Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Klubskifte
Støt vores sponsorer:

Klubskifte

Læs om klubskiftereglerne i DBBS's love og reglementer.

Klubskifte for licenskrævende rækker 


Såfremt en spiller ønsker at flytte sin spillerlicens i licenskrævende rækker, kan dette ske i perioden 1. september til 10. januar.
Klubskifte kan ske i et ubegrænset antal gange i denne periode og medfører 21 dages karantæne ved hvert klubskifte. Når et klubskifte udløser karantæne, er den første dag i karantæneperioden dagen for modtagelse af ansøgningen såfremt denne modtages inden kl. 12.00. Modtages den efter 12.00 beregnes første dag af karantænen fra den følgende dag.

Klubskifte for ikke-licens krævende rækker

Klubskifte for spillere fra et lavere rangerende hold til et divisions- eller mesterrækkehold tillades med 21 dages karantæne indtil 10. januar.

Klubskifte mellem andre hold i øvrige turneringer tillades i hele sæsonen med 21 dages karantæne.

Den modtagende klub skal skriftligt meddele den afgivende klub om klubskiftet. Skulle den afgivende klub have indsigelser med hensyn til klubskiftet, skal dette meddeles DBBF senest 14 dage efter at meddelelsen om klubskiftet er modtaget af klubben.

Spillerlicenser §30 stk. 3,4 og 5 omhandler: klubskifte for spillere i Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og damer. Disse klubskifte fremgår af klubbernes spillerlicenser, registreret under klubbernes egne sider på resultater.basket.dk. Klubberne skal søge om klubskifte på licensspillere på klubportalen. 

Spilleberettigelse §42 omhandler: Klubskifte for spillere i ikke licenskrævende rækker, både senior(2.division og ned) og alle ungdomsrækker. Til disse klubskifte skal klubben indsende en udfyldt klubskifteblanket. Herefter vil klubskiftet blive registret hos DBBF og fremgå på skemaet nedenfor:

► Du finder klubskifteblanketten her. ◄
 
 Navn  Årgang   Afgivende klub   Modtagende klub   Spilleberettiget fra 
 Claus Lehmann Hansen  1970  Vejen Basketball Klub  Vejle Basketball Klub  16.11.2018
 Luka Malinka Bay Lachenmeier  2002  Hørsholm 79'ers  BMS Herlev Wolfpack  04.12.2018
 Mikkel Andersen  1996  Skovbakken  Viby Basketball Klub  06.12.2018
 Ulysses Ballisager  2005  Harlev Basketball Klub  Hadsten Basketball Klub  20.12.2018
 Peter Brøndum  1982  Aalborg Basketball Klub  Aaborg Basket 2005  08.01.2019
 Laura Nikoline Ziegler  2002  BMS Herlev U19 Damer 2002/2003  BMS Herlev U19 Damer 1  09.01.2019
 Julius Black Hejn Kristensen  2007  ALBA   Falcon Basketball Klub  13.01.2019
 Camilla Maria Tullin  1990  Brønshøj  Høbas 1 div. Damer  24.01.2019
 Marguerite Marquard  2002  Kolding Basketball Klub  Falcon U17 Damer Landsdækkende  01.02.2019
 Moudi Salloum  1992  Falcon 2 - 1. Div Herrer  Falcon 1 - 1. Div Herrer  01.02.2019
 Yasin Vernaza  1989  Randers Cimbria  Aalborg Basket - 2. Div Herrer  06.02.2019
 Hans Peter Rose Svendsen   1995  HEI Basketball - Serie 1 Herrer   AGF Basketball - Serie 1 Herrer   22.03.2019
 Ramtin Oskuifar  2003  Birkerød Basketball  Hørsholm 79ers Basketball U17 Herre  11.09.2019
 Frederik La cour*  2003  Birkerød Basketball  Hørsholm 79ers Basketball U17 Herre  11.09.2019
 Theodor Neesgaard*  2003  Fredensborg Basketball Klub  Hørsholm 79ers Basketball U17 Herre  11.09.2019
 Willas Møller    Hvidovre Basket  Falcon Basketball  25.10.2019
 Oliver Christian Malling Skjærbæk  2004  Hørsholm Basketball Klub  Gladsaxe Basketball Klub  30.10.2019
 Malthe Grevenkop-Castenskiold  2005  Virum Vipers  Gladsaxe Basketball Klub  31.10.2019
 Katrine Pabst-Karlsson  2008  SISU Basketball   BMS Herlev  01.11.2019
 Caroline Reumert  2008  SISU Basketball   BMS Herlev  05.11.2019
 Storm Anker H. Knudsen  2008  ALBA Basketball  Virum Vipers  06.11.2019
 Samuel Goodman  2006  Glostrup Basketball Klub  Brønshøj Dragons  13.11.2019
 Claus Lehmann Hansen  1970  Bakken Bears   Vejen Basketball Klub  27.11.2019
 Vigge Moth Pries  2005  Jonstrup Basketball Klub  BMS Herlev  29.11.2019
 Lauge Sørensen  2006  Hadsten Hawks   AGF Basketball  30.11.2019
 Hector Hedegaard Eriksen  2007  Falcon Basketball Klub  Hvidovre Basketball Klub  06.12.2019
 Artur Bay Højsted   2004  Hvidovre Basketball Klub   Glostrup Basketball Klub   11.12.2019
 Magnus Horstmann Weibel Svane  2007  Alba Basketball Klub  Glostrup Basketball Klub  18.12.2019
 Viktor Hjorth  1994  Værløse Basketball Klub  Stevnsgade Basketball Klub   21.12.2019
 Marius Hadberg Tuntelder  2008  Stevnsgade Basketball Klub  Falcon Basketball Klub  01.01.2020
 William Newton  2006  ALBA - U13 (4. kvartal)  ALBA U15 Herrer Mester  07.01.2020
 Karl Magne Heming  2005  BK Amager   Brønshøj Basketball   08.01.2020
 Malthe Salto  2002  Holbæk Basketball Klub  Stenhus Basketball College  09.01.2020
 Peter Mens  2002  Holbæk Basketball Klub  Stenhus Basketball College  09.01.2020
 Mads Pedersen  2001  Stenhus Basketball College  Holbæk Basketball Klub  09.01.2020
 Peter Beier-Christiansen  2002  Næstved Basketball Klub  Ringsted Rats Basketball  19.01.2020
 Holger S. Rasmussen  2001  Stenhus Basketball College  Ringsted Rats Basketball  19.01.2020
 Sebastian Ferraris  1999  Jonstrup Basketball Klub  Brønshøj Dragons Basketball   27.01.2020
 Benjamin Greve  1997  Jonstrup Basketball Klub  Brønshøj Dragons Basketball  29.01.2020
 Victor Wilquin  1999  Jonstrup Basketball Klub  Brønshøj Dragons Basketball  01.02.2020
 Francesca Edwards  1993  Brønshøj Dragons Basketball  KSI   02.02.2020
 Nicolai Henriksen   1997  Skovbakken Bears  Aalborg Basketball  02.02.2020
 Rozerin Saydam  2004  Copenhagen Future  SISU - U17 Damer A  15.02.2020
 Josefine Christel Boss  2004  Hørsholm Basketball Klub  SISU Basketball Klub  21.10.2020
 Alexander Warmning  2008  BMS Herlev  Virum Basketball Klub  25.10.2020
 Ingrid Rau Schiøtt  2006  Gladsaxe Basketball Klub  SISU Basketball Klub  28.10.2020
 Oliver Klit Kristoffersen  2004  EVN   Næstved Basketball Klub  29.10.2020
 Simon Kildahl  2003  Slagelse Basketball Klub  Ringsted Rats  11.11.2020
 Igor Djukelic  1998  AGF Basketball  Horsens IC  19.11.2020
 Jonas Bartholdy Christensen  2002  Ajax København  Gladsaxe Basketball Klub  10.12.2020
 Luis Filipe Bødker  2006  Copenhagen International School  Stevnsgade Basketball Klub   30.12.2020
 Matti Leopold Tippmann Steinhauer   2004  Copenhagen Future   Ajax København  30.12.2020
 Philipa Awa Keita  2008  Hørsholm 79'ers  Gladsaxe Basketball Klub  14.01.2021
 Silje Deemand Bosselmand  2008  Hørsholm 79'ers  Gladsaxe Basketball Klub  17.01.2021
 Tobias Reinholt  1995  Bears Academy  Horsens IC  21.01.2021
 Holger Saugstrup Rasmussen   2001  Næstved Basketball Klub  Stenhus Basketball College  02.02.2021
Karla Høyer Nørby 2006 Hørsholm Stevnsgade 01.10.2021
Jacob Thorn 1988 Viby IF BMI Bloodhounds 19.10.2021
Adda Astrup Toney 2007 Falcon Hørsholm 26.10.2021
Noah Boyd 2006 Hillerød ALBA 20.10.2021
Bertram Tarbo 2006 Hillerød ALBA 20.10.2021
Mikkel Høj Hansen 1998 Bears Academy Skovbakken Bears 26.10.2021
Vigge Moth Preis 2005 Ajax København BMS Herlev 06.11.2021
  .
*Har spilletilladelse, dette fremgår ikke tydeligt af licensdatabasen.
**Kan kun deltage i 3.division eller i lavere rækker.

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420