Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Skolelicens
Støt vores sponsorer:

Skole-akademi licens

Elever der er optaget på en af DBBF godkendt talentudviklingsskole kan udover den almindelíge klublicens også tildeles en skolelicens.

Skolelicensen betyder at man kan deltage på både hjemklubbens hold og på skolens hold i samme sæson. Det er dog aldrig muligt at deltage på to forskellige hold i samme række i samme sæson, jvf. Turneringsreglementet.

Du finder ansøgningsblanketten her.

Følgende spillere er blevet tildelt skolelicens i 2022-2023: 
 
Navn  Hjemmeklub  Hold Talentskole Hold  Samarbejdsklub Hold Pokalturnering   
Benjamin Wolffhechel Værløse U19 Herre EVN U17 Herre Liga     EVN U17 og Værløse U19  
Nicolai Palner Hovej Hvidovre U17 Herre A EVN U17 Herre Liga, U17 Herre A Vest     EVN  
Alexander Donau Næstved U19 Herre Liga EVN U17 Herre Liga, U17 Herre A Vest     EVN U17 og Næstved U19  
Daniel Yebra Soto Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus  
Eik Felix Mørkegaard Hartisch Hansen Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus  
Magnus Emil Petersen Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus  
Tobias Acunto Nihøj Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga      Stenhus  
Tobias Wibeck Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus  
Magnus Darling Falcon U17 Herre Liga Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus U19 og Falcon U17  
Frederik Kirkebye-Hansen Holbæk U19 Herre A Stenhus U19 Herre Liga     Stenhus  
Frederik Wienecke Brønshøj 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre  
Hans August Heming Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball  Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Karl Magne Heming Brønshøj 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div herre og AJAX 2 U19 Herre  
Malik Henrichsen Coulibaly Brønshøj 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre  
Arthur Søderiis Holme Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre LIga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Oliver Sandberg Andersen Brønshøj 1.div
Herre
AJAX 1 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div herre og AJAX U19 Herre  
Oliver Klit Kristoffersen Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Sharif Marfo Barfi Brønshøj 1,div Herre AJAX 1 U19 Here Liga Copenhagen Basketball Basketliga Copenhagen Basketball Basketliga og AJAX 1 U19 Herre  
Simon Bruun Reesen Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Tobias Kirkeby Gottlieb Jensen Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketball Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre   
Viktor Randahl Theilgaard Gladsaxe  1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Villiam Reinhold Christensen Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Aksel Emborg Støvring Sørensen Gladsaxe 1.div
Herre
AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Alexander Rubino Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Thomas Buch Andersen Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre LIga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Tobias Prevot AJAX 3 /HVidovre U19 Herre A AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Sebastian Oliver Smith AJAX/Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga      AJAX 2 U19 Herre  
Marcus Sorento Ellehave AJAX/Gladsaxe 1.div Herre            
Mathias Lafrenz Bjørn AJAX/Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Matti Leopold Tippmann Steinhauer Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Per Christian Meller Brandt Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Artur Bay Højsted AJAX/Gladsaxe 1.div AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Marius Lodbjerg Øllegaard Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div herre og Ajax 1 U19 Herre  
Clemens Vinther Christiansen Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Adam Holm Tarpgaard Falcon 5 3.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Lau Ranjbar Mikkelsen Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX U19 Herre  
Victor Noah Skou Behrndtz Brønshøj  1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre Liga  
Kaj Trier Aagaard Panse Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre   
Carl Philip Ryden Brønshøj U17 Herre
Liga
        Brøsnhøj U17 Herre  
Julius Weinel Westenholtz Aabling Brønshøj  1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre  
Clement Frederik Hylleborg Erlandsen Brønshøj 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre  
Vilhelm Vestergaard Hansen Brønshøj U17 Herre Liga         Brønshøj U17 Herre  
Sylvester Zoltan Gøller Brønshøj  U17 Herre         Brønshøj U17 Herre  
Jacob Birk Feldskou AJAX/Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Oskar Jan Hulten Brønshøj 1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre  
Sofus August Hulten Brønshøj 1.div Herre     Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre  
Jonas Pors Straarup     AJAX3/Hvidovre  U19 Herre A        
Adrian Gurkan Douglas-Pedersen     Gladsaxe U17 Herre Liga     Gladsaxe U17 Herre  
Adam Brix Danielsen AJAX3/HVidovre U19 Herre A AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Thor Koltze     Brønshøj U17 Herre Liga     Brønshøj U17 Herre  
Villads Wulf AJAX/Gladsaxe 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre  
Aleksander Ulitsin Iver Pedersen Falcon U17 Herre
Liga
AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre og Falcon U17 Herre  
Albert Fischer-Hansen Brønshøj 1.div Herre AJAX 2 U19 Herre Liga     Brønshøj 1.div Herre og AJAX 2 U19 Herre  
Luca Falbe Haddaoui     AJAX 3/Hvidovre U19 Herre A        
Jeppe Hauge Sørensen     Brønshøj U17 Herre Liga     Brønshøj U17 Herre   
Frederik Hymøller Smith-Sivertsen AJAX/Gladsaxe 1.div Herre            
Homan Solati AJAX/Gladsaxe 1.div Herre            
Victor Hauch Brønshøj  1.div Herre AJAX 1 U19 Herre Liga Copenhagen Basketball Basketliga Brønshøj 1.div Herre og AJAX 1 U19 Herre   
Sebastian Reumert     AJAX 2 U19 Herre Liga     AJAX 2 U19 Herre   
Laura Winther Åbyhøj U17 Kvinde liga Risskov Efterskole U17 A Drenge Vest     Åbyhøj og Risskov Efterskole  
Caroline Ottendahl Åbyhøj U17 Kvinde Liga Risskov Efterskole U17 A Drenge Vest     Åbyhøj og Risskov Efterskole  

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 9.00-11.30
Tirsdag: 9.00-11.30 & 14.00-16.00
Onsdag: 9.00-11.30
Torsdag: 9.00-11.30
Fredag: 9.00-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.


 
Stephan Birk Hartung
Turneringsmedarbejder

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: stephan@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert
Turneringskoordinator

Tlf. +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420