Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Spillerlicens og dobbeltlicens
Støt vores sponsorer:

Spillerlicens og dobbeltlicens

Gældende for Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og 1. division damer.

Samlet oversigt over licensreglerne finder du i Danmarks Basketball Forbund's Love og Reglementer. Licens og (herunder klubskifter og forlængelse af licens) søges af klubberne selv i Klubportalen.

Vær opmærksom på at en spiller højst må være fyldt 22 år i det år sæsonen starter. JF. Det fælles turneringsreglement §35 Dobbelticens. - Der kan dog gives dobbeltlicens til damespillere uanset alder, hvis man er spilleberettiget i en licenskrævende række. Der kan max.anvendes 4 Dobbeltlicensspillere pr.kamp i en ikke-ligakamp(sekundær hold), ellers skal almindelige regler om op/nedrykning mellem 1.-2. hold mm. følges.

For at ansøge om Dobbeltlicenser skal i ansøge via denne formular


Følgende spillere har i 2021-2022 dobbeltlicens:
 

 Navn   Årgang  Primær klub   Sekundær klub Deltager i Pokalturnering  Gyldig fra
Amalie Bessermann 2002 SISU SISU 2   26.08.21
Ann Elizabeth Nørregaard 1997 SISU  SISU 2   26.08.21
Asta G.Jacobsen 2002 SISU SISU 2   26.08.21
Asta V.Blauenfeldt 2002 SISU SISU 2   26.08.21
Asta H.Rønsov 1999 SISU  SISU 2   26.08.21
Emilie Ravn   SISU SISU 2   26.08.21
Emma V.F-M. Egeblad 2000 SISU  SISU 2   26.08.21
Helene Dalsgaard 1999 SISU  SISU 2   26.08.21
Iben C.Bendix 2002 SISU  SISU 2   26.08.21
Josefine S.Haabegaard 1999 SISU SISU 2   26.08.21
Maja H.Michan 2002 SISU  SISU 2   26.08.21
Michala N.R.Bork 2003 SISU SISU 2   26.08.21
Sofie Hauge   SISU SISU 2   26.08.21
Victoria Mikkelsen 1997 SISU SISU 2   26.08.21
Xenia Thormann 2004 SISU SISU 2   26.08.21
Olivia B.Lutterodt 2005 SISU SISU 2   26.08.21
Katrin Menne 1998 SISU SISU 2   26.08.21
Benedicte Martin 2000 SISU SISU 2   13.09.2021
Johan Kyed Jensen 2002 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Lau Christoffersen 2001 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Andreas Mortensen 2001 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Max Albek 2000 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS herlev 1. division 01.09.2021
Niklas Pedersen 2003 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Leonardo Carlino 2000 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Marck Sylvest 2000 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Marqus Marion 2004 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Lucas Kjær Meyer 2000 BMS Herlev Basketliga BMS herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
NIcholas Porsborg 2002 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Patrick Pedersen 2002 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Joachim Viehweg 2002 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Nikolai Weuder 2001 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Mikkas Palsbo 2000 BMS Herlev Basketliga BMS-Herlev 1. division BMS Herlev Basketliga 01.09.2021
Nathan T. Ahner 2004 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Ismail Lati 2004 BMS Herlev Basketliga BMS Herlev 1. division BMS Herlev 1. division 01.09.2021
Julie G. Hosfeldt  2004 SISU  SISU 2   13.09.2021
Elvira Grunwald 2004 SISU SISU 2   13.09.2021
Josefine Boss 2004 SISU SISU 2   13.09.2021
Karen Dalsgaard 2004 SISU SISU 2   13.09.2021
Rim Taha 2004 SISU  SISU 2   13.09.2021
Simon Schwartz 2004 Værløse  Gladsaxe U19   13.09.2021
Jacob Nielsen 2003 Værløse Gladsaxe U19   13.09.2021
Rasmus Blak Møller 2002 Team FOG Næstved Holbæk/Stenhus 1.div  Team FOG Næstved 13.09.2021
Peter Beier Christiansen 2002 Team FOG Næstved Holbæk/Stenhus 1.div Team FOG Næstved 13.09.2021
Pablo López Macias 2001 Team FOG Næstved Holbæk/Stenhus 1.div Team FOG Næstved 13.09.2021
Holder Saugstrup Rasmussen   Team FOG Næstved Holbæk/Stenhus 1.div Team FOG Næstved 13.09.2021
Silas Boye Ilkjær 1999 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Mikkel Lindholdt Hauge 1999 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Gustav Halbye  2003 Værløse  Værløse 1. div Værløse Basketliga 24.09.2021
Mads Halbye 2000 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Balsa Vejlic 2000 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Marko Vejlic 2000 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse basketliga 16.09.2021
Morten Damgård Laugeseen 2001 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Mikkel Bach 2001 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Magnus Robdrop Ebbesen 2001 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Patrick Simon Møller-Dinesen 2001 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Simon Schwartz 2004 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Jacob GøtZche Nielsen 2003 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Jonathan Boye Bank 2001 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Martei Lutterrodt 2002 Værløse Basketliga Værløse 1. division Værløse Basketliga 16.09.2021
Hannibal Salomon 2000 The View Copenhagen Brønshøj 1. division The View Copenhagen 24.09.2021
Marko Vransky 2002 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC Basketliga 21.09.2021
Magnus Høj Madsen 2003 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC Basketliga 21.09.2021
Marius Rasmussen 2001 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC Basketliga 21.09.2021
Magnus Langager Larsen 2003 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC Basketliga 21.09.2021
Benjamin Haagesen 2001 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC Basketliga 21.09.2021
Bakir Sedarevic 2000 Horsens IC Basketliga Horsens IC 1. division Horsens IC 1. Basketliga 21.09.2021
Anton Hansen 2000 Randers Cimbria Basketliga Randers Cimbria 1. division Randers Cimbria Basketliga 21.09.2021
Oscar Alm 2000 Randers Cimbria Basketliga Randers Cimbria 1. division Randers Cimbria Basketliga 21.09.2021
Oliver Barker 2004 Randers Cimbria Basketliga Randers Cimbria 1. division Randers Cimbria Basketliga 21.09.2021
Sofie Ledou Axelsen  2000 SISU  SISU 1. division SISU KBL  30.08.2021
Rasmus Winther 2002 The View Copenhagen Brønshøj Basketbball 1. division  The View Copenhagen  21.09.2021
Carlo Urne  2000 The View Copenhagen Brønshøj Basketbball 1. division  The View Copenhagen  21.09.2021
David Christoffersen 2000 The View Copenhagen Brønshøj Basketbball 1. division  The View Copenhagen  21.09.2021
Igor Bakic  2000 The View Copenhagen Brønshøj Basketbball 1. division  The View Copenhagen  21.09.2021
Peter Mens  2002 The View Copenhagen Brønshøj Basketbball 1. division  The View Copenhagen  21.09.2021
Emma Schwendons-Dirks 2000 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division  Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Josefine Schmidt 2000 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division  Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Anamika Rafn Poulsgaard 2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Emma Lysholm Sander  2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Ida Søgaard Andersen 2002 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Signe Kirkholt Sørensen  1999 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Katrine Lind Pedersen  2000 Aabyhøj Kvinde Basketligaen  Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Sophie Kjems-Krognos 1994 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Tine Randrup Thomsen 1994 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Julie Gade Høier 1995 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Emily Rosa White 1992 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Sophie Wich 1993 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Caroline Tindal Wich 1996 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Matilde Marie Madsen 2000 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Camilla Lind Christiansen 2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Lucia Carlsen Flensborg 2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketligaen 01.10.2021
Thao Nhu Dinh 2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Isabel Mannemar 2001 Aabyhøj Kvinde Basketligaen Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Ida Søgaard Andersen 2002 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Amalie Frank Fammé 2002 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Alberte Schott Jacobsen 2002 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketliga 01.10.2021
Emma Liva Vendelbo 1998 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketliga 01.10.2021
Signe Kyrkjebø 1998 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketliga 01.10.2021
Dorka Szakolczi 2001 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Tiril Frogner 2004 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketliga 01.10.2021
Agnete Jacobsen 2004 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Frederikke Rosenstedt 2001 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Enna Pehadzic 1997 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj Kvinde Basketliga 01.10.2021
Ioana-Iseea Balacu 2004 Aabyhøj Kvinde Basketliga Aabyhøj 1. division Aabyhøj 1. division 01.10.2021
Andreas Trænsberg 2002 BK Amager Basketliga BK Amager 1. division BK Amager Basketliga 01.10.2021
Victor Blicher 2002 BK Amager Basketliga BK Amager 1. division BK Amager Basketliga 01.10.2021
Linus Grøn 2002 BK Amager Basketliga BK Amager 1. division BK Amager Basketliga 01.10.2021
August Bonde 2002 BK Anager Basketliga BK Amager 1. division BK Amager Basketliga 01.10.2021
Jesper Anderson Stændersø 2002 BK Amager Basketliga BK Amager 1. division BK Amager Basketliga 01.10.2021
Flg.spillere har i 2021-2022 dobbeltlicens jvf. Basketligaens interne Dobbeltlicens regel

 
Navn Årgang Primær klub Sekundær klub Deltager i pokalturnering Gyldig fra
Gustav Rønneholt 2000 Bakken Bears Bears Academy Bears Academy 13.09.2021
Mads Bro Hansen 2002 Bakken Bears Bears Academy Bears Academy 13.09.2021
Magnus Møllgård 2000 Bakken Bears Bears Academy Bakken Bears 13.09.2021
Anton Harbo 2000 Bakken Bears Bears Academy Bakken Bears 13.09.2021

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 12.30-15.00
Tirsdag: 8.30-11.30
Onsdag: 8.30-11.30
Torsdag: 12.30-17.00
Fredag: 8.30-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.
 
Sona Camara
Grand Prix koordinator

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Andrada Csender
3x3 projektansvarlig
(engelsktalende)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420