Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » Lodtrækning Ungdomspokal
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Lodtrækning for Ungdomspokalen

Fredag den 11. august er der blevet trukket lod til Pokalturneringen for ungdom. Se resultatet af lodtrækningen her.
Senest opdateret 14.08.2017 09:36 
U19 Damer ØST 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-Hørsholm
Virum - Stenhus

U19 Damer Øst 1/2-finale deadline 22.december
Vinder af Værløse/Hørsholm – Vinder af Virum/Stenhus

U19 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U19 Herrer Øst 1/8-finale deadline 20.Oktober
Hørsholm – SISU
Stenhus - Stevnsgade
Virum – Værløse 00
Birkerød – BMS Herlev

U19 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.Oktober
Vejen – Viby IF
Horsens IC – Aalborg
Oversidder: BGI Akademiet, EBAA

U17 Damer Øst 1/4-finale deadline 17.november
Værløse-SISU
Hørsholm-BMS Herlev

U17 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.december
EVN – Aabyhøj IF

U17 Herrer Øst 1/16-finale deadline 29.september
Næstved – BK Amager
Oversidder: Hørsholm, ALBA, Greve, Værløse, BMS Herlev, Virum,

U17 Herrer 1/8-finale deadline 20.Oktober
Vinder af Næstved/BK Amager mod SISU
Virum – Værløse 01
Greve - BMS Herlev
ALBA - Hørsholm

U17 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
EVN – AGF
Oversidder: Horsens IC, BGI og Svendborg

U17 Herrer Vest 1/4-finale deadline 17.November
BGI Akademiet – Horsens IC
Svendborg mod vinderen af EVN/AGF

U16 Damer Øst 1/8-finale deadline 20.oktober
Virum – Hørsholm 03
BK Amager – BMS Herlev
Hørsholm 02 – SISU 02
SISU 03 - Stevnsgade

U16 Damer Vest
Aabyhøj – direkte i finalen

U16 Herrer Øst 1/16-finale deadline 29.september
Hvidovre – Køge Bugt
BK Amager – BMS Herlev
ALBA – Hørsholm 03
Værløse – SISU
Stevnsgade – Næstved
Birkerød – Falcon
Oversidder: Virum, Hørsholm 02

U16 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
B71 Holsterbro – Viby IF
Skovbakken Bears – Horsens IC
BMI Bloodhounds – Hadsten
Aalborg - AGF

U14 Damer Øst 1/8-finaler deadline 20.oktober
BMS Herlev – BK Amager
Stevnsgade – SISU
Oversidder: Hørsholm, Værløse.

U14 Damer Vest 1/2-finale deadline 22.December
Skovbakken Bears – Aabyhøj IF

U14 Herrer Øst 1/16-finale deadline 29.september
Næstved – Virum
Birkerød – SISU 05
Hørsholm – Værløse 04
BMS Herlev – Gladsaxe
Hvidovre – Jonstrup
Værløse 05 – Glostrup
ALBA – SISU 04
Oversidder: BK Amager

U14 Herrer Vest 1/8-finale deadline 20.oktober
Skovbakken Bears – Aalborg
Horsens IC – Hadsten
Oversidder: AGF, Svendborg

Deadlines for afvikling:
1/32-finale – 8.September
1/16-finale – 29.September
1/8-finale – 20.Oktober
1/4-finale – 17.November
1/2-finale – 22.December
Pokalfinalerne afvikles lørdag den 13.Januar hos Skovbakken, Vejlby-Riiskovcentret.

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420