Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » Pokalfinaler Ungdom 2019

Nyheder

Pokalfinalerne for ungdom 2019

Lørdag 12. januar spillede ungdmsholdene Pokalfinaler i ed BMS Herlev som vært.

Mere end 100 hold var tilmeldt Pokalturneringen for ungdom og i lørdags løftede 7 hold pokalen.
Finalerne blev spillet med det bedste hold fra vest mod øst i hver årgang. 
 

Se resultaterne nedenfor: 

U19 Damer: Aabyhøj IF – Hørsholm 79ers 39-43


Topscorer for Aabyhøj IF: Emilie Møller
Topscorer for Hørsholm 79ers: Caroline Bornemann
Kampens pokal fighter: Caroline Bornemann, BMS 

U14 Damer: Aabyhøj - BMS Herlev 28 - 107


Topscorer for Aabyhøj IF: E. Lysholm og C.Barrit 8 point hver
Topscorer for BMS Herlev: K. Lundin 33
Kampens pokal fighter: Karoline Lundin, BMS Herlev 

U16 Herrer AGF - Hørsholm 79ers 79 - 63


Topscorer for AGF:N. Churchill 
Topscorer for Hørshom 79ers: R. Blak
Kampens pokal fighter: Simon Pedersen, AGF

U16 Damer Aabyhøj  - BMS Herlev  52 - 79


Topscorer for Aabyhøj: T. Svendsen 15
Topscorer for BMS Herlev: B. Braika 21
Kampens pokal fighter: A. Scott, Aabyhøj

U17 Herrer Horsens IC - SISU 105 - 95


Topscorer for Horsens IC: T. Fjerbæk 23
Topscorer for SISU: J. Klussmann 55
Kampens pokal fighter: M. Wilis, Horsens IC 

U14 Herrer Hadsten - BMS Herlev 52 - 73


Topscorer for Hadsten: E. Heedegaard 24
Topscorer for BMS Herlev: N. Yaacov 
Kampens pokal fighter: N. Yaacov, BMS Herlev 

U19 Herrer Viby - BMS Herlev 82 - 70


Topscorer for Viby: A.Harbo 24
Topscorer for BMS Herlev: A. Nedic 17
Kampens pokal fighter: M.Petersen, Viby 

U17 Damer Aabyhøj  - BMS Herlev  70 - 74


Topscorer for Aabyhøj: M.Lind 22
Topscorer for BMS Herlev: E.Gudmand
Kampens pokal fighter:  T.Mikkelsen, BMS Herlev
Ser vi på de deltagende foreningens præstationer ved Pokalfinalerne for ungdom ser det sådan her ud:
Der var 8 foreninger der skulle dyste om de 8 guldmedaljer.

BMS Herlev var den forening der havde flest hold med i finalerne med deltagelse i hele 4 finaler. Det endte med 4 guldmedaljer til foreningen, til forskel for sidste år, hvor de fik 2 guldmedaljer med hjem. 

Hørholm deltog med 2 hold i finalen, hvor det ene hold kunne løfte pokalen. 


Horsens, AGF og Viby havde begge 1 hold med i finalerne og alle tre hold kunne tage guldet med hjem, til deres jyske klubber.
Herudover deltog Aabyhøj (2 hold), AGF (1 hold), SISU(1) Hadsten (1hold).
 
​DBBF ønsker stort tillykke til alle Guldvinderne!  

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420