Jakobsen Glostrup U15 Drenge GP fra Mester 12-01-2009  Mester  30-09-2022
 Danyal Mehrban Glostrup U15 Drenge GP fra Mester 12-10-2008  Mester  30-09-2022
 David Glisbjerg Simonsen Glostrup U15 Drenge GP fra Mester 08-07-2009  Mester  30-09-2022
 Bertil Mortensen Hald Petersen Glostrup U15 Drenge GP fra Mester 06-07-2009  Mester  30-09-2022
 Viggo Feldfoss Ibarretxe Glostrup U15 Drenge GP fra Mester 12-04-2009  Mester  30-09-2022
 Oumayma Charif HBBF Silversharks U13 Pige GP 14-09-2009    A  03-10-2022
 Fatima Jørgensen HBBF Silversharks U13 Pige GP 17-06-2009    A  03-10-2022
 Oliver Flodgaard Vejen U13 Drenge GP 11-08-2009    B  03-10-2022
 Dicte Herskind HBBF Amager Gators U13 Pige GP 21-05-2009    A  03-10-2022
 Dana Tassim Taha HBBF Amager Gators U13 Pige GP 10-07-2009    A  03-10-2022
 Emilie Hausner Nielsen HBBF Amager Gators U13 Pige GP 15-04-2009    A  03-10-2022
 Mikkel Frederiksen Jonstrup U9 Drenge GP 31-03-2013    A  07-10-2022
 Ursula Esbensen SISU U13 Pige GP fra Mester 25-04-2011 Mester  07-10-2022
 Mathilde Langager SISU U13 Pige GP fra Mester 23-03-2011 Mester  07-10-2022
 Nika Fogh Berg SISU U13 Pige GP fra Mester 11-01-2011 Mester  07-10-2022
 Sophia Valentiner Boysen SISU U13 Pige GP fra Mester 25-12-2010 Mester  07-10-2022
 Fie-Amalie Dyholm Kristensen SISU U13 Pige GP fra Mester 01-12-2010 Mester  07-10-2022
 Bastian Boysen Popp AGF U17 Herre A  19-02-2005     A  07-10-2022
 Albert Boe-Hansen Børnebasket Furesø U13 Drenge GP 11-04-2009    B  07-10-2022
 Asger Melkjorsen Jonstrup U17 Herre A 16-03-2005    A  10-10-2022
 Markus Lindstrøm Mikkelsen Ikast U15 Drenge GP 14-04-2007    A  10-10-2022
 James Dunhill Obra Ikast U15 Drenge GP 21-02-2007    A  10-10-2022
 Julie Joost Holdflod Møller BK Amager Dispensation til 3 DM 27-02-2006   DM  17-10-2022
 Anouk Weber Aabyhøj Dispensation til 3 DM 19-05-2006   DM  17-10-2022
 Camille Bornemann Aabyhøj Dispensation til 3 DM 11-04-2006   DM  17-10-2022
 Polina Tupalo Aabyhøj Dispensation til 3 DM 27-07-2007   DM  17-10-2022
 Victoria Batz Danielsen Aabyhøj Dispensation til 3 DM 17-06-2006   DM  17-10-2022
 Lukas Meyer Christensen Næstved Dispensation til 3 DM 09-06-2006   DM  17-10-2022
 Luka Churchill Skovbakken Bears 3 DM 03-05-2007   DM  17-10-2022
 Carl Ulrich Møller Skovbakken Bears 3 DM 05-03-2007   DM  17-10-2022
 Elliott Maximus Jean Holm Skovbakken Bears 3 DM 30-11-2007   DM  17-10-2022
 Nina Ambæk Viby IF U15 Pige GP 23-04-2005    A  17-10-2022
 Anna Enevold Mikkelsen Odder U15 Pige GP 01-08-2007    A  17-10-2022
 Emma Hansen Odder U15 Pige GP 04-07-2007    A  17-10-2022
 Lone Xian Odder U15 Pige GP 26-08-2007    A  17-10-2022
 Sophia Blicher Odder U15 Pige GP 26-05-2007    A  17-10-2022
 Sophia Damgaard Bertelsen Odder U15 Pige GP 19-02-2007    A  17-10-2022
 Josephine Kjær Johansen Odder U15 Pige GP 23-04-2007    A  17-10-2022
 Julie Thorsø Odder U15 Pige GP 06-08-2007    A  17-10-2022
 Zaineb Sulieman Odder U13 Pige GP 19-09-2009    C  17-10-2022
 Jacob Blessing Elmquist Jensen Odder U13 Drenge GP 08-07-2009    B  17-10-2022
 Sebastian Bulow Odder U13 Drenge GP 12-03-2009    B  17-10-2022
 Simon Andersen Roskilde U19 Herre A øst 10-05-2003    A  17-10-2022
 Jole Salem AGF U15 Pige GP 01-05-2007    A  17-10-2022
 Asta Sophia Keblovszki AGF U15 Pige GP 29-03-2007    A  17-10-2022
 Freya Brahe Jensen Aabyhøj Dispensation til 3 DM 12-04-2006   DM  18-10-2022
 Katrine Brahe Bjerregaard Aabyhøj Dispensation til 3 DM 29-04-2006   DM  18-10-2022
 Laura Lind Pedersen Aabyhøj Dispensation til 3 DM 15-05-2006   DM  18-10-2022
 Louis Ethelberg Odder U13 drenge GP 03-08-2008    C  18-10-2022
 Thea Jarnum Friis Roskilde U9 Drenge GP 04-03-2013    C  18-10-2022
 Aylin Basol Roskilde U9 Drenge GP 21-03-2013    C  18-10-2022
 Alberto Varrone Hørsholm U15 Drenge Mester til GP 04-02-2009 Mester  24-10-2022
 Mathias Kjeldsen Hørsholm U15 Drenge Mester til GP 04-02-2009 Mester  24-10-2022
 Atli Askov Hørsholm U15 Drenge Mester til GP 12-03-2009 Mester  24-10-2022
 Jeppe Bach Hørsholm U15 Drenge Mester til GP 17-08-2008 Mester  24-10-2022
 Ethan Themba Hørsholm U15 Drenge Mester til GP 25-07-2008 Mester  24-10-2022
 Bertram Schønberg Fredensborg U17 Herre A 30-07-2005    A  25-10-2022
 Helena Djurhuus Lundehus U11 Piger GP 20-03-2011    A  25-10-2022
 Rabia Kohistani Lundehus U11 Piger GP 05-05-2011    A  25-10-2022
 Dania Minhal Lundehus U11 Piger GP 26-09-2011    A  25-10-2022
 Ayiad Al Ali VBI Basket U15 Drenge GP 03-04-2006    B  28-10-2022
 Sebastian Vinther Andersen VBI Basket U15 Drenge GP 13-02-2007    B  28-10-2022
 Frida Stovgaard Hadsten Hawks U11 Pige GP 11-06-2011    C  01-11-2022
 Sarah Damgaard Henriksen Hadsten Hawks U11 Pige GP 05-04-2011    C  01-11-2022
 Milla Lemming Hald Hadsten Hawks U11 Pige GP 14-03-2011    C  01-11-2022
 Matilde Court Veldt Hadsten Hawks U11 Pige GP 14-02-2011    C  01-11-2022
 Mathilde Kop Fogsgaard Hadsten Hawks U11 Pige GP 26-08-2011    C  01-11-2022
 Laura Bille Bohn Hadsten Hawks U11 Pige GP 13-08-2011    C  01-11-2022
 Signe Skov Øbro AGF U13 Pige GP 08-07-2009    C  01-11-2022
 Karoline Grunfeld AGF U13 Pige GP 22-07-2009    C  01-11-2022
 Ida Thyrri Møller AGF U13 Pige GP 28-09-2009    C  01-11-2022
 Alma Mynte Linnet Persson AGF U13 Pige GP 26-03-2009    C  01-11-2022
 Betty Glimberg Gladsaxe U13 Pige Mester til GP 10-04-2011 Mester  07-11-2022
 Stefan Savovic BMS Herlev U15 Drenge GP til Mester 14-10-2008 Mester  09-11-2022
 Daniel Jørgensen BMS Herlev U15 Drenge GP til Mester 21-07-2009 Mester  09-11-2022
 Noa Sigvardt BMS Herlev U15 Drenge GP til Mester 04-11-2007 Mester  09-11-2022
 Monika Bojic Stevnsgade U17 Kvinde Liga 25-04-2005    A  22-11-2022
 Mapi Moussokro Sissoko Stevnsgade U17 Kvinde Liga 16-07-2005    A  22-11-2022
 Mikkel Kristensen NJBUV U15 Drenge 02-02-2007    A  22-11-2022
 Malene Flambard Janzen Stevnsgade U17 Kvinde Liga 05-02-2005    A  22-11-2022
 Victor Vistisen NJBUV U13 Drenge 10-07-2009    C  30-11-2022
 Emil Toft Skødstrup Pumas U13 Drenge GP 10-09-2009    B  30-11-2022
 Iben Louise Schmidt Carøe Hørsholm U13 Piger Mester til GP 23-09-2011 Mester  30-11-2022
 Selma Christiansen Hørsholm U13 Piger Mester til GP 26-09-2011  Mester   30-11-2022
 Mathilde Winum Hørsholm U13 Piger Mester til GP 26-03-2011 Mester  30-11-2022
 Liasa Nørregaard Madsen Hørsholm U13 Piger Mester til GP 21-09-2011 Mester  30-11-2022
 Laura Ullits Jensen Hørsholm U13 Piger Mester til GP 01-04-2011 Mester  30-11-2022
 Rasmus Baasch Kristensen ALBA U15 Drenge Mester til GP 07-02-2008 Mester  30-11-2022
 Sobnam Wafa ALBA U15 Drenge Mester til GP 19-05-2008 Mester  30-11-2022
 Alexander Newton ALBA U15 Drenge Mester til GP 05-08-2009 Mester  30-11-2022
 William Aaen ALBA U15 Drenge Mester til GP 15-11-2008 Mester  30-11-2022
 Malte Bønnelykke ALBA U15 Drenge Mester til GP 27-08-2008 Mester  30-11-2022
 Oliver Stjernholm Brædstrup Rednecks U13 Drenge GP 24-09-2009 B  10-01-2023
 Anton Emil Pedersen Odder U15 Drenge GP 09-09-2007 A  10-01-2023
 Lukas Bjerre Kelly Odder U15 Drenge GP 20-03-2007 A  10-01-2023
 Ivan Klymchuk Odder U15 Drenge GP 07-08-2007 A  10-01-2023
 Johannes Botfeldt Odder U15 Drenge GP 19-03-2007 A  10-01-2023
 Thorbjørn Bogut Odder U15 Drenge GP 10-12-2006 A  10-01-2023
 Anastacia Iversen Vejle U13 Pige GP 01-04-2009 A  18-01-2023
 Cecilie Nielsen Vejle U13 Pige GP 07-05-2009 A  18-01-2023
 Rebekka Schmidt Vejle U13 Pige GP 29-06-2009 A  18-01-2023
 Sofia Nielsen Vejle U13 Pige GP 27-08-2009 A  18-01-2023
 Mathias Holm Stubkjær Stenhus U19 Herre Liga 02-06-2003 C  20-01-2023
 
Dispensation for spillertøj & teknisk udstyr 
  Nr.   Hold  Type  Årsag  Gældende  Udstedt
           


* Kan ikke benyttes i evt. Final four, slutspil, afslutningsstævne eller pokalturnering.

** Kan ikke benyttes i afslutningsstævne.

*** Der må maks. være 2 af 4 dispensationsspillere på banen ad gangen
#Aldersdispensation, flere spillere af disse kan anvendes på nævnte hold
**** Der må kun anvendes 2 spillere per kamp, og de kan ikke deltage i Final Four, Slutspil eller Pokalfinaler.
## Dispensation gælder kun grundspil i U17 DL, kan ikke deltage i pokalturneringen for U17 D
***** Kan benyttes til slutspil

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 9.00-11.30
Tirsdag: 9.00-11.30 & 14.00-16.00
Onsdag: 9.00-11.30
Torsdag: 9.00-11.30
Fredag: 9.00-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.


 
Stephan Birk Hartung
Turneringsmedarbejder

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: stephan@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert
Turneringskoordinator

Tlf. +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420