Få alt det nye fra
Danmarks Basketball forbund i din indbakke
Turnering » Nyheder » tilmeldte hold til turneringen
Støt vores sponsorer:

Nyheder

Er dit hold tilmeldt turneringen?

Deadline for tilmelding af hold i rækker med dommerpåsætning er onsdag den 9. august. Dette er inklusiv pokalturneringen. Tilmelding sker via klubportalen. Nedenstående liste er en oversigt over tilmeldte hold i de gældende rækker.

Listen er trukket 08.08.17 kl. 12:00

Mangler dit hold på listen så skynd dig at kontakte din klubs turneringsleder som kan tilmelde holdet via klubportalen. 

Husk at Pokalturneringen for seniorhold er blevet noget billigere at deltage i. Læs mere om Pokalturneringens nye turneringsgebyrer her → http://www.basket.dk/Pokalturnerings-gebyrer-17-18  

3. divison herrer øst

 
ALBA
BMS Herlev
USG Basketball Afdeling
Gladsaxe
Glostrup
BK Ishøj Flamme
Herlev Basket
Hvidovre Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
DTU Basketball
Broernes Basketball klub
VLI
Værløse Basketball Klub
Roskilde Basketball Klub


2. division damer øst

 
USG Basketball Afdeling
Hvidovre Basketball Klub
Jonstrup Basketball Klub
VLI
Værløse Basketball Klub
Roskilde Basketball Klub


U16 herrer mester Østdanmark

 
BMS Herlev
Brønshøj Basketball
Gladsaxe
Hørsholm Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Sisu Basketball
Birkerød Basketball
Virum Basketball Klub


U14 drenge mester Østdanmark

 
BK Amager
BMS Herlev
Brønshøj Basketball
Gladsaxe
Hørsholm Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Jonstrup Basketball Klub
Sisu Basketball
Sisu Basketball
Virum Basketball Klub
Værløse Basketball Klub
Værløse Basketball Klub


U12 drenge mester Østdanmark

 
ALBA
BK Amager
BMS Herlev
Brønshøj Basketball
Gladsaxe
Hørsholm Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Sisu Basketball
Sisu Basketball
Virum Basketball Klub
Værløse Basketball Klub


U16 Damer mester Østdanmark

 
BK Amager
BMS Herlev
Falcon
Hørsholm Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Sisu Basketball
Sisu Basketball
Aabyhøj Idræts-Forening - Basketball


U14 piger mester Østdanmark

 
BK Amager
BMS Herlev
Hørsholm Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Sisu Basketball


U12 piger mester Østdanmark

 
BK Amager
BMS Herlev
Hvidovre Basketball Klub
Hørsholm Basketball Klub
Sisu Basketball
Sisu Basketball
Værløse Basketball Klub


3. Divison herrer Vest

 
Bjerringbro Basketball Klub
Hjortshøj-Egå Idrætsforening
Randers Cimbria
Sæby Basketball Klub
Aalborg Basketball Klub
Odense Basketballklub Fjordager IF
De Studerendes Idræt i Odense
Horsens Idræts Club
Svendborg Basketball Club
Vejen Basketball Klub
Vejle Basketball Klub


2. division damer vest

 
Lemvig Basket
Aalborg Basketball Klub
Horsens Idræts Club


U16 herrer mester Vestdanmark

 
Viby IF
Aalborg Basketball Klub
Horsens Idræts Club

 


U14 drenge mester Vestdanmark

 
Hvidovre Basketball Klub
Aalborg Basketball Klub
Horsens Idræts Club
Svendborg Basketball Club

 

Tilmeldte hold til Pokalturneringen


listen er trukket 08.08.17 kl. 12:00
Pokalturneringen Herrer  
LP herrer Østdanmark ALBA
LP herrer Østdanmark BK Amager
LP herrer Østdanmark BMS Herlev
LP herrer Østdanmark USG Basketball Afdeling
LP herrer Østdanmark Hvidovre Basketball Klub
LP herrer Østdanmark Hørsholm 79ers (BL,DL)
LP herrer Østdanmark Sisu Basketball
LP herrer Østdanmark Birkerød Basketball
LP herrer Østdanmark Stevnsgade (BL)
LP herrer Østdanmark Copenhagen Cannons
LP herrer Østdanmark Team FOG Næstved (BL)
LP herrer Vestdanmark Hjørring Basket - LIUF
LP herrer Vestdanmark Randers Cimbria
LP herrer Vestdanmark Bakken Bears (BL)
LP herrer Vestdanmark Viby IF
LP herrer Vestdanmark Aalborg Basketball Klub
LP herrer Vestdanmark Horsens IC (BL)
LP herrer Vestdanmark Svendborg Rabbits (BL)
LP herrer Vestdanmark Vejen Basketball Klub
Pokalturneringen Damer  
LP damer Østdanmark BK Amager
LP damer Østdanmark BMS Herlev
LP damer Østdanmark USG Basketball Afdeling
LP damer Østdanmark Hørsholm 79ers (BL,DL)
LP damer Østdanmark Sisu Basketball
LP damer Østdanmark Stevnsgade Basketball
LP damer Østdanmark Virum Basketball Klub
LP damer Østdanmark Værløse Basketball Klub
LP damer Vestdanmark Lemvig Basket
LP damer Vestdanmark Viby IF
   
Pokalturnering Ungdom(Min. 3 hold skal deltage for at turneringen afvikles)  
Pokal U22 herrer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U19 damer Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U19 damer Vestdanmark Aabyhøj Idræts-Forening - Basketball
Pokal U19 herrer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U19 herrer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U19 herrer Østdanmark Birkerød Basketball
Pokal U19 herrer Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U19 herrer Østdanmark Værløse Basketball Klub
Pokal U19 herrer Østdanmark Stenhus Basketball Klub
Pokal U19 herrer Vestdanmark Viby IF
Pokal U19 herrer Vestdanmark Aalborg Basketball Klub
Pokal U19 herrer Vestdanmark Horsens Idræts Club
Pokal U19 herrer Vestdanmark BGI Akademiet
Pokal U17 damer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U17 damer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U17 damer Vestdanmark Aabyhøj Idræts-Forening - Basketball
Pokal U17 herrer Østdanmark ALBA
Pokal U17 herrer Østdanmark BK Amager
Pokal U17 herrer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U17 herrer Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U17 herrer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U17 herrer Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U17 herrer Østdanmark Værløse Basketball Klub
Pokal U17 herrer Vestdanmark Horsens Idræts Club
Pokal U17 herrer Vestdanmark BGI Akademiet
Pokal U17 herrer Vestdanmark Svendborg Basketball Club
Pokal U16 damer Østdanmark BK Amager
Pokal U16 damer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U16 damer Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U16 damer Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U16 damer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U16 damer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U16 damer Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U16 damer Vestdanmark Aabyhøj Idræts-Forening - Basketball
Pokal U16 herrer Østdanmark ALBA
Pokal U16 herrer Østdanmark BMS Herlev
Pokal U16 herrer Østdanmark Hvidovre Basketball Klub
Pokal U16 herrer Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U16 herrer Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U16 herrer Østdanmark Birkerød Basketball
Pokal U16 herrer Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U16 herrer Vestdanmark Viby IF
Pokal U16 herrer Vestdanmark Aalborg Basketball Klub
Pokal U16 herrer Vestdanmark Horsens Idræts Club
Pokal U14 piger Østdanmark BK Amager
Pokal U14 piger Østdanmark BMS Herlev
Pokal U14 piger Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U14 piger Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U14 drenge Østdanmark ALBA
Pokal U14 drenge Østdanmark BK Amager
Pokal U14 drenge Østdanmark BMS Herlev
Pokal U14 drenge Østdanmark Gladsaxe
Pokal U14 drenge Østdanmark Glostrup
Pokal U14 drenge Østdanmark Hvidovre Basketball Klub
Pokal U14 drenge Østdanmark Hørsholm Basketball Klub
Pokal U14 drenge Østdanmark Jonstrup Basketball Klub
Pokal U14 drenge Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U14 drenge Østdanmark Sisu Basketball
Pokal U14 drenge Østdanmark Birkerød Basketball
Pokal U14 drenge Østdanmark Virum Basketball Klub
Pokal U14 drenge Østdanmark Værløse Basketball Klub
Pokal U14 drenge Vestdanmark Aalborg Basketball Klub
Pokal U14 drenge Vestdanmark Horsens Idræts Club
Pokal U14 drenge Vestdanmark Svendborg Basketball Club

Turneringskontakter

Rune Ressel Larsen
Sportskoordinator

Tlf. +45 4326 2421
E-mail: rla@basket.dk
Sona Camara
Turneringsansvarlig

Tlf. +45 43 26 25 16
E-mail: soc@basket.dk
Dommeradmin

E-mail: domadm@basket.dk
Danmarks Basketball Forbund
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: +45 43 26 24 20
E-mail:   info@basket.dk
Cookies er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere, men de gemmer også information om hvordan du bruger vores hjemmeside, så vi kan forbedre den både for dig og for andre. Cookies på denne hjemmeside bruges primært til trafikmåling og optimering af sidens indhold. Du kan forsætte med at bruge vores side som altid, hvis du accepterer at vi bruger cookies.
Danmarks Basketball Forbund | Brøndby Stadion 20 | 2650 Brøndby | Tlf.: 43262420