Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » Kåringer og vindere 2019-20
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Rækkevindere og Danmarksmestre 2019-20 kåret

Grundet COVID-19-pandemien blev samtlige af DBBF´s turneringere pr.11. marts suspenderet. Dette betød desværre at rigtigt mange kampe og ikke mindst slutspil har måttet aflyses.

DBBF har hele tiden håbet på at der kunne findes en sportslig afgørelse, specielt for ungdomsmesterskaberne. Det har desværre ikke været muligt at afvikle yderligere kampe på grund af de gældende retningslinjer på sundhedsområdet.

DBBF´s bestyrelse har derfor nu truffet endelig afgørelse for alle rækkers vedkommende, og det betyder også en definitiv afslutning på alle officielle turneringsrækker for sæsonen 2019/2020.

DBBF ønsker tillykke til alle vindere af Puljer og Danmarksmesterskaber.

Det har ikke været muligt at kåre en vinder i enkelte rækker/årgange, grundet den manglende turneringsafvikling.

Nedenfor findes vinderne og nederst, i excel-filerne, en for seniorer og en for ungdom, er der en oversigt over vindere mm.

Spørgsmål til ovenstående bedes rettes til Rune R.Larsen, rla@basket.dk eller 25172420

Seniorhold

Senior Damer    
Række Evt.Pulje Klub
1.Division for Damer Pulje 1 Aabyhøj IF
1.Division for Damer Pulje 2 Høbas
     
2.Division for Damer Vest   Aalborg Vikings
     
2.Division for Damer Øst Pulje 1 Broernes
2.Division for Damer Øst Pulje 2 Jonstrup
     
Serie 1 Damer Vest Pulje 1 AGF
Serie 1 Damer Vest Pulje 2 Aabyhøj 3
     
Serie 1 Damer Øst   Birkerød
     
Serie 2 Damer Øst   BK Amager 3
Senior Damer    
Række Evt.Pulje Klub
1.Division for Damer Pulje 1 Aabyhøj IF
1.Division for Damer Pulje 2 Høbas
     
2.Division for Damer Vest   Aalborg Vikings
     
2.Division for Damer Øst Pulje 1 Broernes
2.Division for Damer Øst Pulje 2 Jonstrup
     
Serie 1 Damer Vest Pulje 1 AGF
Serie 1 Damer Vest Pulje 2 Aabyhøj 3
     
Serie 1 Damer Øst   Birkerød
     
Serie 2 Damer Øst   BK Amager 3
Senior Herrer    
Række Evt.Pulje Klub
1.Division for Herrer Pulje 1 Falcon
1.Division for Herrer Pulje 2 Hvidovre
1.Division for Herrer Pulje 3 Aalborg Vikings
     
2.Division for Herrer Vest   Bjerringbro
     
2.Division for Herrer Øst Pulje 1 Brønshøj Dragons
2.Division for Herrer Øst Pulje 2 Ishøj Flamme
     
3.Division for Herrer Vest Pulje 1 AGF 2
3.Division for Herrer Vest Pulje 2 Odense 2
     
3.Division for Herrer Øst Pulje 1 Værløse 3
3.Division for Herrer Øst Pulje 2 Holbæk 2
3.Division for Herrer Øst Pulje 3 Stevnsgade 4
     
Serie 1 Herrer Vest Pulje 1 Brønderslev
Serie 1 Herrer Vest Pulje 2 Herning
Serie 1 Herrer Vest Pulje 3 Spirillen Sønderborg
Serie 1 Herrer Vest Pulje 4 AUS 3
     
Serie 1 Herrer Øst Pulje 1 Ishøj Flamme 2
Serie 1 Herrer Øst Pulje 2 SISU 4
Serie 1 Herrer Øst Pulje 3 Falcon 3
     
Serie 2 Herrer Vest Pulje 1 AUS 4
Serie 2 Herrer Vest Pulje 2 Svendborg 3
     
Serie 2 Herrer Øst Pulje 1 JIF Hakoah
Serie 2 Herrer Øst Pulje 2 Broernes 3
     
Oldboys Pulje 1 Værløse
Oldboys Pulje 2 SISU

Ungdomshold

Danmarksmestre  
U19 Herrer EBAA
U17 Herrer Horsens IC
U19 Damer Ikke kåret, da der ikke har været en afviklet en selvstændig række
U17 Damer BMS Herlev
   
Vinder Mesterrækker  
U15 Herrer Øst BMS Herlev & Falcon deler
U15 Herrer Vest Skovbakken Bears
U13 Herrer Øst ALBA
U13 Herrer Vest Skovbakken Bears
U15 Damer Øst BMS Herlev
U15 Damer Vest Ikke kåret, da der ikke har været en afviklet en selvstændig række
U13 Damer Øst Hørsholm 79ers
U13 Damer Vest Ikke kåret, da der ikke har været en afviklet en selvstændig række
   
A-rækker  
U19 Herrer A Øst, pulje 1 Jonstrup
U19 Herrer A Øst, pulje 2 Brønshøj
U19 Herrer A Vest Aarhus Syd
U17 Damer A Øst Solrød Comets
U17 Herrer A Øst SØS-Idrætsefterskole
U17 Herrer A Vest Svendborg

Der kåres ikke vindere i GP-turneringen.
 

Detaljerede stillinger


Nedenfor kan de detaljerede stillinger downloades i Excel-format
Slutstilling Senior 2019-20 120520 Bestyrelsesbeslutning.xlsx (42.0 Kb)
Slutstilling Ungdom 19-20 180520 u13-u15 korrigeret ift.kamppoint.xlsx (24.2 Kb)

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420