Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Landshold » Nyheder » U15-U16 udtagelse
Støt vores sponsorer:

Nyheder

U15 og U16 landsholdenes trupper er udtaget

Her til eftermiddag har alle spillere i U15 og U16 landsholdstrupperne fået at vide, om de skal spille landskampe til sommer eller om de skal knokle videre for at få muligheden engang i fremtiden. Herunder finder du trupperne.

Udtagelsen er baseret på landstrænernes samlede indtryk af spillernes sæson indtil nu. Derudover er det altid et puslespil at sammensætte en balanceret trup med alle de rette kompetencer og spillertyper, og det efterlader dygtige og talentfulde spillere både i og uden for trupperne. DBBF håber at alle - både udtagede og ikke-udtagede - kan bruge det som brændstof til at knokle videre.

Læs evt. mere om selektionskriterier og håndtering af udtagelser her: link til afsnit

Udover NM i Helsinki i slutningen af juni, så skal U16 damerne til Litauen og U18 herrerne til Bosnien-Hercegovina senere på sommeren til EM. For U15 landsholdene gælder det Copenhagen Invitational i juni, og derefter udtages 12 spillere til NSDBC i Vejen i august.

Her finder du de udtagede trupper:

U16 damelandsholdet
Alberte Rimdal, Åbyhøj
Alberte Scott Jacobsen, Åbyhøj
Amalie Bessermann, SISU
Asta Vadum Blauenfeldt, SISU
Caroline De Klauman, SISU
Ida La Cour Heebøll, Hørsholm
Laura Dyhrberg, Værløse
Laura Nikoline Ziegler, BMS/Herlev
Luka Lachenmeier, Hørsholm
Maja Michan, Værløse
Mathilde Douglas Matthiesen, Hørsholm
Nohra Halim, Stevnsgade

Reserver:
Asta Klara Gørtz Jacobsen, SISU
Liv Rønhede Hansen, Hjemly
Mathilde Thorup, SISU
Nicoline Carlsen, Hørsholm

Staff: Anja Andersen (HC), Rasmus Munck og Hanna Sheikh (AC), Victor Hjorth (fysioterapeut), Peter Rønhack (manager), Anneli Kula (fysisk træner)

U16 herrelandsholdet
Alexander Senchuk Poulsen, AGF
August Bonde Stürup, EVN
Jesper Andersson Stendersø, BK Amager
Joachim Viehweg, BMS Herlev
Jonathan Klussmann, SISU
Marcus Gross Vinther, AGF
Mads Bro Hansen, AGF
Mikkel Wichmann, Hørsholm
Rasmus Blak Møller, Hørsholm
Simon Dejbjerg Pedersen, AGF
Linus Grøn, BK Amager
Nicholas Oscar Posborg, BMS Herlev

Reserver:
Johan Kyed Jensen, EVN
Laurits Bøtkjær, BMS Herlev
Oliver Palmqvist, BMS Herlev
Rasmus Secher Winther, EVN
Janis Pausa, Basel (Schweiz)

Staff: Thomas Ginnerup (HC), Nadeem Ahmad (AC), Rikke Meisner (fysioterapeut), Stefan Lillelund (manager), Bar Kohavi (fysisk træner)

U15 damelandsholdet (24 spillere, opdeles i to trupper)
Alberte Frisch, Hørsholm
Amalie Francke Mikkelsen, BMS Herlev
Anemone Maria Probst Teixeira, Falcon
Bianca Richter Braikia, BMS Herlev
Clara Knudsen, Hørsholm
Emma Rokkedal Therkildsen, SISU
Francesca Hansen, SISU
Freya Yde Kammersgaard Bille, BMS Herlev
Helena Jankovska, Stevnsgade
Josefine Ulrikke Andersen, Hørsholm
Julie-Michelle Laulund Kristensen, Stevnsgade
Laura Andersen, BK Amager
Lisa Tims Michaelsen, Stenhus
Liv Struer Tetens, BK Amager
Louise Bracht Nielsen, Hørsholm
Louise Sæbye Carøe, Virum
Malou Patricia Prophet-Rannow, BMS Herlev
Milana Bakic, BMS Herlev
Michala Nathalie Reffs Bork, SISU
Natascha Hjorth Pedersen, BMS Herlev
Sarah Soidik, Stevnsgade
Sofia Hultén, SISU
Sofia Meyer Christensen, Næstved
Vanessa Brink Smollerup, BK Amager

Staff: Thomas Silfen (HC), Sus Bay, Ivana Udovalieva og Annemie Friis Espensen (AC), Pernille Keller, Morten Bruus og Signe Marie Knudsen (fysioterapeuter), Tobias Jørgensen (fysisk træner)

U15 herrelandsholdet (24 spillere, opdeles i to trupper)
Anders Hippe Larsen, SISU
Andreas J.N. Tønsberg, SISU
Elias Albertsen Møllbach, BK Amager
Emil Fredberg, Virum
Gustav Halbye, Værløse
Gustav Lund Knudsen, Virum
Hassan Ali Abdi Yusuf, Skovbakken
Jacob Ravnholdt Gersner, Hørsholm
Jermaine Ballisager Webb, Harlev/Hadsten
Julius Gørtz Andersen, Horsens IC
Julius Willis Rasmussen, Horsens IC
Lau Christoffersen, BMS Herlev
Laurits Sanggaard Halstad, Hørsholm
Luca Sampson, SISU
Lucas Ahmad, SISU
Magnus Høj, Horsens IC
Magnus Langager, Horsens IC
Marcus Sorento Ellehave, Birkerød
Martin Hernández Sehested, SISU
Marvin Brumfield, Stevnsgade
Mikkel Brøchner, Horsens IC
Nicklas Hjorth Pedersen, BMS Herlev
Noah Churchill, AGF
Tyson Sebastian Tucker, Randers Cimbria

Staff: Anders Sommer (HC), Jonas Sørensen, Søren Boje Formann og Andreas Meilby (AC), Tone Heiberg og Trine Koefoed (fysioterapeuter), Peter Sørensen (fysisk træner)

Læs evt. mere om landsholdsprogrammet på disse sider: http://www.basket.dk/Ungdomslandshold-322950

Landsholdskontakter

Steen Guido
Sportschef

Tlf. +45 4326 2423
E-mail: stg@basket.dk
Jens Døssing
Elitekoordinator

Tlf. +45 4326 2422
E-mail: jdo@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420