Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Landshold » Nyheder » landsholdssommeren

nyheder

Landsholdssommeren er i fuld gang


De danske U15, U16 og U18 ungdomslandshold er for første gang i 3 år i gang med en fuld landsholdssommer med både NM og EM, CPH Invitational og North Sea Cup. Desuden har U17 herrelandsholdet været til turnering i Italien; en afprøvning af denne aldersgruppe, som DBBF overvejer at gøre til en fast aktivitet for både pigerne og drengene.

U20 herrerne trænede inden sommeren under herrelandsholdets samling, og der vil næste sommer være aktivitet for både U20 kvinder og herrer.

Du finder trupperne for U15, U16, U17 og U18 landsholdene herunder.
 
Karoline Lundin fra U18 kvindelandsholdet til EM i 2019 (Foto: FIBA)
Herunder finder du trupperne, som spiller eller har spillet EM denne sommer. Og her er links til de forskellige turneringer:

U16 kvinderhttps://www.fiba.basketball/europe/u16women/2022

U16 herrerhttps://www.fiba.basketball/europe/u16/2022

U18 kvinderhttps://www.fiba.basketball/europe/u18bwomen/2022

U18 herrer: https://www.fiba.basketball/europe/u18b/2022
 
U16 kvindelandsholdet
Barbara Hillingsø SISU
Freya Brahe Jensen Aabyhøj
Julie Holdflod Møller BK Amager
Ingrid Rau Schiøtt SISU
Andrea Angelique BMS Herlev
Lea Mossin Green-Pedersen Aabyhøj
Ida Bugge BMS Herlev
Katrine Brahe Bjerregaard Aabyhøj
Laura Lind Pedersen Aabyhøj
Rosa Krone Hørsholm
Emilie Borges Hørsholm
Marie Ingeborg Bodilsen Falcon

HC Anja Andersen
AC Ivana Udovalieva
AC Julie Kaae Christensen
AC Sona Camara
Fys Michelle Dyer
Team Manager Peter Rønhack

U16 herrelandsholdet
Frederik Drejer SISU
Stevan Novovic Falcon
Anton Lund Bertelsen Falcon
Frederik Bak Næstved
Marcus Engelhardt Møller Hørsholm
Bilal Raymond Falcon
Oliver Allersted Hørsholm
Ziggy Ray Poczkaj Falcon
Willas Møller Falcon
Frederik Arndal Bears Academy
Lukas Meyer Christensen Næstved
Johan i Nesinum Hytten Aalborg

HC Mads Andersen
AC Thomas Hemmingsen
AC Emil Svendsen
Fys Magnus McKay Møller
Team Manager Thomas Frydendal

U18 kvindelandsholdet
Isabella Palmqvist BMS Herlev
Karen Dalsgaard SISU
Olivia Lutterodt SISU
Karoline Lundin BMS Herlev
Kamille Gillshøj Henriksen BMS Herlev
Alma Melina Gandrup CPH Future
Rim Taha SISU
Elisa Maria P-H Mehyar BMS Herlev
Svea Marquardsen Jensen Falcon
Liva Speidel CPH Future
Mathilde Boje Sørensen Aabyhøj
Kirstine Næsborg Munk Falcon

HC Susie Heede Andersen
AC Benjamin Høyer Jensen
AC Nikoline Sandbäck
Fys Sergio Rodriguez Gonzales
Team Manager Peter Rønhack

U18 herrelandsholdet
Anton Østoft Zentro Madrid
Simon Schwartz Værløse Blue Hawks
Marqus Mitrovic Marion BMS Herlev
Tobias Jensen Ratiopharm Ulm
Per Christian Meller Brandt Ajax København
Nathan Yoosi BMS Herlev
Magnus Donsrud Stenhus
Filip Ates Bears Academy
Gustav Blauenfeldt SISU
Sharif Barfi The View Copenhagen
Gustav Wither Stenhus
Tobias Mønsted Bears Academy
Andreas Rosenkrantz Holst FC Barcelona

HC Anton Elsner
AC Jesper Serritzlew
AC Alex Arias
Fys Michelle Thygesen
Team Manager Thomas Frydendal
North Sea Cup for U15 landsholdene har været afviklet de seneste 10 år mellem 4 nationer. Denne sommer er Holland ikke med, men Tyskland, Sverige og Danmark spiller landskampe i Vejen Idrætscenter i et tæt samarbejde mellem DBBF og BK Vejen '81. Følg med på DBBFs sociale medier på Facebook og Instagram under turneringen.
Noah Nørgaard fra U15 herrelandsholdet i kamp mod Slovakiet (Foto: Robert Dines-Rasch)
U15 landsholdene har spillet CPH Invitational med 26 spillere, og derefter blev 14 spillere til hver trup udtaget til North Sea Cup i Vejen. Her er trupperne til denne turnering.

U15 pigelandsholdet
Alberte Finderup Nielsen Hørsholm
Andrea Rosenberg Aabyhøj
Anne-Kathrine Jørgensen Køge
Ella Julie Fischer BMS Herlev
Emilie Nørregaard-Laursen BK Amager
Frida Sundgaard Esbjørn Værløse
Ida Westphall Hørsholm
Klara Mijic Kampp Stevnsgade
Lina Vasland Eriksen BMS Herlev
Linnea Rostbøll Norberg BK Amager
Mathilde Bagger Fujikawa Falcon
Mia Lipscomb Falcon
Mollie Bælum Mauria BK Amager
Victoria Lundin BMS Herlev

HC Brian Rimdal
AC Tanja Glud
AC Benjamin Høyer Jensen
AC Nicolaj Stockmal
Fys Daniel Faber
Fys Kasper Skjold Skiffard Jensen
Team Manager Mehmet Anik

U15 drengelandsholdet
Anton Katholm Horsens IC
Carl Møller Bears Academy
Elliot Holm Bears Academy
Jamie Dada Brønshøj
Jeffrey Obi Brønshøj
Julius Black Hejn Falcon
Joost Dalgaard-Duus Alba
Kristoffer Barming Brønshøj
Luka Churchill Hadsten
Mads Ziegler BMS Herlev
Noah Nørgaard Spanish Basketball Academy
Silas Braikia Alba
Simon Storm Nielsen BK Amager
William Grymer Tholstrup Falcon

HC Johs Andersen
AC Frederik Travis
AC Jonas V. Jensen
AC Mathias Kelly
Fys Kasper Runge Pedrersen
Fys Mathias Randrup-Thomsen
​Team Manager Mehmet Anik
 
U17 herrelandsholdet i Bassano del Grappa, Italien
U17 herrelandsholdet spillede i juli en 4-nationers turnering, hvor holdet mødte Belgien, Italien og Tjekkiet. Herunder finder du truppen.

U17 herrelandsholdet
Sebastian Spang Dyhrberg Lidingö Basket / Stenhus
Emil Goodman Falcon
Tyrese Dada Falcon
William Bloch Thomsen Bears Academy / EVN
Jonas van Meurs Falcon / EVN
Johan Munch Zentro Madrid
Kalle Lynggaard Dyrholm Falcon
Elias Martin Nørgaard Spanish Basketball Academy
Cauan Faber Falcon
Malik Iversen Falcon
Simon Bruun Reesen Ajax København / Brønshøj
Frederik Daverne Jellum Falcon / EVN

HC Roberto Velosa
AC Steen Guido
AC Sarah Gingold
Fys Simone Ahrenkiel

Landsholdskontakter

Jakob Dehn
Eliteansvarlig

Tlf. +45 31 60 00 06
E-mail: jad@basket.dk
Steen Guido
Talentansvarlig

Tlf. +45 20 64 09 26
E-mail: stg@basket.dk
Sona Camara
Landsholdskoordinator

Tlf. +45 43 26 25 21
E-mail: soc@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420