Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Turneringsgebyrer og tilmelding » info om spillere » Spillerlicens og dobbeltlicens
Støt vores sponsorer:

Dobbeltlicens

Gældende for Basketligaen, Dameligaen, 1. division herrer og 1. division damer.

Samlet oversigt over licensreglerne finder du i Danmarks Basketball Forbund's Love og Reglementer. Licens og (herunder klubskifter og forlængelse af licens) søges af klubberne selv i Klubportalen.

Vær opmærksom på at en spiller højst må være fyldt 22 år i det år sæsonen starter. JF. Det fælles turneringsreglement §35 Dobbelticens. - Der kan dog gives dobbeltlicens til damespillere uanset alder, hvis man er spilleberettiget i en licenskrævende række. Der kan max.anvendes 4 Dobbeltlicensspillere pr.kamp i en ikke-ligakamp(sekundær hold), ellers skal almindelige regler om op/nedrykning mellem 1.-2. hold mm. følges.

For at ansøge om Dobbeltlicenser skal i ansøge via denne formular


Følgende spillere har i 2022-2023 dobbeltlicens:
 

 Navn   Årgang  Primær klub   Sekundær klub Deltager i Pokalturnering  Gyldig fra
Amalie Bessermann 2002 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Asta Gørtz Jacobsen 2002 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Asta Holager Ronsow 1999 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Benedicte Ashley Fage Martin 2004 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Clara Haugaard Knudsen 2003 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Emilie Ravn 2000 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Emma Viktoria Frimodt-Møller Egeblad 2000 Sisu  Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Helene Dalsgaard 1999 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Iben Chastine Bendix 2002 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Julie Gregersen Horsfeldt 2004 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Karen Dalsgaard 2004 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Maja H Michan 2002 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Olivia Bank Lutterodt 2005 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Sofie Hauge 2000 Sisu  Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Xenia Thormann 2004 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Rim Taha 2004 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Josefine Haabegaard 1999 Sisu Sisu 2 Sisu 02-09-2022
Magnus Larsen 2003 BMS/Herlev Falcon BMS/Herlev 02-09-2022
Morgan Brohammer 2003 BMS/Herlev Falcon Falcon 02-09-2022
Freya Jensen 2006 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Laura Lind Petersen 2006 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Mathilde Boje 2005 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Tiril Frogner 2004 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Katrine Lind Petersen 2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Emma Schwendson-Dirks 2000 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Matilde Marie Madsen 2000 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Camilla Lind Christiansen 2001 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Suzan Sisman 2001 Åbyhøj  Åbyhøj 2  Åbyhøj  05-09-2022
Emma Lysholm Sander 2001 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Sophie Kjems-Krognos 1994 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Tine Randrup-Thomsen 1994 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Ida Mark Krogh 1991 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Sophie Wich 1993 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Matilde Roan 2000 Åbyhøj  Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Emma Liva Vendelbo 1998 Åbyhøj Åbyhøj 2 Åbyhøj 05-09-2022
Lukas Meyer Christensen 2006 Næstved Næstved 2 Næstved 06-09-2022
Marcus Malling Torstensen 2004 Næstved Næstved 2 Næstved 06-09-2022
Peter Beier Christiansen 2002 Næstved Næstved 2 Næstved 06-09-2022
Hannibal Offenberg 2003 Værløse Falcon 1.div Værløse  12-09-2022
Noah Baker 2003 Værløse Falcon 1.div Værløse 12-09-2022
Simon Schwartz 2004 Værløse Gladsaxe 1.div Værløse Basketliga/Gladsaxe 1.div/ Gladsaxe U19 Herre Liga 12-09-2022
Mikkel Bach 2001 Værløse  Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Mads Halbye 2000 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Jacob Gøtzche Nielsen 2003 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Rasmus Vindfeld 2003 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Balsa Veljic 2000 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Peter Bachmann Mens 2002 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Kyrosh Dolatshahi Piroz 2002 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Marko Veljic 2000 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Gustav Halbye 2003 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Thomas James Brodie 2004 Værløse Værløse 2 Værløse 12-09-2022
Hassan Al-Abdi 2003 Bears Academy Skovbakken Bears 1.div herre Skovbakken Bears 1.div Herre 13-09-2022
Oliver Barker 2004 Randers Randers 2 Randers  16-09-2022
Anton Hansen 2000 Randers Randers 2 Randers 16-09-2022
Oscar Alm 2000 Randers Randers 2 Randers 16-09-2022
Jens Bomholt 2004 Randers  Randers 2 Randers 2 16-09-2022
Tobias Bendsen Hemmersam 2003 Bears Academy Skovbakken Bears Bears Academy 16-09-2022
Sofus Elkjær Lauritsen 2003 Bears Academy Skovbakken Bears Bears Academy 16-09-2022
Ida-Marie Nielsen 2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Sofia Korte 2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Karoline Nielsen 2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Katharina Svenningsen 2004 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Vannessa Smollerup 2003 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Ida Dittmann 2005 BK Amager BK Amager 2  BK Amager  16-09-2022
Olivia Chappel 2005 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 16-09-2022
Andreas Tønsberg 2003 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
Victor Blicher 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
Linus Grøn 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
August Bonde Sturup 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
Jesper Anderson Stendersø 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager  19-09-2022
Oliver Palmqvist 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
Viggo Holmqvist 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager  19-09-2022
Malte Salto 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
August Pape 2002 BK Amager BK Amager 2 BK Amager 19-09-2022
Igor Bakic 2000 BC Copenhagen Brønshøj 1.div BC Copenhagen 19-09-2022
Rasmus Winther 2002 BC Copenhagen Brønshøj 1.div Brønshøj 19-09-2022
Carlo Taylor Urne 2000 BC Copenhagen Brønshøj 1.div BC Copenhagen 19-09-2022
Laurits Halstad 2003 BC Copenhagen Brønshøj 1.div BC Copenhagen 19-09-2022
Arndis Ulla Bjørnsdottir Årdal 1999 SISU SISU 2 SISU 26-09-2022
Laura Karlsmose 2000 SISU SISU 2 SISU 03-10-2022
Flg.spillere har i 2022-2023 dobbeltlicens jvf. Basketligaens interne Dobbeltlicens regel

 
Navn Årgang Primær klub Sekundær klub Deltager i pokalturnering Gyldig fra
Malthe Brahe Bjerregaard 2003 Bears Academy Bakken Bears Bears Academy 02-09-2022
Marcus Vinther 2002 Bears Academy Bakken Bears Bears Academy 02-09-2022
Tobias Mønsted 2004 Bears Academy Bakken Bears Bears Academy 02-09-2022
Magnus Høj Madsen 2003 Bears Academy Bakken Bears Bears Academy 02-09-2022
Gustav Lund Knudsen 2003 Bakken Bears Bears Academy Bakken Bears 04-10-2022

Turneringskontakter

DBBFs telefontider er følgende:

Mandag: 9.00-11.30
Tirsdag: 9.00-11.30 & 14.00-16.00
Onsdag: 9.00-11.30
Torsdag: 9.00-11.30
Fredag: 9.00-11.30

Udenfor kontorets telefontider henvises til hjemmesiden.


 
Stephan Birk Hartung
Turneringsmedarbejder

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: stephan@basket.dk
Rune Ressel Larsen
Turneringschef

Tlf. +45 43 26 24 21
E-mail: rla@basket.dk
Kim Lippert
Turneringskoordinator

Tlf. +45 60 75 62 26
E-mail: turnadm@@basket.dk
Andrada Csender
3x3 Projektleder
Ansvarlig for 3x3 stævner i DBBF regi.
Kontaktes ved alle spørgsmål omkring 3x3 (henvendelser skal ske på engelsk)

Tlf. +45 21 45 71 23
E-mail: ancs@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420