Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Landshold » Nyheder » Herrelandshold ubesejret - Sverige venter

Nyheder

Sverige venter for ubesejret herrelandshold

Det danske herrelandshold gik ubesejrede gennem den første runde af 2021 EM-kvalifikationen hvor Armenien og Albanien blev besejret i fire kampe. I næste runder venter Sverie og Hviderusland, med kampe i september, december og februar.


De to modstandere er placeret ca. 15 pladser over Danmark på verdensranglisten, men det danske hold har vist fornem form i denne sæson og har tidligere vist sig i stand til at slå stormagter som fx Tyskland, så det tegner til nogle flotte kampe.

Især svenskerne har vist sig som en fremadstormende basketnation, hvor hjemmekampene trækker op til 8.000 tilskuere, som det var tilfældet, da de blå-gule slog Tyrkiet 59-58 på hjemmebane i februar.
Danskerne starter på udebane i Hviderusland torsdag 13. september, hvorefter Sverige gæster Ballerup Super Arena søndag 16. september. 2. december spiller Danmark igen på hjemmebane, denne gang mod Hviderusland, hvorefter holdet drager nordpå til den sidste kamp i Sverige 21. februar.

Landsholdskontakter

Jörgen Fastberg
Sportschef

Tlf. +45 20 59 18 01
E-mail: jfa@basket.dk
Mauricio Chicola Gutierrez
Sportskoordinator

Tlf. +45 91 95 66 98
E-mail: mag@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420